Niedziela 22-07-2018, imieniny Marii, Magdaleny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Silna motoryzacja w służbie pokoju

Sobota, 28 lipca 1951r. Dziennik Bałtycki nr 203

Elbląg (kaj). Wyścigi motocyklowe "Dziennika Bałtyckiego" organizowane są przez KS Stal i Redakcję pod znakiem walki o pokój. Spieszymy więc, żeby usłyszeć wypowiedzi na ten temat przewodniczącego Miejskiego Komitetu Obrońców Pokoju. W pokojach Biura Projektowania, nad dużym kreślarskim stołem pochyla się sympatyczna sylwetka starszego, szpakowatego mężczyzny inż. Goliszewskiego. Na nasze powitanie spoglądają na nas spoza okularów szare, mądre oczy i uprzejmy uśmiech rozjaśnia twarz.
     - Panie inżynierze, czy wolno będzie zadać panu parę pytań, jako przewodniczącemu Miejskiego Komitetu Obr. Pokoju na temat niedzielnej imprezy motocyklowej?
     - Proszę uprzejmie.
     - Dlaczego niedzielny wyścig odbywa się pod egidą Miejsk. Komitetu Obrońców Pokoju?
     - Tężyzna fizyczna, idąca w parze z tężyzną duchową, jest nieodzownym warunkiem siły gospodarczej narodu. Polska, likwidując zniszczenia wojenne i odrabiając kilkuwiekowe opóźnienie na drodze rozwoju gospodarczego, potrzebuje ludności zdrowej, energicznej i zdolnej do pracy. Sport motocyklowe poza wartościami czysto fizycznej sprawności przygotowuje również kadry dla przyszłego rozwoju motoryzacji i związanej z tym obronności kraju. Zawody motocyklowe są sprawdzianem pracy szkoleniowej oraz silnym akcentem propagandowym przy werbowaniu nowego narybku, a co za tym idzie, umasowieniu tej tak pożytecznej gałęzi sportu.
     - Jaki cel pragnie osiągnąć MKOP, przyczyniając się do organizacji tej imprezy?
     - Walka o pokój zakrojona jest na daleką i szeroką skalę. Obok akcji o znaczeniu międzynarodowym, jak zbieranie podpisów pod Apelem Sztokholmskim, czy Plebiscytem Pokoju, Komitety Obr. Pokoju prowadzą stałą akcje propagandową. Celem tej akcji jest uświadomienie społeczeństwa odnośnie walki, prowadzonej nieprzerwanie przez Światową Radę Pokoju.
     Gdy podżegacza wojenni starają się wszystkimi siłami rozbudzić nastroje wojenne, naród polski we wspólnym froncie z krajami demokracji ludowej pod przewodem Związku Radzieckiego pracuje nad realizacją Planu-6 letniego, rozbudowuje szkolnictwo, zwalcza analfabetyzm, rozwija sport na nowych socjalistycznych podstawach, traktując go, nie jako zabawę dla wybranych, lecz jako jeden z fundamentów rozwoju sił twórczych narodu.
     Zawody motocyklowe w Elblągu są jednym z fragmentów tej wszechstronnej, twórczej i pokojowej pracy naszego narodu.
     - Jaki był, panie inżynierze dotychczasowy wkład sportowców miejscowych w akcję obrony pokoju?
     - Sportowcy nasi w imponującej większości są aktywistami w ruchu obrońców pokoju. Nie zabrakło ich w żadnej z dotychczasowych akcji. Brali czynny udział przy zbieraniu podpisów pod Apelem Sztokholmskim. Zbierali podarki dla dzieci walczącej Korei. W akcji Plebiscytu Pokoju objęli całkowicie pracę w III Komitecie obwodowym i przeprowadzili ją sprawnie i z poświęceniem. Jestem najmocniej przekonany, że i na przyszłych etapach naszej walki o pokój nie zabraknie czynnych i oddanych sprawnie sportowców.
     Oceniając dotychczasowy wkład naszych sportowców w dzieło obrony pokoju, ich wydajną pracę w realizacji Planu 6-letniego oraz doceniając propagandowe znaczenie imprez sportowych - Miejski Kom. Obr. Pokoju z całym zapałem włącza się do grona organizatorów niedzielnego wyścigu w Elbląga.
     Duży napis: "Kolego! Pracujemy na nowych normach - pamiętaj, że każda minuta straconego czasu, to o minutę opóźniona realizacja Planu 6-letniego!" - nakazuje skrócenie rozmowy. Ostatni uścisk dłoni i cicho, by nikomu nie przeszkadzać w pracy, opuszczamy Biuro Projektowania Miast.
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
OKOWOKO s.c.