Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Luty – miesiąc walki ze szczurami

Elbląg, Luty – miesiąc walki ze szczurami Rys. Grzegorz Konopski

Aczkolwiek natura przystosowała szczura do życia w polu i w lesie, woli on jednak przebywać bliżej skupisk ludzkich, a w szczególności osiedli miejskich, stwarzających lepsze warunki życia, informował Głos Elbląga z 26 lutego 1959 r.

Niewątpliwie plaga szczurów i myszy jest jedną z najniebezpieczniejszych, mimo iż pozornie te niewielkie zwierzęta wydawać by się mogły niegroźne.
     Jak wykazuje statystyka . Ilość szczurów w krajach europejskich wynosi od 1 do 3-krotnej liczby mieszkańców. Uwarunkowane to jest rodzajem budownictwa oraz warunkami sanitarnymi.
     Wrodzony instynkt gryzienia powoduje znaczne szkody gospodarcze w kraju. Szczury pożerają artykuły spożywcze, płody rolne, a niejednokrotnie hodowle małych zwierząt domowych, ponadto uszkadzają instalacje i urządzenia domów, warsztatów pracy i fabryk, środki transportu i komunikacji itp.
     Jednakże nie jest to najistotniejsze. Gorszy dla człowieka jest fakt, iż szczury są roznosicielami chorób zakaźnych. Najczęściej szczury gnieżdżą się pod podłogami mieszkań, magazynów, na strychach, w piwnicach, w śmietnikach itp. a w miarę jak występuje ich znaczna liczba, to dzięki swej ruchliwości stają się roznosicielami wielu chorób zakaźnych. Do najczęściej przenoszonych przez szczury chorób, należą schorzenia przewodu pokarmowego, które wskutek zakażenia artykułów żywnościowych, wody i innych przedmiotów codziennego użytku powodują masową liczbę zachorowań.
     Elbląg ma szczególne warunki do panoszenia się szczurów, albowiem na terenie miasta znajduje się dużo gruzów i budynków uszkodzonych. Dlatego z zadowoleniem należy przyjąć prowadzoną rokrocznie akcję odszczurzania miasta przez Biuro deratyzacji, zaś wszyscy mieszkańcy winni przyjść z pomocą pracownikom zakładającym trutki. W szczególności należy im udostępnić miejsca w piwnicach do rozkładania trutek oraz nie niszczyć trutek już porozkładanych.
     Na marginesie należy zaapelować do Miejskiego Zakładu Oczyszczania Miasta, aby w miarę swoich możliwości regularnie i dokładnie oczyszczało pojemniki na śmieci, które są między innymi pożywką dla szczurów.
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z teksturą
Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Fototapety z Paryżem