Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wikingowie przybyli... Wikingowie przybyli...

Osiągnięcia i braki Służby Zdrowia w Elblągu

Sobota, 1 września 1951r. Głos Wybrzeża nr 233

Rząd Polski Ludowej wykazuje dużą troskę o podniesienie stanu zdrowotności mas pracujących, przeznaczając znaczne sumy na urządzenie szpitali i budowę ośrodków zdrowia, usuwa wszelkie zaniedbania w dziedzinie lecznictwa, które otrzymaliśmy w spuściźnie po rządach kapitalistycznych.
     Lecznictwo na terenie Elbląga pomimo braku odpowiedniej liczby lekarzy, posiada za sobą duże osiągnięcia. Wydział Zdrowia przy Miejskiej Radzie Narodowej, wzorując się na lecznictwie Związku Radzieckiego, zreorganizował miejską służbę zdrowia. Mieszkańców Elbląga w zakresie lecznictwa obsługują ośrodki zdrowia podzielone na rejony pielęgniarskie.
     Każdy ośrodek zdrowia dysponuje 5 pielęgniarkami, które udzielają pomocy chorym w terenie. W ciągu miesiąca odwiedzają one ok. 60 osób. W pierwszym półroczu br. Udzielono ponad 95 tysięcy porad lekarskich.
     Prócz ośrodków zdrowia na terenie miasta działa 8 ambulatoriów przy zakładach pracy, z których jedno w Zakładach Mechanicznych obsługiwane jest przez lekarza, pozostałe zaś przez pomocniczy personel lekarski.
     Miejski Szpital Specjalistyczny zwiększył ilość łóżek do 450. Po odnowieniu sal budynku szpitalnego, uruchomiono oddziały: wewnętrzny, dziecięcy, chirurgii dziecięcej i gruźliczy.
     Znacznej poprawie uległo także lecznictwo dentystyczne. W poradni dentystycznej zatrudnionych jest 6 lekarzy dentystów, którzy udzielili od początku br. 20.777 porad.
     Duży nacisk położony został na należyte zorganizowanie opieki nad matką i dzieckiem. Istniejąca w Elblągu stacja roztacza opiekę nad matkami ciężarnymi i karmiącymi, udzielając niektórym pomocy w postaci bonów żywnościowych. Bony te wydawane na podstawie opinii opiekunów społecznych upoważniają do odbioru w spółdzielni bezpłatnie artykułów żywnościowych. Dotychczas wydano 35 bonów dla matek i 52 dzieci, o wartości około 1.000 zł. Poza tym wydano także 31 wyprawek dla niemowląt.
     Do jednych z poważniejszych niedociągnięć działalności służby zdrowia zaliczyć należy mało sprawne zaopatrzenie w leki. Elbląg posiada obecnie dwie apteki obsługujące miasto i powiat. Jest to ilość niewystarczająca i z tego powodu w aptekach tych tworzą się długie kolejki ludzi czekających na otrzymanie leków. Wydział Zdrowia Prezydium MRN oraz WRN powinny zainteresować się tą sprawą i wszcząć energiczne starania o uruchomienie dodatkowo dwóch aptek.
     Powiększenie etatów lekarskich w szpitalu specjalistycznym i ośrodków zdrowia, oraz skierowanie do Elbląga nowych kadr pielęgniarek pełnokwalifikowanych, wpłynie to na dalsze polepszenie sytuacji w dziedzinie lecznictwa na terenie miasta.
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III