UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kalendarium elbląskie: 3 - 9 września (odc. 11)

 
Elbląg, Kalendarium elbląskie: 3 - 9 września (odc. 11)
Wolnomularska loża „Constantia”

Co w Elblągu i okolicach na przestrzeni wieków wydarzyło się pomiędzy 3 a 9 września? Gdzie w Elblągu znajdowała się loża masońska, co było przyczyną rozruchów rzemieślniczych, jak zainaugurowano pierwszy po wojnie rok szkolny i czym był „Zjazd marzycieli”? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka elbląskiego kalendarium.

3 września 1781
     Usamodzielniła się wolnomularska loża „Constantia”.

     Świętojańską lożę „Constantia” w październiku 1773 założyli dwaj elbląscy kupcy: Johann Ross i Jacob Wilhelm Prätorius. 3 września 1781 r. uzyskała ona samodzielność. Dom loży zbudowano na terenie ogrodu, w którym wcześniej była gospoda, pomiędzy ul. Psią (dziś Pestalozziego) i Pocztową. Rozpoczął on działalność w lipcu 1790 roku. Wkrótce też uliczkę Psią przemianowano na ul. Loży. Naziści prześladowali wolnomularzy, więc nazwę tę ponownie zmieniono, tym razem na Pestalozziego. I tak zostało do dziś.
     
     4 września 1945
     Inauguracja pierwszego po wojnie roku szkolnego.

     Niełatwe było życie w powojennym Elblągu. Wprawdzie od zdobycia miasta przez sowieckie wojsko minęło już ponad pół roku, ale wciąż panowała atmosfera niepewności i tymczasowości. Palącą potrzebą było zorganizowanie nauki dla coraz liczniej napływającej ludności polskiej. Pierwszą polską szkołę podstawową (Nr 1) uruchomiono w gmachu gimnazjum żeńskiego (dziś I LO) przy ul. Pocztowej. Jej kierownikiem był Edmund Marczak. Budynek nie był zniszczony, ale wyposażenie rozszabrowano. 4 września, po porannej mszy świętej w kościele św. Pawła, dzieci z biało-czerwonymi chorągiewkami przemaszerowały ulicami, zawiadamiając tym mieszkańców o uruchomieniu pierwszej szkoły.
     
     5 września 2012
     Zmarł Stanisław Wójciki, pionier Elbląga, honorowy obywatel naszego miasta.

     Stanisław Wójcicki urodził się w 1916r. w Starachowicach. W kampanii wrześniowej bronił polskiego Wybrzeża, uczestniczył w bitwach pod Pińskiem i Milanowem, dostał się do niewoli. Później działał w konspiracji jako członek specjalnej grupy dywersyjnej AK.
     Do Elbląga przybył w marcu 1945r. wraz z Morską Grupą Operacyjną w celu zabezpieczenia urządzeń portowych. Był komendantem Straży Przemysłowej w Zamechu. Był jednym z niesłusznie aresztowanych w słynnej sprawie elbląskiej po pożarze hali nr 20. Bez wyroku był więziony dwa lata. W 1993 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta, jego imię nosi tramwaj z numerem bocznym 401.
     
     6 września 1999r.
     Z Elbląga wystartował 56. wyścig Tour de Pologne

     Tour de Pologne, dziś najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce, w czasach PRL nie miał szczęścia. Przez władze faworyzowany był Wyścig Pokoju. Zdarzało się, że kolarze przejeżdżali przez Elbląg, ale dopiero w 1999 r. nasze miasto stało się miastem etapowym. I to w dodatku na starcie i mecie pierwszego etapu. Rok później I etap 57. Tour de Pologne z Braniewa do Elbląga wygrał elblążanin Piotr Wadecki. Kolejny raz (2006r.) elblążanie witali kolarzy na mecie I etapu 62. TdP z Gdańska do Elbląga.
     

  I LO w latach 70.
I LO w latach 70.


     7 września 1894
     Parada cesarskich wojsk na Polach Nowomiejskich

     Od 1 września na Wysoczyźnie odbyły się trwające dwa tygodnie manewry cesarskie. Wilhelm II był w Elblągu już wcześniej, bo w roku 1891. Od 1898 r., gdy stał się właścicielem majątku w Kadynach, zwykle dwa razy w roku tu się pojawiał. Cesarską paradę zorganizowano na Polach Nowomiejskich (dziś teren dworca PKS).
     8 września 1971
     IV Biennale Form Przestrzennych
     Po pierwszych trzech Biennale, na których powstawały formy przestrzenne, czwarte miało zupełnie odmienny charakter. Nazwano je „Zjazdem marzycieli”, bo tym razem zaproszono do Galerii El artystów, by opowiedzieli o swoich projektach w formie prelekcji, pokazów slajdów lub wykonanych modeli. „Zjazd marzycieli” rozpoczął się 8 września 1971r. Wzięło w nim udział 27 osób.
     
     9 września 1752
     Rozruchy rzemieślnicze.

     Przyczyną rozruchów była ucieczka trzech czeladników tkackich z Królewca. Schronili się w Elblągu, skąd mieli zostać wydaleni. Władze elbląskie postanowiły odesłać zbiegów statkiem do Królewca. Solidaryzujący się ze zbiegami elbląscy czeladnicy wszczęli rozruchy. Rewolta trwała trzy dni, aż władze ustąpiły.
     
     Kartki z elbląskiego kalendarium publikowane są codziennie na antenie telewizji TRUSO.TV – kanał 140 VECTRY oraz na facebookowym fanpage TRUSO.TV

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III
RTV + SZAFA