UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Kultura na osiedlu, czyli 40 lat SM „Zakrzewo” (Elbląskie Archiwalia Muzyczne, odc. 15)

 
Elbląg, Jedna z imprez na osiedlu Zawada
Jedna z imprez na osiedlu Zawada (fot. Muzyczny Elbląg)
Reklama

W tym roku mija 40 lat od założenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo” oraz 34 lata od utworzenia działającego przy niej Osiedlowego Domu Kultury, chociaż działania artystyczne na osiedlu Zawada miały miejsce od początku funkcjonowania spółdzielni. W dzisiejszym odcinku Elbląskich Archiwaliów Muzycznych przedstawiamy pod kątem działań kulturalnych działalność SDK oraz SM „Zakrzewo”.

Pomysł założenia spółdzielni przypada na drugą połowę lat 70. XX wieku. W marcu 1977 r. odbyło się walne zgromadzenie założycieli nowej spółdzielni pod nazwą Zakrzewo. Uchwalono statut, strukturę organizacyjną i pierwszy program działania spółdzielni oraz wybrano 12-osobową Radę Spółdzielni, której przewodniczącym został Józef Kotowski. W czerwcu wybrano trzyosobowy Zarząd Spółdzielni „Zakrzewo” w składzie: Feliks Talaśka, Ireneusz Modzelewski i Bogdan Medyński.
      
       Początki życia na osiedlu
      
Pierwsza siedziba zarządu i administracji spółdzielni mieściła się w pawilonie handlowo-usługowym przy ul. Wiejskiej, obecnie znajduje się przy ul. Robotniczej 246. W 1976 r. oddano do użytku pierwsze 10 budynków 5-kondygnacyjnych przy ul. Wiejskiej. Następnie budynek przy ul. Podgórnej oraz pierwszy z 10-piętrowców przy ul. Okulickiego 1-3, wyprodukowany przez Elbląski Kombinat Budowlany.
       W grudniu 1978 r. osiedle Zawada zamieszkiwało już 11,8 tys. osób w 3 187 mieszkaniach na 174 tys. metrach kwadratowych powierzchni. W lutym 1979 r. zasiedlono stutysięczny metr kwadratowy w lokalu przy ul. Kalenkiewicza, a w lipcu wprowadził się 10-tysięczny mieszkaniec - do lokalu przy ul. Rodziny Nalazków.
       Pierwsze punkty handlowo-usługowe i socjalne mieściły się tymczasowo w budynkach mieszkalnych. Uruchomiono trzy żłobki, trzy przedszkola, dwie przychodnie lekarskie, aptekę, pocztę, bibliotekę, dwie jadłodajnie „Zakrzewianka” i „Zosia”, sklep spożywczy, rodzinny dom dziecka i dom dzienny dla osób starszych. Od początku lat 80. stopniowo powstawały nowe obiekty usługowe, pawilony, w tym SDH „Jantar”, którego budowa zakończyła się w 1992 r.
      
       Wiele sekcji i wydarzeń
      
W pierwszej połowie lat 80. powstał także Osiedlowy Dom Kultury przemianowany później na Spółdzielczy Dom Kultury „Zakrzewo” działający do 2011 r., obecnie placówka bez nazwy kontynuuje działania kulturalne. Od ponad 30 lat SDK prowadzi ożywioną działalność kulturalną skierowaną dla dzieci, młodzieży i dorosłych nie tylko z osiedla Zawada.
       Na przestrzeni lat funkcjonowały różne sekcje twórcze np. fotograficzna, plastyczna, strzelecka, wędkarska, szachowa, tenisa stołowego, modelarska, brydża sportowego. Działał Teatrzyk „Żywego słowa”, klub filmowy (popularne seanse wideo – VHS), turystyki pieszej i rowerowej, diabetyków, AA, studium małych form teatralnych, organizowano konkursy plastyczne, plenery fotograficzne, wystawy fotografii i plastyki (np. w 2011 r. odbył się XXII Otwarty Salon Plastyczny), turnieje historyczne, turnieje przedszkoli osiedlowych, dyskoteki dla dzieci i młodzieży, wystawy psów nierasowych, turnieje piłkarskie i tenisa stołowego oraz zawody strzeleckie.
       SDK organizował także wycieczki autokarowe, rowerowe, piesze. Przez krótki czas działało także kino „Małe” prowadzone przez Dariusza Bociana. Na boisku przy ul. Kasprzaka organizowano (także obecnie) imprezy plenerowe, dyskoteki, koncerty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
      
       Scena otwarta na różne gatunki
      
Na scenie domu kultury występował m.in. Spółdzielczy Chór Kameralny prowadzony przez Jerzego Laskowskiego, chór Redemptoris, chór Cantata, Janusz Jędrzejewski, odbywały się występy orkiestr kameralnych pod kierownictwem Bogusława Stolarskiego oraz zespołu prezentującego muzykę dawną pod kierownictwem Ryszarda Skotnickiego z Młodzieżowego Domu Kultury. Odbywały się muzyczne popołudnia z udziałem kapel SDK, koncerty rockowe, punkowe, metalowe, jazzowe, np. Alkoholowy Zanik Mózgu, Erekcja, Trepanacja Czaszki, Szaleństwo E.A.P., Kult, T.Love, Wiaterwii, Syndykat, Thanatos, Vader, Imperator, wieczory poetycko-muzyczne oraz wieczory piosenki patriotycznej czy kolędowej.
       Obecnie w ramach działań kulturalnych organizowane są spotkania autorskie z pisarzami, recitale np. Barbary Książkiewicz przy akompaniamencie Andrzeja Kurpiewskiego z gościnnym udziałem Mateusza Matlasa (wykonali wspólnie utwór pt. „Miłość dobrze wróży” z płyty „Zapach róż” Barbary Książkiewicz), odbywają się przeglądy seniorskich zespołów kabaretowych, zabawy mikołajkowe (które uświetniał dziecięcy teatrzyk „Abrakadabra”), wigilie, spektakle teatralne. Funkcjonuje Klub Seniora, którego członkowie uczestniczą w spotkaniach okolicznościowych, piknikach, wycieczkach, wieczorkach tanecznych. Działa także zespół wokalno-muzyczny Klubu Seniora „Zakrzewiacy”, kabaret Klubu Seniora, siedzibę ma również tutaj Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Fantazja” i Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek.
      
       Festyn z okazji 40-lecia SM „Zakrzewo” odbędzie się 25 sierpnia 2017 r. o godz. 16 na boisku przy ul. Kasprzaka.
      
Redakcja, muzycznyelblag.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Ech. .. szkoda, że nie ma już tego domu kultury. Moje dziecko, jak i setki innych miało przyjemność tam uczestniczyć w zajęciach plastycznych pana Sławka Zawistowskiego-wiele z tych dzieci teraz zawodowo zajmuje się sztuką. fajne czasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  sfvffg(2017-05-13)
 • Tak. .tyle, że Pan Sławek, dalej się zajmuje malarstwem z dziećmi w budynku Zakrzewa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Ba...(2017-05-13)
 • Osiedle. .. jakże bliskie memu sercu. ; ) : )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  pampi-ZAWADA(2017-05-13)
Reklama