Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Należy stale jeszcze pamiętać o niewypałach

O należytym uświadomieniu ludności świadczy fakt, że w ostatnich latach ujawniono, a wojsko zniszczyło 4.351 różnego rodzaju niewypałów, informował Dziennik Bałtycki z 7 grudnia 1962 r.

Sprawa oczyszczania terenu elbląskiego z materiałów wybuchowych i niewypałów porzuconych w czasie ostatniej wojny – jest nadal aktualna. Są bowiem jeszcze miejsca gdzie odkrywa się zamaskowane przez hitlerowców materiały wybuchowe, granaty itp.
     Ostatnio zagadnieniem tym zajęła się Komisja Ochrony Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego, przy elbląskiej Powiatowej Radzie Narodowej. Współpracuje ona na tym odcinku z Wydziałem Spraw Wewnętrznych Prezydium tejże Rady.
     Dla ostrzeżenia mieszkańców powiatu przed ewentualnym niebezpieczeństwem prowadzono i nadal prowadzi się długofalową akcję uświadamiającą. Do ludności wsi, pracowników zakładów i gospodarstw rolnych oraz dzieci szkolnych dociera się poprzez prasę, pogadanki w radiowęzłach i plakaty informacyjno-ostrzegawcze, wywieszone w miejscach ogólnie dostępnych. Kwestią ujawnienia niewypałów omawiano niejednokrotnie podczas zebrań i narad gromadzkich.
     Zorganizowano nawet wystawę rozbrojonych pocisków i nie wypałów oraz fotografii, obrazujących skutki nieostrożnego obchodzenia się z tymi „znaleziskami” ponadto w kinach miejskich wyświetlano film ostrzegawczy.
     Szczególnie nasilenie akcji uświadamiającej obserwuje się w elbląskich szkołach powiatowych. Dzieci bowiem – ze względów zrozumiałych – najbardziej narażone są na niebezpieczeństwo. Toteż z nastaniem wiosny przed wakacjami i na początku roku szkolnego wysłano do szkół zwiększoną ilość plakatów ostrzegawczych, a personel nauczycielski przeprowadził na lekcjach odpowiednie pogadanki informacyjne.
     Systematyczna akcja, prowadzona wśród dorosłych, młodzieży i dzieci, dała widoczne wyniki. Od 1956 roku, kiedy to we wsi Adamowo zginęło dwóch chłopców, nie notowano dotychczas poważniejszych wypadków. O należytym uświadomieniu ludności świadczy fakt, że w ostatnich latach ujawniono, a wojsko zniszczyło 4.351 różnego rodzaju niewypałów. W bieżącym roku ujawniono i zniszczono 816 bomb lotniczych, granatów moździerzowych i ręcznych pocisków artyleryjskich i przeciwpancernych.
     Mimo to w dalszym ciągu – zachodzi potrzeba zachowania ostrożności. Jak wynika chociażby z tegorocznych znalezisk możliwości istnienia dalszych niewypałów nie jest wykluczona.
     Dlatego też aktywna postawa jaka dotychczas wykazała ludność powiatu elbląskiego nadal powinna być utrzymana.
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
Ręcznik z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki