UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kalendarium elbląskie: 6 - 12 sierpnia (odc. 7)

Elbląg, Kalendarium elbląskie: 6 - 12 sierpnia (odc. 7)
Nieistniejący już dzisiaj budynek szpitala, który mieścił się przy ul. Pestalozziego

Co w Elblągu i okolicy na przestrzeni wieków wydarzyło się pomiędzy 6 a 12 sierpnia? O co spierali się kramarze z kowalami, czym była Operacja 1001 Frombork i kiedy wprowadzono mały ruch graniczny z Rosją? Tego i innych ciekawostek możecie dowiedzieć się z kolejnego odcinka elbląskiego kalendarium.

6 sierpnia 2012 r.
     Granicę polsko-rosyjską w Grzechotkach przekroczył pierwszy podróżny, korzystający z udogodnień małego ruchu granicznego.
     
W 2011r. Rząd Polski wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uruchomienie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim dla mieszkańców przygranicznych powiatów województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Umowa zaczęła obowiązywać 27 lipca, a 6 sierpnia granicę przekroczyli pierwsi podróżni. Po czterech latach mały ruch graniczny zawieszono, motywując to względami bezpieczeństwa Polski. W Warszawie odbywał się szczyt NATO, a w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Szczyt minął, papież odleciał, a udogodnień już nie przywrócono.
     
     7 sierpnia 1756 r.
     
Rada Miasta wszczęła śledztwo w sprawie rozruchów miejskich, zwanych powstaniem.
     
Powstanie wywołane zostało przez kramarzy i kowali. Kowale wykupywali w kramach łańcuchy i sprzedawali je jako swoje wyroby, łamiąc tym feudalną zasadę rozdziału handlu i rzemiosła. W odpowiedzi na te praktyki kramarze odmówili sprzedaży łopat i innych wyrobów elbląskich kowali. W proteście na jakiś czas kowale, a za nimi tkacze zamknęli wszystkie kramy. Na niewiele to się zdało, bo pod bramy miasta ściągnęła konkurencja, a przy Grobli św. Jerzego zaczęły powstawać nowe kuźnie. Przestraszeni tym kupcy i rzemieślnicy zakończyli strajk.
     
     8 sierpnia 1819 r.
     
Uroczyście poświęcono budynek nowego szpitala miejskiego przy ul. Loży (dziś Pestalozziego).
     
Szpital wybudowano z datków 138 elblążan różnych stanów. Darczyńcy przekazali obiekt miastu. Szpital służył elblążanom blisko 90 lat do czasu wybudowania w 1904 r. nowego, większego (przy dzisiejszej ul. Żeromskiego). W budynku starego szpitala uruchomiono szkołę dla dzieci opóźnionych w rozwoju oraz schronisko młodzieżowe. Pod koniec wojny urządzono ponownie lazaret, który spłonął podczas oblężenia miasta. Dziś teren ten zajmuje „miasteczko handlowe przy czołgu”.
     
     9 sierpnia 1949 r.
     
Do Elbląga przybył drugi, liczący 41 osób, transport z polskimi reemigrantami z Mandżurii.
     
Pierwsza grupa Polaków z Mandżurii przyjechała do Elbląga kilka dni wcześniej. Do Chin ich rodziny trafiły pod koniec XIX wieku, gdy budowano tam kolej. W miejscowości Harbin w Mandżurii utworzyła się kilkutysięczna polska społeczność z własną szkołą i gazetą. Po wojnie zostali zwabieni do kraju obietnicą pracy, mieszkania i dostatku. Wszyscy trafili na ziemie odzyskane. W Elblągu niestety czekało na nich spore rozczarowanie - pracy i dostatku nie było, a z mieszkaniami też było nie najlepiej, w tym czasie wolne były już tylko te mocno zniszczone.
     
     10 sierpnia 1410 r.
     
Pod obleganym przez wojska Jagiełły Malborkiem spotkali się przedstawicieli wielkich miast pruskich.
     
Miasta przekazały królowi swoje poparcie, w zamian za co oczekiwały potwierdzenia dotychczasowych przywilejów. Monarcha wyraził zgodę na dalsze bicie monet, zalecił kontrolę wywozu zboża z kraju, zaś Elbląg i Gdańsk upoważnił do czuwania nad bezpieczeństwem żeglugi u ujścia Wisły i na Zalewie Wiślanym. Wyjątkiem był sprzeciw króla wobec prośby przekazania Elblągowi i Gdańskowi krzyżackich spichrzów. Elbląg na spotkaniu z królem reprezentowany był przez burmistrza Jana z Torunia oraz rajcę Jana Rode.
     
     11 sierpnia 2015 r.
     
W Hünfeld w Niemczech zmarł Gerard Jürgen Blum-Kwiatkowski, wybitny artysta, współtwórca elbląskiej Galerii-El.

  Gerard Kwiatkowski oprowadza po Galerii El oficjeli, wśród których byli m.in.:Tadeusz Fiszbach i Edward Ochab
Gerard Kwiatkowski oprowadza po Galerii El oficjeli, wśród których byli m.in.:Tadeusz Fiszbach i Edward Ochab


     
Gerard Jürgen Blum urodził się w 1930 r. w Faulen (Ulnowo k. Susza). W czasie wojny mieszkał z rodziną w Elblągu, gdzie po wojnie został. Zajął się plastyką, ale dał się poznać jako sprawny organizator i lider miejscowych środowisk artystycznych. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji „Czerwona Oberża” (1956-1961) oraz Laboratorium Sztuki Galeria EL (1961-74), a także inicjatorem i kuratorem pięciu kolejnych edycji Biennale Form Przestrzennych (1965-1973). W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie rozwijał swoje doświadczenia z Elbląga. W wielu miejscach założył tzw. stacje sztuki, w Hünfeld - Wolną Akademię Sztuki oraz Museum of Modern Art, prezentujące prace twórców - konstruktywistów. W roku 2011 część zbiorów podarował Galerii EL. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień.
     
     12 sierpnia 1973 r.
     
Zakończyła się Operacja 1001 Frombork.
     
To była największa operacja gospodarcza w historii ZHP. Prowadzona była w latach 1966–73 i uczestniczyło w niej ok. 40 tys. harcerzy, głównie uczniów szkół zawodowych i przyzakładowych. Celem akcji było przywrócenie Fromborkowi blasku na przypadającą w 1973 roku 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Miasto bowiem w 1945 roku zostało zniszczone w 80 procentach. Za trzykrotny udział w operacji jej uczestnicy otrzymywali tytuł Honorowego Obywatela Fromborka (tytuł otrzymało 2391 osób). Po zakończeniu operacji fromborskiej zainicjowano kolejną – Bieszczady 40.
     
     Kartki z elbląskiego kalendarium publikowane są na antenie telewizji Truso.tv  (kanał 140 Vectry)oraz na facebookowym fanpage Truso.tv

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych