Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Plony pracy

Wykopy prowadzono w parku Modrzewie, na tzw. Górze Zamkowej, nie znajdując jednakże żadnego podkładu archeologicznego, co wskazuje, iż w miejscu tym nie było grodziska, lecz raczej – zamczysko, informował Dziennik Bałtycki z 30 sierpnia 1956 r.

W tych dniach zakończyła w Elblągu prace badawcze ekipa archeologiczna prof. dr Konrada Jażdżewskiego, zajmująca się poszukiwaniami legendarnego grodu Truso, o którym wspomina podróżnik z IX wieku Wulfstan.
     Pierwsze wykopy wykopano na terenie ul. Lotniczej i lotniska w pasie długości 10 metrów. Znaleziono tam palenisko i nieuszkodzony garnek z okresu rzymskiego, na głębokości zaś 40-50 cm. natrafiono na ślady kulturowe epoki latyńskiej.
     Dalsze wykopy prowadzono w parku Modrzewie, na tzw. Górze Zamkowej, nie znajdując jednakże żadnego podkładu archeologicznego, co wskazuje, iż w miejscu tym nie było grodziska, lecz raczej – zamczysko.
     Ekipa prof. Jażdżewskiego kontynuować będzie swe prace elbląskie w roku przyszłym na wytypowanych już obecnie stanowiskach. W tej chwili jednakże – niezależnie od badań zasadniczych – wykonała niezwykle cenną i pożyteczną dla miasta robotę, polegającą na uporządkowaniu i sklasyfikowaniu jego licznych zbiorów archeologicznych, co umożliwi kustoszowi muzeum mgr Cieśli zorganizowanie odpowiedniej wystawy. Słowa szczególnego uznania za ten piękny, bezinteresowny czyn należą się zwłaszcza docentowi dr J. Kamińskiej, która kierowała całokształtem prac ekipy.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Seat
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen