UWAGA!

Racjonalizatorzy elbląscy dzielą się doświadczeniami

Czwartek, 7 czerwca 1951 r. Dziennik Bałtycki nr 155

Z inicjatywy Pow. Rady Zw. Zawodowych odbyła się ostatnio w Elblągu narada robocza ponad 200 inżynierów, techników, majstrów oraz przodowników i racjonalizatorów pracy. Tematem narady były sprawy związane z obniżką kosztów własnych.
     Referat zasadniczy wygłosił inż. Gaweł podkreślając m. in., że Plan 6-letni, budowy podstaw socjalizmu w Polsce stawia przed klasą robotniczą i inteligencją techniczną zadanie obniżki kosztów własnych w przemyśle o 17 proc. Budownictwie 26 proc., w PGR 30 proc., w transporcie kolejowym 17 proc. I w handlu 15 proc.
     Mówca podkreślił, że jednym z czynników obniżki kosztów własnych, jest skrócenie cyklu produkcyjnego wytwarzanych towarów. Zastosowanie w wielu fabrykach na terenie Polski metody inż. Kowalowa zwiększa wydajność pracy, a tym samym koszty produkcji są mniejsze. Dalej wskazał na konieczność prowadzenia walki o zmniejszenie braków w produkcji poprzez właściwie wykonanie oraz odbiór techniczny zwłaszcza jeżeli chodzi o metalurgię.
     Prelegent podkreślił, że klasa robotnicza, inteligencja techniczna i administracyjna we wspólnym froncie narodowym w walce o pokój i Plan 6-letni jest zdolna wygrać i wygra walkę o obniżenie kosztów własnych.
     W szerokiej dyskusji poszczególni mówcy opowiadali, jak na ich zakładach pracy realizuje się obniżkę, oraz wskazywali miejsca, gdzie jeszcze nie zastosowano oszczędnej gospodarki materiałowej.
     I tak np. ob. Soroczyński wskazał, że firmy budowlane wożąc wapno, gubią je po ulicy i dlatego należy wozy do przewózki wapna lasowanego uszczelnić, aby nie dopuścić do marnotrawstwa.
     Rewelacją dyskusji było wystąpienie dyr. Tramwajów ob. Stefanowicza, który pokazał zebranym zregenerowane sposobem chemicznym pilniki. Zastosowanie tej metody da państwu olbrzymie oszczędności.
     Ob. Stefanowicz podyktował zebranym receptę:
     Przebrać pilniki, aby nie były zardzewiałe i wyszczerbione (do regeneracji nadają się tylko pilniki zdarte). Oczyścić pilniki szczotką stalową. Odtłuścić w gorącym 10 procentowym roztworze sody kaustycznej. Dobrze wypłukać w bieżącej wodzie. Sporządzić roztwór w składzie 20 proc. kwasu azotowego (1,14), wody 60 procent (procenty brać według objętości, a nie wagi). Gdy pilnik nabierze odpowiedniej ostrości wysuszyć go nad kuźnią itp. Ponieważ przy suszeniu pilnik pokrywa lekka rdza, należy ją zczyścić szczotką stalową, po czym pilnik zakonserwować benzyną z domieszką pokostu. Pilnik można regenerować 6 razy, przy czym koszt regeneracji jednej sztuki (dużego pilnika) kosztuje około 40 gr.
     Inż. Stefanowicz zaznaczył, że pracownicy Tramwajów Miejskich bazując na doświadczeniach przodującej nauki radzieckiej opracowują nową metodę spawania, którą w najbliższej przyszłości osiągną i podadzą towarzyszom pracy do naśladowania.
     Na zakończenie narady zebrani postanowili zbierać się dwa razy w miesiącu, celem wspólnej wymiany doświadczeń na polu współzawodnictwa, racjonalizacji i obniżki kosztów własnych.
     
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama