UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Od Szadowa do Piekarskiego Młyna (odc. 119)

 
Elbląg, Historia okolic Elbląga: Od Szadowa do Piekarskiego Młyna (odc. 119)
Budynek dawnego młyna w Piekarniku (Zdjęcie pochodzi z portalu kwidzynopedia.pl)

Dzisiaj kończymy wędrówkę po gminie Kwidzyn, należącej w latach 1975-98 do byłego województwa elbląskiego. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Bursztyn, Szadowo i Piekarski Młyn opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Szadowo
     Jest to obecnie najmniejsza wioska w gminie Kwidzyn. W początkach XIV w. w tym miejscu była jeszcze puszcza, a teren należał do Prusa Scillinga bądź Silingsa, aby w 1327 r. przejść na własność biskupstwa pomezańskiego. Teren ten nosił miano Tynowe, mające pochodzenie pruskie. Ówczesny biskup Rudolf nadał na prawie chełmińskim 26 łanów Mikołajowi. Wieś obdarzono wówczas niemiecką nazwą Schadow (Schadau).
     W XVI w. Szadowo należało do majątku Licze. W latach 1519-1521, kiedy to trwały wojny polsko-krzyżackie, wieś została zniszczona Ponowne zagospodarowanie nastąpiło w dwadzieścia lat później, powstał tu wtedy młyn i tartak
     W przeszłości miejscowość określano też nazwami: Schadaw, Schadau, Villa Schadow, Trynowe. Obecną nazwę wieś uzyskała w 1950 r.
     
     Bursztych
     Jest to wieś położona nad samym prawym brzegiem Wisły. Powstała jako wieś czynszowa w 1621 r. W latach następnych ciągłe wylewy Wisły – największy w 1773 r. - spowodowały, że ludność wsi znacznie się zmniejszyła.
     W plebiscycie 1920 r. za Polską opowiedziało się prawie 79 procent mieszkańców. Wskutek tego do 1939 r. wieś wchodziła w granice II RP i znajdowała się na terenach tzw. Małej Polski, administracyjne wchodziła wtedy w skład powiatu tczewskiego.
     Obecnie wieś jest integralną częścią Janowa. W poprzednich okresach nosiła nazwy: Aussenteich, Bausenteich, Aussenteich, Aussenteich, Außendeich, Busztych, Burztych, Burstich, Borztych, Borsztych.

  Tama w Piekarniku (Zdjęcie pochodzi z portalu kwidzynopedia.pl)
Tama w Piekarniku (Zdjęcie pochodzi z portalu kwidzynopedia.pl)


     
     Szadowo Młyn
     
Obecnie wchodzi w skład wsi Szadowo. Po raz pierwszy spotykamy wzmianki o nim pod koniec XIX w. w Słowniku geograficznym Królestwa Polskieg. Należał wtedy do majątku Schdau. W 1927 r. powstał tu, zachowany do dziś, młyn. Wtedy to osadę nazwano Schdauer Mühle. Obecną nazwę osada uzyskała w tym samym czasie co Szadowo.
     Przepływająca przez miejscowość rzeka Liwa jest doskonałym miejscem dla kajakowych spływów. Ma 111 km długości i wypływa z jeziora Piotrkowskiego. W tej okolicy ulokowało się Centrum Wolontariatu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
     
     Piekarski Młyn - Piekarnik
     
Nad rzeką Liwą położona jest też osada powstała pod koniec XVII w., czyli Piekarski Młyn (Piekarnik). Była tu kiedyś gospoda i młyn, który działał do 1998 r., obecnie funkcjonuje tu tylko elektrownia wodna.
     Obecną nazwę miejscowość otrzymała decyzją Rady Ministrów w 1950 r. W poprzednich okresach określano ją jako: Bäcker Mühle, Bäckermühle, Wirtshaus Bäckermühle, Piekarski, Młyn Piekarniak.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Prezent dla Nauczyciela
Upominki dla Uczniów
Pieczątki Trodat