Sobota 21-07-2018, imieniny Daniela, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szkoły elbląskie przygotowane do nowego roku nauczania

Poniedziałek, 20 sierpnia 1951r. Głos Elbląga nr 222

Przygotowania do nowego roku w Elblągu dobiegają końca. Wyremontowano budynki i urządzenia szkolne, zakupiono nowe pomoce naukowe. Warunki nauki w nowym roku szkolnym będą tym lepsze, że liczba nauczycieli powiększy się o 23 tegorocznych absolwentów liceów pedagogicznych.
      Trzy szkoły TPD, które spośród istniejących na terenie Elbląga 11 szkół podstawowych znajdowały się w wyjątkowo złych warunkach lokalowych i musiały prowadzić naukę na dwie zmiany, dzięki odpowiedniemu rozłożeniu planu wykładów i zmianie siedzib, uzyskają lepsze warunki. Lekcje będą się odbywać w odpowiednich dla dzieci godzinach.
      W porównaniu z rokiem ubiegłym, w którym odremontowano tylko 45 izb szkolnych, tegoroczne prace przygotowawcze objęły remont 125 izb oraz znacznie większą ilość naprawy ławek szkolnych, katedr, tablic, stołów itp. Zgromadzono już również pokaźną ilość opału na zimę. Zapotrzebowanie szkół na opał zostało zaspokojone w 65 proc. a przedszkoli w 84 proc. Zgodnie z decyzją pełnomocnika rządu do spraw opałowych w Sopocie reszta opału dostarczona będzie w drugim okresie przydziałów.
      W robotach remontowych pomagały Wydziałowi Oświaty Prezydium MRN komitety rodzicielskie, które wykonały prace o wartości 18.000 zł. Szkoły nr 6 i 7 zostały np. nieomal że całkowicie wyremontowane przez komitety rodzicielskie.
      Dużym osiągnięciem szkolnictwa elbląskiego jest odbudowa 2 domów przy ul. Rypińskiej i Szczecińskiej przeznaczonych na dwa przedszkola, których liczba ogólna wzrośnie do 16 oraz utworzenie nowej szkoły dla pracujących w Zakładach Mechanicznych im. Gen. K. Świerczewskiego. W szkole dla pracujących obok robotników pragnących zdobyć świadectwa ukończenia 7 klas podstawowych będzie się uczyła duża liczba absolwentów kursów początkowego nauczania. Opiekę nad szkołą sprawować będą podstawowa organizacja partyjna i rada zakładowa, które zatroszczyły się już o wszechstronne jej wyposażenie.
      Duże postępy poczyniono również w zaopatrzeniu szkół w laboratoria doświadczalne z zakresu nauki chemii i fizyki. Laboratoria zostały zaopatrzone w sprzęt wartości 100 tyś. złotych. Szkoły podstawowe w Elblągu dysponować będą w nowym roku szkolnym 4 laboratoriami. Nauka w nich prowadzona będzie grupami. Zajęcia praktyczne w laboratoriach będą prowadzili nauczyciele, którzy wysłani zostali specjalne kursy.
      Dostarczeniem podręczników dla szkół elbląskich zajmuje się wojewódzki oddział Domu Książki. W tej chwili rozstrzyga się sprawę sposobu rozprowadzenia książek. Część nauczycielstwa jest zdania, aby książki sprzedawać masowo w szkołach, a nie każdemu uczniowi indywidualnie, gdyż praktyka wykazała, że mimo zaopatrywania w książki sklepów GS nikt ich tam nie kupuje. Dzieci wiejskie zaopatrują się w podręczniki w sklepach " Domu Książki " w mieście. W ten sposób w księgarniach miejskich odczuwa się brak podręczników, podczas gdy duże ich zapasy spoczywają właśnie w GS. (Wis.)
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do łazienki
Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Obrazy na alupanelu
Fototapety z dmuchawcami