Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Studiuj w Elblągu

Studium Wieczorowe Politechniki Gdańskiej otwarte będzie w Elblągu, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 27 września 1956 r.

W październiku br. otwarte zostanie w Elblągu Studium Wieczorowe Politechniki Gdańskiej (z działem mechanicznym). W życiu miasta fakt ten nabiera doniosłego znaczenia dotychczas bowiem Elbląg – zbiorowisko zakładów przemysłowych – był najczęściej tylko czasowym miejscem pobytu inżynierów z nakazu pracy. Dwa więc powody – stałe zapotrzebowanie zakładów i konieczność związania inteligencji technicznej z miastem skłoniły kierownictwo zakładów przemysłowych do poczynienia starań o utworzeniu Studium Wyższego w Elblągu.
     W pierwszej fazie, gdy powstały w kraju Wyższe Techniczne Studia Zaoczne, uruchomiono w Elblągu terenowy punkt konsultacyjny. Praca tego punktu spotkała się z pozytywną oceną Politechniki Gdańskiej i Ministerstwa Szkól Wyższych. Z drugiej strony jednak studium zaoczne przysparzało młodzieży wiele trudności, brakowało bowiem wykładów objaśniających. Wykłady te, co prawda prowadzono w ub. roku w Gdańsku – cóż z tego jednak, gdy DOKP zmieniając rozkład pociągów, w praktyce odcięła studiujących od możliwości korzystania z tego udogodnienia.
     W tych warunkach elbląski SIMP i NOT, nie zaprzestając starań o uruchomienie Wyższej Szkoły Inżynieryjnej, zorganizowały 5-mies. kurs przygotowawczy do egzaminów. Początkowy nabór młodzieży był duży. W rezultacie jednak do egzaminu przystąpiło czterdziestu sześciu, a zdało tylko czternastu kandydatów.
     Powodem tego stanu rzeczy było słabe zainteresowanie ze strony zakładów. Nie stworzono młodzieży dostatecznych warunków dla podnoszenia kwalifikacji, nie umiano podtrzymać jej w pierwotnych zamiarach. SIMP nie zrezygnował jednak z pracy i uruchomił następny kurs. Obecnie odbyły się dodatkowe egzaminy, do których przystąpiło 77 kandydatów. Większość z nich to pracownicy Zakładów Mechanicznych. Trzeba dodać że studium trwać będzie 6 lat. Po ukończeniu studium dyplomanci uzyskują tytuły magistrów i inżynierów. Wykłady będą odbywały się w gmachu Technikum Budowy Maszyn. Kierownikiem oddziału został inż. Mieczysław Rosnowski.
     W ten sposób dzięki uporczywym staraniom elbląskiego SIMP i NOT miasto otrzymało wydział wyższej uczelni co z pewnością stanie się dla wielu młodych ludzi, nie mających możności studiowania poza Elblągiem, dużym bodźcem do podniesienia własnych kwalifikacji i uzyskania w następnym roku prawa do studiowania w wyższej szkole inżynieryjnej.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski