Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kilka problemów elbląskiej gospodarki mieszkaniowej

Budynki stare stanowią obecnie 75% zasobów mieszkalnych. Zarówno wiek tych budynków, jak i ich stan techniczny wymagają szczegółowej konserwacji i dużych nakładów na remonty, informował Dziennik Bałtycki z 23 października 1962 r.

Elbląski MZBM – to jedno z większych przedsiębiorstw tego typu w województwie gdańskim. Obejmuje ono w Elblągu 11 rejonów administracyjnych, z których każdy administruje powierzchnię użytkową, w granicach 70 tys. metrów kwadratowych. Utworzenie tak dużych jednostek okazało się korzystne, zarówno dla MZBK jak i mieszkańców. Mogą one bowiem łatwiej sprostać zadaniom, które są poważne, gdyż na każdy odcinek MZBM przypada obecnie do 7,5 tysiąca izb.
     Tu dochodzimy do zasadniczego problemu. Budynki stare stanowią obecnie 75% zasobów mieszkalnych. Zarówno wiek tych budynków, jak i ich stan techniczny wymagają szczegółowej konserwacji i dużych nakładów na remonty.
     Nie wszystkie jednak budynki, nadają się do remontów. W chwili obecnej w ewidencji MZBM jest około 200, które kwalifikują się na rozbiórkę. Rozbiórki te są jednak w miarę możności odkładane ze względu na brak odpowiedniej ilości mieszkań zastępczych. Mimo to w bieżącym roku trzeba było rozebrać 20 budynków mieszkalnych i 6 budynków użytkowych.
     Druga sprawa to problem opłat za ogrzewanie nowych budynków. Dotychczas opłaty pobierane przez Elektrociepłownie, a nie mające pokrycia w lokalnej kalkulacji są tak wielkie, że MZBM pobierając od mieszkańców tylko2.50 złotego za metr powierzchni użytkowej, poniesie stratę w wysokości 280 tys. złotych w stosunku rocznym. Żadne interwencje nie pomagają skutek jest taki, że MZBM, ze zrozumiałych względów nie jest zainteresowany nowymi podłączeniami. I też wydaje się, że sprawy tej nawet na szczeblu wojewódzkim nie da się pomyślnie załatwić.
     Mimo tych trudności, już w bieżącym roku powierzchnia ogrzewana przez MZBM przekroczy 60 tys. m2. Czynne są już 24 kotłownie i 4 węzły ciepłownicze. W tych warunkach zjawia się konieczność powołania do życia odrębnego Zakładu Ciepłowniczego, co prawdopodobnie nastąpi już w przyszłym roku.
     Wreszcie trzeci problem – to nadmierne przeciążenie ADM-ów pracą biurową. Czasu na inspekcję i wizytacje terenu właściwie nie ma. Zatrudnienie jednego inspektora do spraw eksploatacji jest przysłowiowym plasterkiem. Stąd skargi lokatorów na brak zasadniczych kontaktów z administracją budynków. Wprawdzie MZBM wykorzystując pomoc absolwentów Szkoły Budowlanej, usprawnił przebieg przeglądów technicznych, ale to jeszcze nie wszystko – bezsprzecznie zasługą MZBM jest dokonanie w tym roku 5.500 drobnych napraw konserwatorskich i realizacji planu limitu za trzy kwartały w 84%. Inna sprawa, że nawet przy tym wysiłku, zgłoszone potrzeby realizowano tylko w 40 procentach. Szczególnie dotyczy to robót elektrycznych, blacharskich oraz murowych.
     Reasumując – elbląski MZBM uczynił poważny krok w usprawnieniu gospodarki mieszkaniowej, ale pozostaje jeszcze kilka węzłowych problemów, których MZBM bez odpowiedniej pomocy nie zdoła w pełni rozwiązać. Pomoc tu jest konieczna.
     
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
POLO z HAFTEM
Naszywki
Czapka z nadrukiem