Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Malborska od tyłu... Malborska od tyłu...

Portret matki

Elbląg, Portret matki

Dziesięcioletnia Bożenka namalowała swoja matkę realistycznie. Korci nas, by przedstawić czytelnikom inny portret matki. Jesteśmy - i jak jeszcze! - dorośli, gra kolorów i egzaltacja uczuć przestały być naszą mocną stroną. Zamiast barw zbieramy z palety liczby. Czy wystarczą, być dać obraz dzisiejszej matki? - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 26 maja 1964 roku.

Co druga pracuje zawodowo
     W 1931 r. pracowało najemnie poza domem 163 tys. kobiet zamężnych i dzietnych, z czego 30 proc. w szkolnictwie. W 1962 r. mężatką i matką była już co druga kobieta pracująca poza rolnictwem. Z 810 tys. matek - zatrudnionych w miastach w 1956 r. - których dzieci pobierały zasiłki rodzinne, przeszło połowa miała po jednym dziecku, 245 tys. - dwoje, 92 tys. - troje, 29 tys. - czworo, 13 tys. - pięcioro albo więcej.
     Najliczniejszą grupę pracujących zawodowo tworzyły mężatki w wieku 25-34 lat. Jest to, jak wiadomo, okres najbardziej absorbujących obowiązków macierzyńskich, a jednocześnie najważniejsze lata rozwoju zawodowego i osobowego kobiety.
     
     Pralki i urlopy
     Na szczęście wszystko zmierza ku temu, żeby kobieta - matka mogła coraz łatwiej łączyć obowiązki domowe z zawodowymi. Co prawda PT mężom trudno przychodzi przyzwyczaić się do wynoszenia śmieci i zmywania naczyń, ale i tak praca w domu i w przedsiębiorstwie jest dziś o wiele mniej wyczerpująca, niż choćby przed piętnastu laty. W mieszkaniu: woda bieżąca, elektryczność, gaz, centralne ogrzewanie, elektroluks, pralka. W pracy: przedłużone urlopy wypoczynkowe, urlopy macierzyńskie, płatne zwolnienia na czas choroby własnej i opieki nad chorym dzieckiem.
     Ogólna więc tendencja do mechanizacji i automatyzacji wysiłku fizycznego oraz zmiana struktury zatrudnienia kobiet: w 1931 r. stanowiły one ok. 30 proc. pracowników umysłowych, w roku 1960 już 46 procent.
     Przybyło nam nawet owych nieszczęsnych żłobków: zamiast 466 z 19 tys. miejsc w roku 1949, mieliśmy ich 950 z 52 tys. łóżeczek w roku 1960. I gdyby nie wyż demograficzny...
     

Irena Frąckowiak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku