UWAGA!

Luty – miesiąc walki ze szczurami

 Elbląg, Rys. Grzegorz Konopski
Rys. Grzegorz Konopski

Aczkolwiek natura przystosowała szczura do życia w polu i w lesie, woli on jednak przebywać bliżej skupisk ludzkich, a w szczególności osiedli miejskich, stwarzających lepsze warunki życia, informował Głos Elbląga z 26 lutego 1959 r.

Niewątpliwie plaga szczurów i myszy jest jedną z najniebezpieczniejszych, mimo iż pozornie te niewielkie zwierzęta wydawać by się mogły niegroźne.
     Jak wykazuje statystyka . Ilość szczurów w krajach europejskich wynosi od 1 do 3-krotnej liczby mieszkańców. Uwarunkowane to jest rodzajem budownictwa oraz warunkami sanitarnymi.
     Wrodzony instynkt gryzienia powoduje znaczne szkody gospodarcze w kraju. Szczury pożerają artykuły spożywcze, płody rolne, a niejednokrotnie hodowle małych zwierząt domowych, ponadto uszkadzają instalacje i urządzenia domów, warsztatów pracy i fabryk, środki transportu i komunikacji itp.
     Jednakże nie jest to najistotniejsze. Gorszy dla człowieka jest fakt, iż szczury są roznosicielami chorób zakaźnych. Najczęściej szczury gnieżdżą się pod podłogami mieszkań, magazynów, na strychach, w piwnicach, w śmietnikach itp. a w miarę jak występuje ich znaczna liczba, to dzięki swej ruchliwości stają się roznosicielami wielu chorób zakaźnych. Do najczęściej przenoszonych przez szczury chorób, należą schorzenia przewodu pokarmowego, które wskutek zakażenia artykułów żywnościowych, wody i innych przedmiotów codziennego użytku powodują masową liczbę zachorowań.
     Elbląg ma szczególne warunki do panoszenia się szczurów, albowiem na terenie miasta znajduje się dużo gruzów i budynków uszkodzonych. Dlatego z zadowoleniem należy przyjąć prowadzoną rokrocznie akcję odszczurzania miasta przez Biuro deratyzacji, zaś wszyscy mieszkańcy winni przyjść z pomocą pracownikom zakładającym trutki. W szczególności należy im udostępnić miejsca w piwnicach do rozkładania trutek oraz nie niszczyć trutek już porozkładanych.
     Na marginesie należy zaapelować do Miejskiego Zakładu Oczyszczania Miasta, aby w miarę swoich możliwości regularnie i dokładnie oczyszczało pojemniki na śmieci, które są między innymi pożywką dla szczurów.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama