Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Stacje naukowe

Czy Elbląg stanie się ośrodkiem badań naukowych? Odpowiedź na to pytanie zależy wyłącznie od Prezydium MRN, informował Dziennik Bałtycki z 5 listopada 1957 r.

Na ostatniej sesji Miejskie Rady Narodowej w Elblągu, postanowiono zlikwidować „Dom Harcerza”, którego utrzymanie kosztowało miasto 360 tys. zł rocznie. Uchwałę przeprowadzono, ale co zrobić z pięknym pałacykiem przy ul. Bema, który – powiedzmy sobie szczerze – zupełnie nie nadaje się na mieszkania?
     Sposób rozwiązania znalazł Oddział PTH, którego przedstawiciele w czasie swojego pobytu w Toruniu zainteresowali rektorat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika sprawą uruchomienia i zorganizowania w Elblągu kilku stacji naukowych. Można by je z powodzeniem umieścić w opuszczonym budynku.
     Projekt spotkał się z niezmiernie żywym zainteresowaniem rektoratu i już w kilka dni później przybyła do Elbląga komisja, która zbadała sprawę na miejscu. Po przeprowadzeniu rozmów z przedstawicielami Prezydium MRN. Uniwersytet w Toruniu wystosował do elbląskich władz obszerne pismo, w którym prosi o przyznanie budynku przy ul. Bema.
     I tu dochodzimy do sedna sprawy.
     W przypadku pozytywnego załatwienia sprawy przez władze miejskie, UMK – po przeprowadzeniu niezbędnego remontu – uruchomi aż trzy stacje naukowo-badawcze, a mianowicie:
     - stację katedry geografii, która zajmie się opracowywaniem problemu Żuław, Zalewu Wiślanego i części Wybrzeża,
     - stację katedry historii – niezmiernie ważną z uwagi na badanie przeszłości Elbląga,
     - stację katedry biologii która m. in. zajmie się zamierającym jeziorem Drużno.
     Jak zapewnia rektor UMK, wszystkie stacje otrzymają stałych pracowników naukowych, niezależnie zaś od tego do Elbląga będą przyjeżdżać nie tylko inni zainteresowani naukowcy, ale studenci, którzy tu odbywać będą praktykę.
     Nie koniec na tym, poza stacjami naukowymi UMK, w budynku znajdzie się pomieszczenie czytelni naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej, która dysponuje 12 tys. tomów, a w początkach przyszłego roku zamierza rewindykować część wywiezionego po wojnie księgozbioru. Pozwoli to równocześnie na rozszerzenie agend biblioteki oświatowej, która otrzyma zwolnione pomieszczenie po bibliotece naukowej.
     W budynku znajdzie się również miejsce dla Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, inicjatora tych poważnych innowacji oraz dla projektowanej stacji archeologicznej.
     Tym sposobem zostaną częściowo przywrócone dawne tradycje Elbląga, który w przeszłości był bardzo poważnym ośrodkiem naukowym. Jest to szczególnie ważne nie tylko z uwagi na to, że w Niemieckiej Republice Federalnej istnieją specjalne instytuty, zajmujące się badaniem historii tych ziem ale i dlatego, że stacje naukowe niewątpliwie będą miały poważny wpływ na rozwój życia kulturalnego w Elblągu.
     Realizacja tych zamierzeń zależy od decyzji Prezydium MRN, które nie tylko powinno przydzielić zwolniony i w tej chwili kłopotliwy obiekt, ale pomyśleć też o ewentualnych mieszkaniach dla przyszłych naukowców z UMK. Chodzi o to, że ta cenna i jedyna w swoim rodzaju inicjatywa w żadnym wypadku nie może ulec zagrzebaniu w „papierkach” i nie można jej zlekceważyć. Okazja przyszła sama, trzeba umieć z niej korzystać.
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i oryginalne części Audi
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC