Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki

Jeszcze raz o elbląskich zabytkach

W opracowaniu odbudowy elbląskiej starówki jest plan rekonstrukcji kamieniczek ul. Wigilijnej, przy której przecież stała prześliczna kamieniczka nazywana Złotą, informował Dziennik Bałtycki z 14 czerwca 1962 r.

Sprawa zabytków Elbląga wymaga jakiegoś generalnego rozstrzygnięcia - z tym zgadzają się chyba wszyscy. W czasie oprowadzania gości po wystawie „Elbląg wczoraj, dziś i jutro” scenarzysta działu architektury elbląskiej inż. Jan Buyko, architekt miejski, poinformował, że skompletowano 314 fotografii Starego Miasta, że teoretycznie mogłyby one być podstawową do pełnej rekonstrukcji. Dodał jednak, że rekonstrukcja taka nie byłaby celowa i że ograniczy się zatem do odbudowy ul. Wigilijnej.
      Tak sprecyzowany program odbudowy zabytków w Elblągu - jak się ostatnio mówi - ma jakoby za sobą stanowisko władz. Dla pełnego obiektywizmu dodajmy, że w tym jeszcze roku ma być zakończona odbudowa jednej zabytkowej kamieniczki przy ul. Linki. I to byłoby już wszystko.
      Sprawa zabytków nabiera tym większego znaczenia, że trwają przygotowania do niedalekiej zabudowy Starego Miasta. W opracowaniu jest plan „minimum” odbudowy i rekonstrukcji kamieniczek ul. Wigilijnej, przy której przecież stała prześliczna kamieniczka nazywana Złotą, należałoby jeszcze wymienić i kilka innych obiektów. Chodzi tu oczywiście, o kamieniczkę Królów Polskich i dom z drobnej, holenderskiej cegły pod Wielbłądem. Ruiny pierwszej kamieniczki są zabezpieczone, po drugiej nie zostało już śladu i podobno los jej ostatecznie przesądzony.
      Nic się też nie mówi o odbudowie domu Pod Siedmioma Szczytami, a przecież tu właśnie z inicjatywy rajcy miejskiego Andrzeja Bartowicza odbyła się w 1605 roku polska prapremiera sztuki Szekspira. Nic też nie słyszy się o rekonstrukcji gmachu elbląskiego gimnazjum, prawdziwej kuźni polskiej kultury w tym mieście, niesprecyzowany jest termin odbudowy i adaptacji kościoła podominikańskiego z XVIII wieku na cele elbląskiego muzeum.
      Nie bez znaczenia jest także sprawa sharmonizowania odrestaurowanych zabytków z nowoczesną zabudową. Jeżeli miała być typu śródmieścia I, to efekt byłby co najmniej wątpliwy. O starym młynie przy ul. Traugutta już pisaliśmy.
      W dyskusjach słyszy się często argument, że sprawa znacznych nakładów finansowych. Zgoda. Nikt nie twierdzi, że rekonstrukcja nic nie kosztuje, że na rozrzutność nie możemy sobie pozwolić. Nikt też nie żąda natychmiastowej odbudowy.
      Nic jednak nie stoi na przeszkodzie opracowaniu generalnego planu odbudowy zabytków i to nie tylko ustalonego w zaciszu pracowni urbanistycznej, ale poddanego także ocenie kulturalnego aktywu miasta i pod egidę Komisji Kultury Miejskiej Rady Narodowej.
     
     
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 360x150 cm - Zwierzątka
Fototapety do lekarza/dentysty
Obraz na dibond 300x60 cm - Deski
Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa