Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Od Słonecznej do Zajchowskiego (Historia elbląskich ulic, odcinek 83)

 
Elbląg, Od Słonecznej do Zajchowskiego (Historia elbląskich ulic, odcinek 83) W tym budynku przed wojną mieściła się szkoła dla dziewcząt (fot. autor)
Rek

Jaką przed wiekami nazwę nosiła ulica Słoneczna? Gdzie mieściła się szkoła dla dziewcząt? W którym roku powstała Szkoła Podstawowa nr 12? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w kolejnym odcinku „Historii elbląskich ulic”. Karol Wyszyński, przewodnik PTTK Elbląg zaprasza na spacer ulicami: Słoneczną, Struga, Diaczenki i Zajchowskiego.

Słoneczna
     Przebiega od skrzyżowania ul. 12-Lutego z Trybunalską do ul. Traugutta. Do 1987 roku tworzyła całość razem z dzisiejszą ulicą Zacisze, o czym pisaliśmy przed tygodniem. Po raz pierwszy wzmianka na jej temat pojawia się w XVII wieku, kiedy to nosiła nazwy: Drewniana (Brettergasse) i Krzywa (Krummegasse). Słoneczną (Sohnenstrasse) stała się w 1823 r., po 1945 r. nazwę spolszczono.
     W początkowym swym biegu, patrząc od ul. 12 Lutego, zabudowana kamienicami pochodzącymi sprzed 1945 r., w dalszej części - szczególnie po prawej stronie - nowymi budynkami powstałymi w latach 60. XX w.
     Pomiędzy ul. 12 Lutego a ul. Kosynierów Gdyńskich, po lewej stronie, znajduje się budynek obecnego przedszkola „Bartek”. Jest to budynek pochodzący z końca XIX w., powstał na potrzeby szkoły dla dziewcząt.
     Po prawej stronie, za skrzyżowaniem z ul. Kosynierów Gdyńskich, nieco w głębi mieści się Szkoła Podstawowa nr 23 im. Marii Dąbrowskiej, która została oddana do użytku w 1965 r. jako tzw. „Tysiąclatka”.
     Idąc dalej ul. Słoneczną, w stronę Traugutta, po lewej stronie mijamy filię nr 6 Biblioteki Elbląskiej.
     
     Andrzeja Struga
     Uliczka przebiega od ul. Słonecznej w kierunku ul. Nowowiejskiej. Zabudowana w znacznej przewadze kamieniczkami, pochodzącymi sprzed 1945 r. Przed 1923 r. jej patronem był Ilgner (Ilgnerstrasse) – niemiecki wynalazca. Po 1945 r. nadano jej obecne miano.
     Na końcu ulicy, tuż przy ul. Nowowiejskiej, w starej willi znajduje się niepubliczne przedszkole „Przyjaciele Kubusia”. W czasach PRL-u było to przedszkole przeznaczone dla dzieci osób zatrudnionych w handlu i miało wydłużony, w stosunku do innych przedszkoli, czas pracy.

  Od dziesięcioleci w tej willi przy ul. Struga mieści się przedszkole (fot. autor) Od dziesięcioleci w tej willi przy ul. Struga mieści się przedszkole (fot. autor)


     
     Kpt. Gienadija Diaczenki
     Ulica, a raczej osiedle, zawarte pomiędzy ulicami Struga – Zajchowskiego – Nowowiejską i Słoneczną. Powstałe w pierwszej połowie lat 60. Ulica otrzymała imię Diaczenki w 1966 r. Wraz z osiedlem powstało też przedszkole nr 15.
     
     Wojciecha Zajchowskiego
     Ulica powstała w 1966 r., jej patronką była początkowo Małgorzata Fornalska, polska działaczka komunistyczna, związana z Bolesławem Bierutem. W 1991 r. patronem został wieloletni mieszkaniec Elbląga Wojciech Zajchowski, który żył w latach 1915- 1979. Był działaczem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a następnie Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Elblągu. Brał udział w wytyczaniu szlaków turystycznych, krzewił turystykę wśród młodzieży. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Bydgoszczy, skąd pochodził.
     Przy ulicy Zajchowskiego znajduje się Szkoła Podstawowa nr 12 im. Michała Kajki. Do tego budynku szkoła przeprowadziła się w 1972 roku, od 1954 r. mieściła się przy ówczesnej ul. 22 lipca (dzisiaj al. Piłsudskiego), gdzie obecnie mieści się Szkoła Podstawowa nr 6.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Zdjęcie główne to przedszkole "Bratek " a nie jak napisaliście "Bartuś" chodził do niego mój synek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  izkaaa(2015-12-06)
 • "Na końcu ulicy, tuż przy ul. Nowowiejskiej, w starej willi znajduje się niepubliczne przedszkole „Przyjaciele Kubusia”. W czasach PRL-u było to przedszkole przeznaczone dla dzieci osób zatrudnionych w handlu i miało wydłużony, w stosunku do innych przedszkoli, czas pracy. " - chyba czegoś nie wiem o moich rodzicach. Zamech i EKB i handel??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  rXe(2015-12-06)
 • Zdjęcie głowne w artykule-Kilkanaście lat wstecz w tym budynku była szkoła dla przedszkolanek,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-12-06)
 • Najgorszy (dotychczas) artykuł z tej serii. Lakoniczne dane, część wessana z palca. Żal. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  Del(2015-12-06)
 • czemu nie wspomniano o cmentarzu dla chorych na zarazę oraz o szpitalu ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  edwardd(2015-12-06)
 • a o tym że kiedyś ulica Słoneczna sięgała aż do Starego Miasta nic nie wspomniano a wystarczy popatrzyć na stare mapy z tych okresów. Po wojnie ulica 12 lutego podzieliła ulicę Słoneczną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  mateoo(2015-12-06)
 • Nie czytasz co tydzień, prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  bylo_juz(2015-12-06)
 • Przecież pisze, jest napisane, że Słoneczna była ròwnież tam gdzie obecnie jest ul. Zacisze, a Zacisze kończy się przy ul. Pocztowej a to już krok do Starego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2015-12-06)
 • o teraz poprawili zamiast Bartus jak bylo wczesniej Bartek a przedszkole nazywa sie Bratek - tak jak kwiatki bratki nie Bartki;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  ewelinka.(2015-12-06)
 • .. .budynek obecnego przedszkola „Bartek”. .. .. To dawna szkoła Św. Anny. .. .. był Ilgner (Ilgnerstrasse) – niemiecki wynalazca. .. Pan Karol nieco polał wody: Hermann Ilgner urodził się około 1822 r. był elbląskim kupcem i właścicielem najstarszej elbląskiej gospody "Kamienna Buda" [Steinbude] znajdującej się obok przystani statków odpływających dawniej do Krynicy M. Gospoda ta zawdzięczał swoją nazwę pewnemu kamieniarzowi, który tu mieszkał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  erg.(2015-12-06)
 • przedszkole o którym mowa nie nazywa się Bratek jak jest napisane w artykule oraz w twoim komentarzu tylko jak kwiatek BRATEK a nie Bartek !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  izkaaaaaa(2015-12-07)
 • Aż się sama poplątałam haha ale nie Bartek - imię TYLKO - BRATEK - kwiatek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  izkaaaaaaaaaaaa(2015-12-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem