UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kalendarium elbląskie: 26 listopada – 2 grudnia (odc. 23)

 
Elbląg, Latarnia gazowa na tle gimnazjum żeńskiego (obecnie I LO)
Latarnia gazowa na tle gimnazjum żeńskiego (obecnie I LO)

Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 26 listopada a 2 grudnia? Kiedy i w jakim celu uruchomiono gazownię miejską? Gdzie był plac Czerwony? Jak przygodę ze sportem zaczynała mistrzyni olimpijska z Melbourne? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

26 listopada 1962 r.
     Elbląski Dom Kultury

     Decyzję o budowie Centralnego Domu Kultury w Elblągu Prezydium Rządu podjęło już 2 sierpnia 1954 r. Budowa trwała aż 7 lat, a sam projekt był wielokrotnie zmieniany. Koszt obiektu podnosił zlokalizowany w podziemiach schron atomowy (trwałą zimna wojna). 26 listopada 1962 w reprezentacyjnym gmachu przy pl. K. Jagiellończyka rozpoczął działalność Elbląski Dom Kultury.
     
     27 listopada 1956 r.
     Ela – złoty warkocz

     Miała 14 lat, gdy po raz pierwszy zetknęła się ze sportem i mogła zabłysnąć talentem. Mieszkała wtedy w Elblągu i była harcerką z długim warkoczem. Bez jakiegokolwiek przygotowania wystartowała i wygrała w swojej kategorii wiekowej masowe Biegi Narodowe. Rok później, już jako uczennica Liceum im. Kazimiera Jagiellończyka, oddanym na boso rekordowym skokiem w dal zwróciła uwagę nauczyciela wuefu. Rozpoczęła treningi i starty w zawodach, które po podjęciu studiów kontynuowała w Gdańsku. Na pierwszych w życiu Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 r. oddała doskonały skok, gwarantujący jej medal, ale sędziowie sklasyfikowali ją dopiero na 12. miejscu, bo długi warkocz zostawił ślad na piasku. Cztery lata później, w Melbourne, 27 listopada 1956 roku zdobyła dla Polski złoty medal. Elżbieta Krzesińska, z domu Duńska, „Ela – złoty warkocz”. Warkocza, pomimo nacisków kibiców i dziennikarzy, nie obcięła.
     
     28 listopada 1859 r.
     Oświetlić Elbląg

     Tego dnia przy ul. Szkockiej (Czerniakowskiej) uruchomiono gazownię miejską, pierwsze w historii przedsiębiorstwo komunalne Elbląga. Budowa gazowni kosztowała 286 tys. marek. Produkowany w niej gaz zasilał 290 latarni miejskich i 817 prywatnych palników. Początkowo gazu używano bowiem do oświetlenia miasta i mieszkań. Pierwsze latarnie uliczne wykonała firma Ferdynanda Schichaua.
     
     29 listopada 1659 r.
     Odbić Elbląg

     Wojska pod dowództwem księcia Bogusława Radziwiłła próbowały odbić Szwedom Elbląg. To był już ostatnie chwile szwedzkiego potopu i książę Bogusław był znów stronnikiem polskiego króla. Ale prawie całą wojnę służył Szwedom lub walczył o swój majątek. Dziś, za sprawą Henryka Sienkiewicza i jego „Potopu”, książę Bogusław Radziwiłł w masowej kulturze stał się synonimem zdrajcy ojczyzny.
     
     30 listopada 2000 r.
     Elbląska średnicówka

     Jeszcze 50 lat temu północny odcinek ulicy płk. Dąbka był nieutwardzony. Polną drogą jeździły chłopskie furmanki, gnano nią krowy na pastwiska. Taką właśnie nazwę - Pastwisko (niem. Anger) nosiła ta droga w XIX wieku. Gdy miasto się rozrastało, nazwę zmieniona na Hochstrasse (ul. Wysoka). Dopiero w połowie lat 70., gdy rozpoczęto budowę osiedla Zawada, a następnie dzielnicy Nad Jarem, znaczenie ulicy znacznie wzrosło. Potrzebna była szeroka, dwujezdniowa arteria z linią tramwajową pośrodku. Pierwszy etap budowy (do targowiska) ukończono w 1990 r., drugi (do ul. Pionierskiej) - w 1996 r., a rok później do Brzozowej. W 1999 r. przebudowano skrzyżowanie ul. Królewieckiej i Teatralnej wraz z torowiskiem w kierunku płk. Dąbka. Od 20 marca do 30 listopada 2000 r. budowano ostatni odcinek, od Brzozowej do Królewieckiej. 30 listopada 2000 r., po 17 latach budowy, elblążanie mogli przejechać całą, liczącą 2240 m. zmodernizowaną ulicą płk. Dąbka.
     
     1 grudnia 1948 r.
     Pergole na placu Czerwonym

  Elbląg, Pergole na byłym placu Jedności Narodowej, w tle ratusz
Pergole na byłym placu Jedności Narodowej, w tle ratusz


     Jeszcze na początku XX wieku były to peryferia miasta. Zmieniło się, gdy w 1912 roku wybudowano Gimnazjum Realne (dziś mieści się tu Urząd Miejski) i gmach sądu. W 1945 roku budynki te ocalały, ale zniszczone zostały kamienice i część obiektów przemysłowych. Po ich wyburzeniu powstał przestronny plac Zgromadzeń Ludowych. 1 grudnia 1948 r. rozpoczęto urządzanie terenu i budowę pergoli według projektu architekta Jana Buyko. Plac utwardzono mączką ceglaną z rozebranych domów, stąd nazywano go powszechnie „placem Czerwonym.” Tu w październiku 1956 roku odbywał się największy i najważniejszy więc, po którym zmieniono nazwę tego miejsca na plac Jedności Narodowej. 20 września 1974 r. rozpoczęto budowę „trasy generałów”, czyli obecnie alei gen. Grota-Roweckiego, co oznaczało de facto likwidację placu.
     
     2 grudnia 2000 r.
     Obwodnica staromiejska

     Ulica Wałowa powstała pod koniec XVIII wieku, gdy burzono fortyfikacje staromiejskie. Biegła od bastionu „Ostry Róg” nad rzeką Elbląg do ulicy Pocztowej. Już w latach 30. XX wieku planowano włączyć ją w projektowaną trasę wschód-zachód, z wylotem w kierunku Gdańska. Po wojnie do projektu powrócono, realizując tylko jego część w postaci al. Świerczewskiego (dziś Armii Krajowej) i al. Kaliningradzkiej (dziś gen. Grota Roweckiego). Oddana do użytku 2 grudnia 2000 r. ulica Wałowa stała się fragmentem nowej obwodnicy staromiejskiej. Drogę, której jezdnię wykonano z bruku (jak wszystkie na Starym Mieście), wyremontowano z funduszy unijnych.
     
     Kartki z elbląskiego kalendarium publikowane są na antenie telewizji Truso TV (kanał 140 sieci Vectra) oraz na facebookowym fanpage Truso TV.
     
     

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama