Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jest taka szkoła

W 1955 r. w czasie lekcji pękła nawet w jednej z klas ściana i naukę – na pewien okres czasu – musiano przenieść do szkoły TPD przy ul. Pocztowej, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 10 sierpnia 1956 r.

Jest w Elblągu szkoła średnia, która w tym roku obchodzić będzie rzadki „jubileusz”… pięcioletnich i jak dotąd – bezskutecznych starań o zlokalizowanie izb lekcyjnych oraz internatu w odpowiednim pomieszczeniu. Jest nią – jedyne w Polsce – Technikum Przemysłu Torfowego, mieszczące się obecnie w starym, walącym się i liczącym sobie kilkaset lat budynku stojącym na gruzach dawnego zamku krzyżackiego. O tym, że ten budynek wali się, świadczą nawet orzeczenia władz miejscowych i wojewódzkich, które też orzekły, że ze względu na bezpieczeństwo gmach należy zabezpieczyć i zamknąć, a szkołę przenieść do innego budynku. Dla przykładu podam, że w 1955 r. w czasie lekcji pękła nawet w jednej z klas ściana i naukę – na pewien okres czasu – musiano przenieść do szkoły TPD przy ul. Pocztowej.
     W 1951 r. dyrekcja technikum wystąpiła z wnioskiem o wybudowanie nowej szkoły. Opracowano dokumentację techniczną, a obiekt zlokalizowano przy. ul. Traugutta. Ministerstwo Górnictwa, któremu podlegała szkoła, przeznaczyło na ten cel 5 milionów złotych. Budowy jednak nie rozpoczęto dlatego, że przemysł torfowy przeszedł do Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła i od tego momentu przestano się szkołą interesować.
     A tymczasem w szkole uczy się 85 uczniów pochodzących z całej Polski i oni są właśnie przyszłą kadrą techniczną dla przemysłu torfowego. A że „torfiarzy” potrzeba świadczy fakt, iż przy politechnikach w Gdańsku i Wrocławiu mają powstać specjalne wydziały torfowe, kształcące wyspecjalizowanych inżynierów, których – niestety – mamy bardzo niewielu. Sprawą przeróbki torfu na surowce chemiczne zajmuje się również jedyny w Polsce Instytut Torfowy. A skąd weźmie się fachowców, jeżeli technikum grozi zamknięcie?
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Ręcznik z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Czapka z nadrukiem