Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Piękna wizytówka "Zamechu"

 
Elbląg, Piękna wizytówka "Zamechu"
Rek

Powracamy znów do sprawy remontu pałacyku przy ul. Stoczniowej w Elblągu, przeznaczonego na Zakładowy Dom Kultury "Zamechu", aby mówić o nieoczekiwanym sukcesie - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 4 grudnia 1964 roku.

Warto dlatego zapoznać się z przebiegiem tego remontu, a właściwie rekonstrukcji zabytkowego wnętrza. Dyrekcja i rada zakładowa "Zamechu" w pełni dotrzymały słowa, znalazły fundusze i zawarły umowę z Przedsiębiorstwem Robót Malarskich i Remontowych "Elmal" w Elblągu. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, jak to się później okazało, kierownictwo robót objął Stefan Soliński z majstrem Kazimierzem Kuchtą pod nadzorem artystycznym mgr Artura Nichthausera.
     Po zdjęciu licznych nawarstwień ze ścian i sufitów, a szczególnie ostatniej psudopicassowskiej pstrokacizny, która zabytek ten zamieniła w podrzędną tancbudę, ukazały się wspaniałe rzeźbienia i plafony w stylu empire.
     Prawdziwym mistrzem, a właściwie artystą okazał się właśnie Kazimierz kuchta, który naprawił uszkodzenia i uzupełnił braki, zachowując jedność stylu, a tam, gdzie okazała się konieczność - uzupełnił ścianę fryzem mozaikowym i rzeźbami ściennymi zrobionymi metodą na brąz. W tym samym czasie prowadzone były oczywiście inne roboty adaptacyjne.
     Mgr Artur Nichthauser zamartwia się, że może nie wystarczyć środków na kilka koniecznych prac dodatkowych, że choćby wymienimy budowę urządzeń szatni i odmalowanie stopni schodów, wiodących z z hallu do pomieszczeń na piętrze. Wierzymy, że dyrekcja "Zamechu"i tę przeszkodę usunie, a Dom Kultury wznowi działalność balem sylwestrowym w pięknych salonach, prawdziwie pałacowych.
     Co jak co, ale to jedno już dziś można powiedzieć, że budynek Zakładowego Domu Kultury stanie się świetną wizytówką "Zamechu" i dobrą reklamą "Elmalu", który te roboty wykonał. O pracy klubu i projektach kierownictwa pomówimy innym razem.
     
***
     W artykule została zachowana oryginalna pisownia.
     
j.r.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Długopis i Pióra z Grawerem
Kubek z Grawerem
Pieczątki Firmowe