UWAGA!

Nowy pawilon handlowy

Przy ul. 21 Października, róg Parkowej, już w najbliższym czasie powstanie wielki pawilon handlowy, który buduje Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 19 stycznia 1957 r.

Pawilon pomieści około 20 stoisk różnych branż. Oprócz tego planuje się uruchomienie, od strony kina „Stoczniowiec”, kawiarni z tarasem, akwarium, kwiaciarni i baru mlecznego. Budynek ten połączony będzie z biurami i świetlicą Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług.
     Budowę pawilonu organizuje ZPHiU, ale wkłady pochodzą od właścicieli prywatnych. Budynek zbudowany zostanie z prefabrykatów, mamy więc nadzieję, że jego budowa nie potrwa długo i już na wiosnę Elbląg otrzyma nowy, potrzebny obiekt handlowy.
     
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ale nie powstał do dnia dzisiajeszego. Powstały natomiast tandentne budy - pawilony, gdzie można było kupić koszmarnej jakości buty (ale wg. zachodnich wzorów), winylowe płyty, ozdoby ala cygańska elegancja i różne ciuchy. Te budy - pawilony były później długo symbolem "handlowego Elblkąga", czyli koszmarnej, jarczmarcznej tandety, kiczu i bezguścia. Resztki tych bud straszą dzisiaj przechodniów obok restauracji "Figaro". A parę lat wcześniej (tj. przed 1956 r.) rozebrano "na odbudowę stolicy" częściowo spalony, wielki dom handlowy na rzeką Elbląg (Kaufhaus am Elbing), który był najnowocześniejszym w regionie, miał m.in. ruchome schody i obrotowe drzwi. Ot, komuchowata polityka.
  • Kaufhaus am Elbing nazwa troszkę jak Kaufland
  • Tak, ale wcześniej nazywał się "Loewenthal" i należał do pewnej rodziny żydowskiej.
  • Do " erg"Nie wiem czy wiek Twój pamięta tamtą budowlę Ale przesadziłeś czy przesadziłaś Do erg Tamtego czsu to było jedyne miejsce w mieście gdzie można było kupić modne ubrania . a krytykowanie tych pawilonów w ocenie dnia dzisiejszego w porównaniu z tamtymi czasami świadczy o młokosim wieku autora wypowiedzi z
  • erg. - tamta zabudowa była symbolem ówczesnej przedsiebiorczości, na inną nie pozwalano; z tamtych sklepów korzystali wszyscy, w pozostałych prawie nic nie było - ot, przaśna prl-owska rzeczywistość, tak to wyglądało - Z.
Reklama