Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Precedens na prowincji

„Galerię El” odwiedzać zaczęła prasa, radio, telewizja, nie tylko z Polski. Przybył nowy pies dzielnie strzegący dobytku i dorobku. Zainstalowano światło elektryczne we wszystkich pomieszczeniach, informował Dziennik Bałtycki z 29 sierpnia 1962 r.

W kwietniu br. donieśliśmy o precedensowym wydarzeniu w życiu tzw. prowincji – otwarciu elbląskiej „Galerii El”. Rzecz była rzeczywiście bezprecedensowa w skali Polski – w odrestaurowanych własnym sumptem przez grupę zapaleńców krużgankach zburzonego kościoła podominikańskiego otwarto pierwsze ekspozycje galerii, mającej stanowić forum propagowania współczesnej sztuki.
     Inicjator galerii plastyk „Zamechu” Gerhard Kwiatkowski snół wówczas ambitne plany:
     „Mamy nieograniczone możliwości wystawiennicze, krużganki mogące zmieścić kilkaset prac malarskich, piwnice, nawa główna gdzie – jako że brak tu dachu – mogliby byśmy otworzyć salon rzeźby pod gołym niebem. To samo w ogrodzie. Pomieścilibyśmy tu zbiory całego chyba Muzeum Narodowego. W każdym razie mamy dość miejsca dla eksponowania prac wszystkich plastyków wybrzeża.”
     Minęły 4 miesiące. Kto był na otwarciu „Galerii El”, powinien tu koniecznie zajrzeć powtórnie. Ujrzy parę zmian, godnych odnotowania. Powstał więc interesujący zalążek „zbiorów własnych” galerii, składający się z prac artystów, którzy już tu wystawiali. A więc Gerhard Kwiatkowski, Gizela i Janusz Hankowscy, Jan Góra i od wielu lat już „dyskutowany” i „kłócący się” warszawianin Zbigniew Kupczyński. Na galeriowej „złotej desce” pojawiło się parę nowych nazwisk: Lipiński, Walldorf, Jota – „Galerię El” odwiedzać bowiem zaczęła prasa, radio, telewizja, nie tylko z Polski. Przybył nowy pies dzielnie strzegący dobytku i dorobku. Zainstalowano światło elektryczne we wszystkich pomieszczeniach. I... słuchajcie: Gerhard Kwiatkowski wziął sobie urlop po to, by przy pomocy innych z tej grupki zapaleńców ułożyć z kilku tonowych płyt i zabetonować posadzkę długiego zabytkowego krużganka, wytynkować w nim ściany, założyć oświetlenie... z dużą pomocą przyszły w tym dziale elbląskie zakłady pracy i instytucje, ale ktoś urlop musiał na to poświęcić...
     Tak więc galeria wzbogacona o nowy, przestronny krużganek, rozpoczęła szerszą działalność wystawienniczą. W chwili obecnej wystawcą 70 prac malarskich i graficznych jest Kajetan Sosnowski – wilnianin, członek „Grupy 65”, współzałożyciel Galerii Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest to artysta zajmujący się głównie plastyką w architekturze. W roku 1960 r. projektował malarstwo ścienne w Pałacu Narodów Zjednoczonych w Genewie.
     W „Galerii El” Kajetan Sosnowski zaprezentował prace olejne, tempry i rysunki. Sztuka to niełatwa do zrozumienia dla odbiorcy. Obrazy na których nic się nie dzieje, poza leniwym przekomarzaniem się barw, form czy walorów.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna