Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pożyteczna wystawa dla amatorów grzybobrania

Miejska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu zorganizowała wystawę mającą na celu pokazanie mieszkańcom miasta wszystkich rodzajów grzybów trujących, a tym samym uniknięcia zatruć, informował Głos Elbląga z 17 września 1962 r.

Jesień to okres masowego grzybobrania. Wiąże się z tym niebezpieczeństwo częstych zatruć grzybami. Warto sobie tylko przypomnieć tragiczny bilans ubiegłego roku, kiedy to spośród 70 wypadków zatrucia, 9 okazało się śmiertelnych. Wszystkie te wypadki spowodowane zostały nieznajomością grzybów. W br. również zanotowano już kilka wypadków.
     Miesiące lipiec i sierpień są miesiącami występującego masowo trującego muchomora sromotnikowego (zielonkawego), zwanego niekiedy muchomorem bulwiastym lub bełdką bulwiastą. Z uwagi na zielonkawą barwę kapelusza, często bywa brany za zieloną surowiatkę. Wystarczy jednak zwrócić baczniejszą uwagę, aby zauważyć zasadniczą różnicę.
     Gołąbki i gąski nie posiadają pierścienia na trzonie, ani też bulwiastego zgrubienia oraz pochwy. Gąska zielona ma blaszki i trzon żółty, a muchomor sromotnikowy – biały. Odmiany białe tego muchomora tzw. muchomor wiosenny (rośnie latem i jesienią) oraz muchomor jadowity ze względu na barwy często są mylone z pieczarkami. Objawy zatrucia tymi grzybami tak często groźne dla życia ludzkiego, objawiają się bardzo późno, bo dopiero po 8, a nawet po 40 godzinach. Jest to charakterystyczny okres dla wszystkich niebezpiecznych dla życia zatruć. Długi okres utajnienia objawów zatrucia utrudnia ratunek, który później często jest już bezskuteczny. Jad zawarty w grzybach uszkadza ważne narządy takie jak: wątroba, nerki, centralny układ nerwowy. Po wymiotach , biegunkach, następuje duży spadek sił, zaburzenia świadomości, żółtaczka, śpiączka i bardzo często śmierć.
     Podobna bardzo do pieczarki – wieruszka ciemna , występująca na pastwiskach i w lasach trawiastych, powoduje również zatrucie nie raz bardzo niebezpieczne. Objawy te występują znacznie wcześniej, bo już po ok. dwóch godzinach po spożyciu. Zatrucie tym grzybem groźne bywa zwłaszcza dla dzieci oraz osób starszych i osłabionych.
     Mylony często z gąską majówką (biało-kremową) czerwieniejący w miarę wzrastania – jest tzw. strzępiak, zawierający duże ilości muskaryny, zwłaszcza strzępiak ceglasty. Objawy zatrucia tym grzybem występują już po 15 do 30 minut w sposób bardzo gwałtowny. Należy dodać, że kapelusz gąski-majówki w odróżnieniu od strzępiaka nie posiada garbnika i nie jest wstrzępiony na brzegach.
     Miejska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu zorganizowała wystawę mającą na celu pokazanie mieszkańcom miasta wszystkich rodzajów grzybów trujących, a tym samym uniknięcia zatruć. Dlatego też obejrzenie wystawy zaleca się wszystkim amatorom zbierania grzybów. Wystawa mieszcząca się w małej sali konferencyjnej Prezydium MRN czynna jest tylko do 18 bm. w godz. 8-16.
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
POLO z HAFTEM
Naszywki
Naszywka HERB ELBLĄGA