Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Od Curie-Skłodowskiej do Bażyńskiego (Historia elbląskich ulic, odc. 74)

 
Elbląg, Od Curie-Skłodowskiej do Bażyńskiego (Historia elbląskich ulic, odc. 74) Dawna siedziba hospicjum przy ul. Kopernika. Do dziś willa stoi pusta (fot. autor)
Rek

Kontynuujemy naszą wędrówkę po historii elbląskich ulic. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, przybliża ciekawostki związane z ulicami, które łączy to, że znajdują się blisko siebie, a ich patronami są słynni Polacy.

Marii Curie-Skłodowskiej
     Po raz pierwszy obdarzona nazwą przed 1937 r. jako ul. Nietzschego (Nietzschestrasse), po 1945 r. otrzymała obecne miano. Przebiega od ul. Królewieckiej do ul. Chopina. Na rogu właśnie z ul. Chopina uruchomiono we wrześniu 1945 r. Spółdzielczą Księgarnię „Kultura”, to tam nauczyciele i uczniowie zaopatrywali się w przybory i materiały szkolne. Założycielem i pierwszym jej kierownikiem był jeden z pionierów polskiego szkolnictwa w naszym mieście Kazimierz Dynia. W 1947 r. w Elblągu powstały jeszcze trzy jej filie, dwie przy ul. Królewieckiej i jedna przy 1 Maja. W 1950 r. zostały zastąpione przez Dom Książki.
     
     Fryderyka Chopina

     Przebiega od ul. Szymanowskiego, przecina ul. Curie-Skłodowskiej i biegnie do ul. Kopernika. Do 1945 r. jej patronem był Johann Fichte (Fichtestrasse). Po 1945 r. nadano jej obecną nazwę. Jest równoległa do ul. Królewieckiej. Pod nr 16 w okresie 1948-1950 znajdował się Inspektorat Szkolny, którym kierował Józef Sawiński.
     
     Mikołaja Kopernika
     Tak jak i poprzednie położona na oś. Rakowo, przebiega od ul. Królewieckiej do ul. Moniuszki. Przed 1924 r. nazwano ją ul. Immanuela Kanta (Kantstrasse). Po 1945 nazwana obecnym imieniem. Tak jak i poprzednie ulice należała po 1945 r. do tzw. Polskiej Dzielnicy, przy nich właśnie zamieszkiwali polscy osadnicy i to tutaj umieszczano pierwsze polskie instytucje i urzędy.
     O budynku na rogu z ul. Królewiecką wspomniałem już w odcinku opisującym ul. Królewiecką. Następny budynek, nieco w głębi od wielu lat jest siedzibą Przedszkola nr 11.
     Pod numerami 18-20 we wrześniu 1945 r. utworzono Dom Nauczyciela Powiatowego Polskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, gdzie obok hotelu urządzono też stołówkę dla nauczycieli i ich rodzin oraz świetlicę.
     Przy osiedlu powstałym po 1945 r. postawiono coś na kształt pomnika, poświęconego pierwszej Spółdzielni Mieszkaniowej w Elblągu „Sielanka”. Tu też powstały pierwsze budynki mieszkalne tej spółdzielni.
     Pod nr 26-28 działało pierwsze w naszym mieście Hospicjum św. Jerzego im. dr Aleksandry Gabrysiak, poprzednio w tych budynkach funkcjonowało przedszkole nr 1 i żłobek. Żłobek po latach wrócił na swoje miejsce, bo hospicjum zyskało nową siedzibę przy ul. Toruńskiej. Za to willa przy ul. Kopernika, w której jeszcze w latach 90. funkcjonowała część hospicjum, do dziś niszczeje.

  Osiedle Kopernika ma własny "witacz" (fot. autor) Osiedle Kopernika ma własny "witacz" (fot. autor)


     Do 1945 r. w wilii pod nr 26, należącej do Carla Steppuhna, zamieszkiwali też Erich Lanz – właściciel fabryki serów „Tilsator” (al. Grunwaldzka), a po 1933 r. dowódca 21. niemieckiej Dywizji Piechoty gen. Albert Wodring, który był zarazem dowódcą ówczesnego garnizonu w naszym mieście.
     Przy ul. Kopernika po 1945 r. zamieszkał dentysta Kietliński, leczył między innymi zęby pierwszych pracowników późniejszego Zamechu. Przy posesji nr 25 pobudowano szkołę podstawową nr 25, obecnie działa tu Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 1. Natomiast w willi na rogu z ul. Moniuszki działa Stowarzyszenie Ludności Pochodzenia Niemieckiego.
     
     Cypriana Kamila Norwida
     Łączy ul. Chopina z Moniuszki. Pierwszy raz określona przed 1937 r. jako ul. Artura Schopenhauera (Schopenhauerstrasse), po 1945 r, nadano jej obecne miano.
     
     Jana Bażyńskiego
     Położona w dzielnicy Śródmieście, przebiega od ul. Kopernika. Wytyczona i po raz pierwszy nazwana w 1966 r. Wraz z ulicą powstało wówczas nowe osiedle oraz przychodnia zdrowia.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jeszcze ze dwa lata i nie będzie to ul. Skłodowskiej ale trakt polny im. Skłodowskiej. Stan chodników i ulicy to tej nazwy będzie ją predysponował. Centrum miasta:((((
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Eeeeee(2015-10-04)
 • Coraz słabiej, zamiast ciekawostek historycznych tylko encyklopedyczne dane. Chyba przestanę tu zaglądać - z żalem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2015-10-04)
 • A Stowarzyszenie nie jest na rogu z moniuszki tylko na wjezdzie na dzielnicę bloków sielanki na przeciwko szkoly 25
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Tomekkk(2015-10-04)
 • no dokładnie Stowarzyszenie Niemieckie jest po Kopernika 18/1 - do luftu z takim przewodnikiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  etam....(2015-10-04)
 • dodam do tej ciekawej powyższej informacji, że przy ul. Chopina działał bardzo długo Internat dla dziewcząt II Liceum Ogólnokształcącego, wspaniałe czasy, ,, A w domu vis a vis Skłodowskiej mieszkal bardzo zasłuzony i znany trener łyżwiarstwa szybkiego Pan śp. Kazimierz Kalbarczyk a Jego Małżonka bardzo często była sędzią sportowym na m. in. elbląsklich zawodach w tym sporcie, odbywały się na basenie z doskonale przygotowanym torem jeździeckim. Zimy były srogie i łatwo basen zamarzał. No ale basen to. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-10-05)
 • Pan Kazimierz Dynia był moim nauczycielem w szkole nr. 3.Dyrektorem w tym czasie był Pan Szałachowski, przez uczniów nazywany globusem z racji tuszy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkaniectejdzielnicy.(2015-10-19)
 • @Eeeeee - Czego się czepiasz ? Mnie się podoba taka enklawa - w miarę cicho, spokój, ogródki, zielono. .. Jeśli Tobie nie pasuje, to droga wolna - zmień adres, tyle mieszkań stoi pustych. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Wyprowadź.się(2018-12-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Naszywka HERB ELBLĄGA
Polar z haftem
Ręcznik z haftem