UWAGA!

Metalowe fonogramy (Elbląskie archiwalia muzyczne, odc. 5)

 Elbląg, Część zbiorów elbląskich fonogramów
Część zbiorów elbląskich fonogramów (fot. muzycznyelblag.pl)

W piątym odcinku Elbląskich Archiwaliów Muzycznych redakcja Muzycznego Elbląga zapozna Czytelników z historią elbląskiej fonografii na przykładzie grup metalowych wiodących wydawniczo w naszym mieście w latach 1993-2005.

Według środowisk fascynujących się szeroko pojętą muzyką metalową, Elbląg w latach 90. XX wieku słynął w Polsce (do około 2005 r.) z dobrych zespołów tego nurtu, co zapewne zaowocowało licznymi wydawnictwami w profesjonalnych firmach fonograficznych, udziałem w licznych koncertach, festiwalach np.: Metalmania, Thrash'em All Festival, Vox/Novum (Vox) Morti(i)s Festival, Dying Art Open Air Festival, S'thrash'ydło, Drrrama Festival, Metal Monsters Festival czy Metalfest Open Air.
       Niejednokrotnie można było o elbląskich grupach przeczytać w fanzinach oraz w prasie branżowej np. w Sthrashna Thrashka, Old Temple Magazine, Metal Hammer, Thrash'em All, Vox Mortis Magazine, Morbid Noizz Magazine, Musick Magazine, Mystic Art, Tylko/Teraz Rock, Brum. Wydawnictwa były dostępne w polskich i zagranicznych sklepach muzycznych, obecnie internetowych.
      
       Trauma się trzyma!
       Jednym z najdłużej działających elbląskich zespołów (prawie 30 lat!) jest funkcjonująca od 1988 r. death metalowa Trauma (w latach 1988-92 grali pod szyldem Thanatos). W dorobku mają albumy wydane przez polskie i zachodnie firmy oraz udział na licznych kompilacjach dołączonych m.in. do czasopism Thrash'em All, Metal Side, Metal Hammer oraz Burning Abyss Zine.
       Debiutowali w 1993 r. w barwach Loud Out Records (Morbid Noizz Productions) albumem „Invisible Reality”, którego reedycja wzbogacona nagraniami z „Promo 1991” ukazała się w 2016 r. nakładem Deformeathing Production na kasecie magnetofonowej, płycie kompaktowej (tradycyjne opakowanie) oraz w metalowym pudełku z dodatkami w postaci przypinki, naszywki i nalepki. W planach jest także wydanie płyty winylowej.
       W 1996 r. Vox Mortiis Records wydał tylko na kasecie magnetofonowej drugi album „Comedy Is Over”. W latach 1998-2001 Pagan Records wydał minialbum „Daimonion” zawierający także reedycję „Invisible Reality”, „Comedy Is Over” (reedycja na MC i CD), „Suffocated In Slumber” (wydany także przez niemiecką firmę System Shock Records) oraz koncertowy album „Crash Test-Live”.
       Empire Records w latach 2003-2007 wydał „Imperfect Like A God” (ukazał się także nakładem francuskiego Adipocere Records), „DetermiNation” (wydał również amerykański Unique Leader Records), „Hamartia” oraz „Neurotic Mass”.
       W latach 2010-2013 dwa albumy „Archetype Of Chaos” (po raz pierwszy w historii grupy album ukazał się także na płycie winylowej) i „Karma Obscura” wydał białostocki Witching Hour Productions. W 2015 r. Deformeathing Production wydał na siedmiocalowym winylu po jednym utworze Traumy i Offence. Ten sam materiał na kompakcie wydał także Bestial Invasion Records. Jako ciekawostkę warto dodać, że utwór „Necromaniac” Thanatosa, umieścił we własnej aranżacji Vader na płycie „Future Of The Past II - Hell In The East”.
       Gitarzysta i perkusista Traumy współtworzyli także grupę Lafayn, która wydała w Demonic Records album „Searching the Light” oraz gościła na trzech kompilacjach.
      
       Demise, Enter Chaos i inni
      
Drugim zespołem, który zaistniał fonograficznie w połowie lat 90., był doom metalowy Christ's Flesh. Album „Accipite Et Manducate Ex Eo Omnes” ukazał się w Morbid Noizz Productions.
       Mocnym akcentem w elbląskiej fonografii zapisała się także grupa Demise. Funkcjonowała w latach 1995-2006. Wydała cztery albumy: „Outcome of...” (Immortal Records, Demonic Records, Metal Mind Productions), „Like A Thorn” (Demonic Records, Metal Mind Productions), „God Insect” (Demonic Records). W 2005 r. Empire Records wydał album „Torture Garden”, który ukazał się także licencyjnie nakładem amerykańskiego Crash Music oraz w Metal Mind Productions. Muzycy mają udział w licznych kompilacjach i wydawnictwach DVD, nie licząc materiałów promocyjnych.
       Powstały w 1997 r. Immemorial wydał albumy „Monologue” i „After Deny” w Conquer Records oraz gościł na kompilacjach wydanych przez Thrash'em All oraz Metal Mind Productions.
       W 2001 r. w MS Records debiutancki album „Incurable Mistrust” wydał heavy metalowy Mistrust. Wystąpili w stacji telewizyjnej VIVA, gdzie zarejestrowali wideoklip.
       Zespół, który w składzie miał m.in. muzyków z elbląskich grup Demise, Azareth, Immemorial i Dar Semai - wydał własnym sumptem album „In Maroon Of Four Suns” oraz gościł na kompilacji wydanej przez Thrash'em All - to funkcjonujący w latach 2002-2006 Enter Chaos, który podzielił częściowo losy wydawnicze Traumy i Demise. Albumy „Dreamworker” (wydany także przez rosyjski CD-Maximum) oraz „Aura Sense” ukazały się w Metal Mind Productions. W 2004 r. zagościli na albumie kompilacyjnym „Slaughterous Souls: A Tribute to At The Gates” (Drowned Scream Records, GOI Music), a także na składankach wydanych przez MMP.
       Wszystkie wymienione zespoły oprócz Traumy już nie istnieją. Z młodszego pokolenia grup wykonujących różne odmiany metalu można wymienić chociażby: Asmon, ExSlicer, Taigetos, Phobos, Metanol, Bangor, Anomia, The Wrath, Stigmata, Immense Decay, Apos, Sfenendebent, Empty Throne. Niektóre z grup zarejestrowały i wydały głównie własnym sumptem materiały demonstracyjne, ale jak na lokalną tradycję przystało, większość z nich już nie istnieje. Poszczególni muzycy udzielają się w innych składach.
      
Redakcja, muzycznyelblag.pl

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Świetne arty. Trzymać dalej ta serię proszę. Może muzycznie by ktoś udostępnił np jakieś pozdrowienia weekendowe z radia El. Myślę że ktoś ma to gdzieś nagrane. Starsi wiedzą o czy mówię. :)
  • Brak NEANDERTAL to dość duze przeoczenie. Comedy Is Over to pierwszy album. Ogólnie ciekawie i gratuluje zapału.
  • Nie jest to przeoczeniem ale Neandertal wydał jedynie demo (sprzedawane nawet w sklepie muzycznym przed EOK w pierwszej połowie lat 90.), ale w profesjonalnej firmie niczego nie wydali stąd brak w opisie lecz pokusa była. Z kolei „Invisible Reality” Traumy można uznać w zasadzie za minialbum, a nie pełny album ale nawet sam zespół pisze o nim demo. Jednak to był pierwszy, profesjonalnie wydany materiał dlatego tak został ujęty w chronologii wydawnictw oficjalnych.
  • Bardzo fajny artykuł. Szkoda, że taki krótki. Dużo wartościowych zespołów miał Elbląg, tylko metalowców jakoś mało w tym mieście.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Dzikun(2017-03-06)
  • Z tego co się orientuję to Taigetos i Stigmata w dalszym ciągu działają.
  • Aktualizacja red. ME: W 1994 r. Neandertal wydał własnym sumptem z profesjonalną poligrafią album/demo „Look And Go Away”, który był dostępny m. in. w sklepie muzycznym przed Elbląskim Ośrodkiem Kultury, wysyłkowo oraz na koncertach. W tym samym roku utwór „Free The Soul” ukazał się na lokalnej kompilacji „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” (Heaven).
Reklama