Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rozwój budownictwa na wsi elbląskiej

Rok 1951 cechował specjalny wzrost budownictwa chociażby z tego powodu, że istniejące dotychczas pomieszczenia nie zaspokajały bieżących potrzeb i w dużej mierze przestały należycie odpowiadać wymaganiom, donosił Dziennik Bałtycki z 4 grudnia 1951 r.

6-letni plan rozbudowy Polski Ludowej przewiduje nie tylko budowę wielkich kombinatów przemysłowych, budynków mieszkalnych, lecz w równej mierze odbudowę i rozbudowę wsi polskiej, podnosząc ją na wyższy poziom w oparciu o najnowocześniejsze zdobycze nauki.
     Mimo, że na tym odcinku zrobiono już bardzo dużo, mało kto wie, że rozbudowuje się wieś elbląska.
     Przy prezydium PRN w Elblągu istnieje wydział budownictwa wiejskiego, pod którego kierownictwem rozbudowuje się wieś. Jak wykazały informacje uzyskane w tym wydziale, budownictwo skierowane jest w pierwszym rzędzie na odbudowę względnie budowę budynków gospodarczych PGR-ach i spółdzielniach produkcyjnych.
     Rok 1951 cechował specjalny wzrost budownictwa chociażby z tego powodu, że istniejące dotychczas pomieszczenia nie zaspokajały bieżących potrzeb i w dużej mierze przestały należycie odpowiadać wymaganiom.
     I tak w spółdzielni produkcyjnej w Przezmarku wybudowano 3 nowe stodoły, w Stalewie, Rozgarcie również postawiono nowe stodoły. Jednakże budowa stodół nie zaspokoiła potrzeb wsi. Wiadomym jest, że w pow. elbląski nastawiony jest specjalnie na hodowlę trzody chlewnej i bydła rogatego i w tym też kierunku budownictwo rozwinęło się najlepiej.
     W rozumieniu zadań postawionych przed naszym powiatem, zbudowano w Tolkmicku, Majewie, Próchniku, Rozgarcie i Oleśnie nowe obory i chlewnie, według najbardziej nowoczesnych wzorów.
     Poważnym osiągnięciem było wybudowanie sposobem gospodarczym w Majewie wzorowej obory i stajni, co dzięki uzyskanym oszczędnościom pozwoliło na elektryfikację bazy spółdzielczej.
     Niezależnie od wymienionych budów, niemal w każdej wsi przeprowadza się drobne remonty budynków gospodarczych itp.
     Ciekawym zjawiskiem jest, że wszystkie większe budowle w spółdzielniach produkcyjnych finansowane są z funduszów własnych.
     Budownictwo w spółdzielniach produkcyjnych otoczone jest specjalną troską. Państwo przeznacza na ten cel olbrzymie fundusze, przekazywane na dogodnych warunkach poszczególnym spółdzielniom. Rozwijające się nieustannie w powiecie elbląskim budownictwo wiejskie pozwala przypuszczać, że w niedługim czasie wieś elbląska przestawiona na bardziej nowoczesne tory gospodarki budowlanej, stanie się jedną z poważniejszych w kraju baz zaopatrzenia ludności pracującej miast w niezbędne artykuły pierwszej potrzeby.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata