Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Pożar w Jegłowniku Pożar w Jegłowniku

Skończone żniwa – Zebrany plon!

Sobota, 8 września 1951 r. Dziennik Bałtycki nr 239

Mimo, że państwowe gospodarstwa rolne jeszcze nie wszędzie ukończyły żniwa, przyłączyły się one do obchodu dożynek, urządzone staraniem gminnej spółdzielni „ Elbląg – Nowakowo” dla spółdzielń produkcyjnych, dla PGR- ów i gospodarstw indywidualnych.
      Dożynki odbyły się 2 września: w gminach Nowakowo i Pomorska Wieś – dożynki gminne, natomiast w Żurawcu – dożynki powiatowe.
      W Nowakowie wzięło udział w uroczystości około 1.200 osób, jakkolwiek jest to jedna z najsłabiej zaludnionych gmin, licząca ogółem około 3.000 mieszkańców. W dożynkach poza ludnością miejscową wzięli udział delegaci z Elbląga, jako łącznicy miasta ze wsią, przedstawiciele Komitetu Powiatowego PZPR, Ligi Kobiet i innych organizacji masowych.
      Piękny, niezbyt upalny dzień jakby stworzony był na tego rodzaju uroczystości. Barwny pochód, któremu niesione wieńce nadawały uroczysty i radosny charakter, rozwinął się swobodnie na drodze. Wieńce wręczono następnie przodownikom pracy i przybyłym gościom, po czym trzej chłopi z gminy Nowakowo, przodownicy pracy otrzymali dyplomy.
      W części artystycznej miał wziąć udział zespół artystyczny i muzyczny „Kutra Elbląskiego „ , jednakże zespoły te zawiodły, nie przybywając do Nowakowa. Lukę trzeba było zapełnić wypożyczeniem megafonu z radiowęzła elbląskiego, oraz adaptera z płytami który przygrywał w czasie pochodu, jako też i do tańca. Zabawa bowiem, mimo braku orkiestry, trwała do godziny 3 nad ranem.
      O wiele krócej trwały dożynki w Żurawcu.
      Brało w nich udział około 800 osób. 30 wozów ustrojonych w kwiaty i wieńce i 5 traktorów z maszynami rolniczymi.
      Na trasie pochodu ustawionych było 7 kiosków ( z tego 5 stałych i dwa ruchome ), ponadto powiatowy zakład mleczarski uruchomił „ lodziarnię”, która cieszyła się ogromnym powodzeniem.
      Również i tu zawiodła orkiestra Szkoły Żeglugi, która miała przygrywać w czasie pochodu i do tańca.
      Proporczyk przodownika pracy, którym została spółdzielnia produkcyjna „ Głos Wybrzeża „ w gromadzie Jezioro, wręczono przewodniczącemu spółdzielni ob. Władysławowi Częścikowi.
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

DRZWI POL-SKONE ETIUDA A02-PROMOCJA!!!
AMK Meble Szafka pod RTV 1
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 1