UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kalendarium elbląskie (odc. 1)

Elbląg, Błogosławiona Dorota - rycina z 1764 r.
Błogosławiona Dorota - rycina z 1764 r.

Co w Elblągu i okolicach wydarzyło się 25 czerwca ponad 700 lat temu? Komu i w którym roku 26 czerwca Rada Miejska w Elblągu przyznała honorowe obywatelstwo miasta? Tego możecie się dowiedzieć z najnowszego cyklu, który od dzisiaj w każdą niedzielę będziemy publikować przy współpracy z telewizją Truso.tv Dzisiaj przedstawiamy wydarzenia, które miały miejsce w dniach 25 czerwca – 1 lipca na przestrzeni wieków.

25 czerwca 1394 r.
     W Kwidzynie zmarła Dorota z Mątów - mistyczka i stygmatyczka
     
Dorota po śmierci męża została pustelniczką – kazała się zamurować w małym pomieszczeniu przy kwidzyńskiej katedrze. Jej wstawiennictwu przypisuje się liczne uzdrowienia, a nawet wskrzeszenie. Przy grobie Doroty modlił się król Władysław Jagiełło po zwycięstwie grunwaldzkim, a sława jej pobożności objęła całe terytorium krzyżackie, Polskę, Niemcy i Czechy. Wkrótce po jej śmierci został otwarty proces kanonizacyjny, zakończony dopiero w 1976 roku. Jest patronką kobiet, hutników, Pomorza i Diecezji Elbląskiej.
     
     26 czerwca 2003 r.
     
Rada Miejska przyznała tytuł Honorowego Obywatela Hansowi Jurgenowi Schuchowi (1930-2018).
     
H.J Schuch urodził się w Elblągu i tu mieszkał do 1945r. Po wojnie zaangażował się w działalność organizacji zrzeszających Niemców – dawnych mieszkańców Elbląga. Był prezesem stowarzyszenia „Truso – Vereinigung e.V.” i przewodniczącym Landsmannschaft Westpreussen w Münster. Przez wiele lat kierował Westpreuβisches Landesmuseum w Münster – Wolbeck. Publikował artykuły i wydawał książki o tematyce historycznej i krajoznawczej (np. seria „Elbinger Hefte”, Elbinger Nachrichten”). Po 1990 r. nawiązał współpracę z władzami Elbląga, elbląskimi historykami i muzealnikami. Wspierał ich w pozyskiwaniu środków finansowych dla miasta.
     
     27 czerwca 1628 r.
     
Pod naciskiem Gdańska Sejm Rzeczypospolitej podjął uchwałę o likwidacji kantoru Eastland Company w Elblągu. 
     
Od roku 1579 przez 50 lat Elbląg odgrywał pierwszoplanową rolę wśród portów bałtyckich. Działo się to za sprawą królowej Elżbiety I, która umieściła w Elblągu spółkę posiadającą wyłączne prawo do handlu z Polską, Norwegią i Szwecją oraz ich posiadłościami. Obecność angielskiego kantoru w Elblągu przyczyniła się do wielkiego wzbogacenia się miasta i jego mieszkańców. W mieście osiedliło się wielu zamożnych kupców angielskich i pozostało nawet po przeniesieniu kantoru do Gdańska.
     
     28 czerwca 1976 r.
     
Na stadionie Olimpii w Elblągu zorganizowano wiec poparcia dla polityki Edwarda Gierka. Na wiec przyszło zaledwie koło tysiąca osób, za co posypały się partyjne kary.
     24 czerwca premier rządu PRL Piotr Jaroszewicz w przemówieniu telewizyjnym zapowiedział duże podwyżki cen. W odpowiedzi na to następnego dnia w elbląskich zakładach pracy, podobnie jak w wielu innych przedsiębiorstwach w kraju, wybuchły strajki. Przestraszony rząd wycofał się z podwyżek, strajki więc wygaszono. Rozpoczęły się natomiast represje wobec uczestników strajków oraz organizowanie wieców poparcia dla kierownictwa partii. W Elblągu wiec był klęską dla partii, co wzmogło późniejsze represje.
     
     29 czerwca 1343 r.
     
Wielki mistrz Ludolf Konig rozszerzył prawa miejskie Elbląga o możliwość odwoływania się do Lubeki.
     
Kiedy elblążanie w 1246 roku uzyskali prawa miejskie dla swojego grodu, tylko po części mogli czuć satysfakcję. Wprawdzie byli pierwszymi w państwie zakonnym, którzy wywalczyli sobie prawa na wzór Lubeki (pozostałe miasta cieszyły się mniej korzystnym prawem chełmińskim), ale Krzyżacy mocno je okroili. Było to przyczyną nieustannych sporów miasta z zakonem i po blisko 100 latach doszło do kompromisu. Teraz w sprawach spornych elblążanie mogli szukać sprawiedliwości w Lubece. I choć przywilej ten miał działać tylko rok, to po kolejnych 10 wszedł już jako stałe prawo.
     
     30 czerwca 1918 r.
     
Władze Elbląga odkupiły od przedsiębiorstwa tramwajowego prywatną elektrownię. 

 


     Była to pierwsza elektrownia w mieście i wraz z zajezdnią znajdowała się przy ul. Szpitalnej. Elbląg należał do jednych z pierwszych miast w Europie, które zainwestowały w budowę trakcji tramwajowej (1895r.). Przez pierwsze ćwierć wieku elbląskie tramwaje były spółką prywatną. Tak jak dziś nie przynosiło to dochodu, lecz straty. Spółka ratowała się sprzedażą prądu, bo należąca do niej elektrownia była jedyną w ówczesnym Elblągu. Prądem oświetlano pobliskie ulice, zaczęto też podłączać prywatnych odbiorców. 4 lata później (1922) miasto przejęło również tramwaje. Zarówno tabor, jak i sieć, znajdowały się w opłakanym stanie. Modernizacja okazała się bardzo kosztowna.
     
     1 lipca 1818 r.
     Powstał powiat elbląski (Kreis Elbing).
     
Siedzibą powiatu był nieistniejący już budynek przy placu Grunwaldzkim. W zarządzeniu królewskim napisano: „Do powiatu elbląskiego należą miasta Elbląg i Tolkmicko, z których pierwsze jest stolicą powiatu, następnie zjednoczone intendentury Elbląg lub tzw. dawne terytorium elbląskie, jak również Tolkmicko, dobra szlacheckie Kadyny i Rehberg”. Herb powiatu, który zaczął obowiązywać w roku 1926, wzorowano na pieczęci byłego komtura zamkowego.
     
     Kartki z elbląskiego kalendarium publikowane są codziennie na antenie telewizji TRUSO.TV – kanał 140 VECTRY oraz na facebookowym fanpage TRUSO.TV

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama