Wtorek 20-11-2018, imieniny Anatola, Sędzimira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Radośnie obchodzili święto 1 Maja

Na trybunie honorowej przy ul. Grunwaldzkiej zajęli miejsce przedstawiciele Partii, organizacji społecznych i politycznych oraz przodownicy pracy, informował Dziennik Bałtycki z 4 maja 1954 r.

Mimo niepogody, od wczesnego rana na ulicach Elbląga zbierały się tłumy mieszkańców, aby wziąć udział w 1-majowej manifestacji. Na Placu Czerwonym wiele tysięcy osób wysłuchało transmitowanego z Warszawy przemówienia I sekretarza KC PZPR Bolesława Bieruta. Wreszcie o godz. 10 ruszył pochód.
     Na trybunie honorowej przy ul. Grunwaldzkiej zajęli miejsce przedstawiciele Partii, organizacji społecznych i politycznych oraz przodownicy pracy. Pod trybuny ustawiły się poczty sztandarowe.
     Wśród okrzyków na cześć Partii i Rządu zbliża się zwarta kolumna robotników Zakładów Mechanicznych im. Gen. K. Świerczewskiego.
     Wśród maszerujących widać znanych przodowników pracy i racjonalizatorów produkcji, jak Gołębiowski – wyrabiający 185 proc. normy, Jackowski, Bińkowski... Na samochodzie makieta turbiny.
     Za nimi maszerują robotnicy Elbląskiej Fabryki Urządzeń Kuziennych, Taborów Kolejowych, elektrowni... Tłum widzów nagradza maszerujących gorącymi oklaskami. Dzielnych robotników, pracowników umysłowych, młodzież szkolną pozdrawia cały Elbląg.
     Idą uczniowie Technikum Finansowego, którego koło LPŻ zdobło I miejsce w województwie gdańskim. Za nimi w ludowych strojach maszeruje młodzież szkolna. Specjalną uwagę zwraca barwna grupa taneczna dziewcząt z Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli.
     Zbliżają się sportowcy. W czołówce kroczy zasłużony działacz sportowy Sałwacki. Za nimi, w dresach i kostiumach długie barwne szeregi. Idą Budowlani, Stal, Start, Zryw, SKS-y. Na samochodach sportowcy demonstrują gimnastykę na drążkach. Za sportowcami znów szeregi robotników z miejscowych zakładów pracy. Zwartą ławą kroczą robotnicy z zakładów im. Wielkiego Proletariatu – poprzedzeni grupą młodzieży w strojach warmińskich za nimi Odzieżówka, Zakłady Mięsne, Browar, GPZB, spółdzielnie pracy, ZBE.
     Piękne pomysłowe makiety wzbudzają ogólny podziw.
     Rozlega się warkot motorów. Jedzie kolumna motocyklowa LPŻ, za nią samochody polskiej produkcji, traktory, a na przystrojnych wozach przodujący chłopi pow. elbląskiego.
     Raz po raz rozlegają się radosne okrzyki i oklaski.
     A po południu na placach, w parkach odbyły się występy artystyczne i zabawy. Do późnej nocy rozbrzmiewał gwar i śmiech.
     Społeczeństwo Elbląga radośnie święciło 1 Maja.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ostatni raz byłem na takiej imprze w 1988... Łezka się kręci...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PAO(2004-05-04)
 • A gdzie karykatury "zpalutych karłów reakcji", "sługusów amerykańskiego imperializmu", gdzie radość, że Amerykanie przegrali w Korei? Niewiele pamietam, ale transparenty z podobnymi hasłami i kukły to była norma! Czyżby ówcześni dziennikarze byli i na takie okazje cenzurowani?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Grzebar(2004-05-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini