UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Pawłowo i Otoczyn (odc. 126)

 
Elbląg, Widok na Otoczyn dawniej
Widok na Otoczyn dawniej (fot. archiwum autora)

Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Gardeja, która w latach 1975-98 należała do województwa elbląskiego. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z wsiami Otoczyn i Pawłowo.

Pawłowo
       Na terenie wsi w XIX w. odkryto cmentarzysko z urnami zawierającymi monety rzymskie oraz bursztyn i biżuterię.
       W XIII w. istniejący tutaj majątek nosił nazwę Kother. Po włączeniu do dóbr biskupich w 1289 r. został nadany Prusowi Navierowi. Już jednak na początku następnego wieku wieś ponownie weszła w skład dóbr biskupich, aby pod koniec XIV w, stać się wsią rycerską.
       W połowie XV w. właścicielem był Janike z Paweldorfu, kolejni to Mikołaj z Paulsdorfu, Hans von Kospot oraz jego synowie – ci otrzymali ją z nadania biskupa Hioba von Dobenecka.
       Kolejny właściciel Wilhelm Sebastian von Belling, który w posiadanie wsi wszedł poprzez małżeństwo z Marią Barbarą (wdową po Johannie von Kasprocie), doprowadził do znacznego zubożenia majątku. Odkupił go od niego Johan von Bardelben, polski generał, którego spadkobiercą była Julianne Elizabeth wraz z synem.
       W latach 1754-1785 właścicielem wsi był polski pułkownik Johann Christoph II Bardelben Był był dobrym gospodarzem, nie tylko poprawił stan majątku, ale i założył we wsi browar i gorzelnię. Ród wygasł niestety w 1835 r., a majątek przejął Ernest von Braun z żoną Frieriką, a następnie ich wnuk baron Franz von Frankenberg. Kiedy utonął w jeziorze Plińskim, właścicielem dóbr został jego brat Ernst von Frankenberg. Po jego śmierci w 1925 r. dobra zostają rozparcelowane.

  Elbląg, Otoczyn dawniej
Otoczyn dawniej (fot. archiwum autora)


       Po 1945 r. powstała tu wieś solecka, w latach 1945-1978 działała czteroklasowa szkoła podstawowa, istniała biblioteka i działał ludowy zespół.
       Obecne miano wieś otrzymała w 1950 r. Na przestrzeni wieków nazywała się też Palsdorf, Paulsdorf, Pawelsdorf, Paulsdorff i Pawłowice.
      
       Otoczyn
      
W XIII w. tereny, na których leży wieś, należały do rodziny Stange, następnie do rodziny niejakiego Jana. W XVI w. właścicielem Otoczyna był Stefan, rycerz i ławnik biskupstwa pomezańskiego, następnie – po sekularyzacji Prus Książęcych - ród von Heydeck.
       Na terenie Prus uwłaszczenie przeprowadzono wcześniej niż w Królestwie Kongresowym (1864 r.),bo w tej wsi objęło ono chłopów już w 1810 r.
       W latach 1946-76 istniała tutaj szkoła podstawowa, a w latach 1964-1974 Ochotnicza Straż Pożarna.
       Obecną nazwę wieś otrzymała w 1947 r. Poprzednio określano ją m.in. jako: Ottotschen. Otetz, Otatz, Otazch, Ottactcz, Ottacz, Ottactz, Otteczk, Ottetcz, Ottotzen, Ottotschen, używano także określeń Ottecz, Ottancz, Ottetsch, Ottoschen, Otęczyn.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama