UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Stegna (odcinek 19)

 Elbląg, Przedwojenna widokówka ze Stegny
Przedwojenna widokówka ze Stegny (fot. archiwum autora)

Czy wiecie, że przed wiekami na terenie dzisiejszej Stegny istniały obok siebie dwie wsie? O tej i innych ciekawostkach w kolejnym odcinku naszego cyklu opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Niewiele osób wie, że w okolicach Stegny w XVIII wieku znaleziono ślady bytności człowieka z okresu 4,5 tysiąca lat przed naszą erą. Niestety, artefakty zaginęły w czasie II wojny światowej.
       Nazwa Stegna po raz pierwszy pojawia się w źródłach pisanych w 1465 roku, choć osada istniała w tym miejscu prawdopodobnie wiek wcześniej. Warto też dodać, że już w okresie wczesnego średniowiecza na Mierzei Wiślanej pojawili się słowiańscy Pomorzanie. Z tego też okresu pochodzi skarb odnaleziony w pobliżu dawnego traktu wiodącego z rejonu Wisły do Sambii. Skarb stanowiło 17 monet arabskich, co świadczy o kontaktach tamtejszych kupców z Bliskim Wschodem,
      
       Obrady polsko-krzyżackie
      
W średniowieczu na terenie obecnej Stegny istniały obok siebie dwie wsie. Jedna była wioską rybacką, druga - stadniną zajmującą się hodowlą klaczy. Wioska rybacka położona blisko morza nosiła nazwę Steegen - od stogu siana, druga w głębi lądu - Kobbelgrube. Obecnie stanowią one jedną miejscowość.
       Właśnie w Kobbelgrube, podczas wojny trzynastoletniej, aż trzykrotnie odbywały się negocjacje między delegacją polską i krzyżacką w 1465 r., jednak nie przyniosły efektu. Dopiero rok później podpisano pokój toruński.  

  Elbląg, Wnętrze kościoła: organy, model statku i fragment obrazu na suficie
Wnętrze kościoła: organy, model statku i fragment obrazu na suficie (fot. autor)

 W obradach w Kobbelgrube ze strony polskiej brali udział doktor Jakub Szadek, kanonik Jan Długosz, Ścibor i Gabriel Bażyńscy, biskup warmiński Paweł Legendorf. Trzecie rokowania odbywały się w szopie ustawionej pomiędzy istniejącymi wówczas dwoma wsiami. Po II pokoju toruńskim (1466 r). do 1772 r., a więc I rozbioru Polski, tereny te należały do Prus Królewskich.
      
       Atrakcje turystyczne
      
Obecny kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa powstał na fundamentach poprzedniej świątyni. Jest konstrukcji szachulcowej, a chorągiewka wietrzna na wieży wskazuje na to, że budowla pochodzi z 1683 r., ale data  dotyczy wieży. Sam kościół powstał rok wcześniej. Budowniczym wieży był Boshe, a chorągiewki i krzyża Daniel Madler. Budowę samego kościoła nadzorował Peter Willer z Gdańska.
       Dzwon umieszczony w wieży jest datowany na 1643 r. W XVIII w umieszczono jeszcze dwa dzwony, ale zostały one przez Niemców zabrane w okresie II wojny światowej, jeden z nich ostatnio powrócił na swoje miejsce.
       Sufit kościoła ozdabia duże malowidło na płótnie. Jest to największy obraz w Polsce i jeden z największych w Europie. Ciekawostką jest to, że w kościele znajduje się również największy w Polsce model statku. Jest to wotum za ocalenie życia od załogi tego statku. Autorem modelu jest F.W. Wehlm, który zakończył pracę nad nim w 1872 r.
       Na ołtarzu widnieje data 1687 r,. ale nie jest to pewna data jego powstania. Z kolei organy pochodzą z 1914 r, sam zaś ich prospekt pochodzi z poprzedniego kościoła. Chrzcielnica pochodzi z 1666 r.
       Kościół powstał jako świątynia protestancka, na miejscu poprzedniej świątyni z XIV w., którą zbudowali katolicy rzymscy. W czerwcu 1946 r. kościół został poświęcony ponownie jako świątynia katolicka.
       W Stegnie znajduje się Szkoła Podstawowa im I Brygady Pancernej im Bohaterów Westerplatte. Istnieje też prywatne Muzeum Bursztynu.
       Stegna do 1945 r. r. była w zasadzie wioską rybacką, rzadko odwiedzaną przez turystów. W czasach PRL stała się ośrodkiem turystycznym, powstało tu wiele zakładowych ośrodków wczasowych. W 1985 r. decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Elblągu powołano do życia Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”, ma on siedzibę w Stegnie i obejmuje całą Mierzeje Wiślaną.
      

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama