Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szlak Kopernikowski dowodem polskości Warmii i Mazur

 
Elbląg, Szlak Kopernikowski dowodem polskości Warmii i Mazur
Rek

 Wyruszając na Kopernikowski Szlak w Elblągu najlepiej udać się w pierwszej kolejności do Olsztyna - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 27 sierpnia 1965 roku.

 Z wieży zamkowej w Olsztynie rozpościera się w przepiękny rozległy widok na okolicę. Dogodna komunikacja kolejowa i autobusowa we wszystkich kierunkach.W odległym od 48 km Lidzbarku, w potężnym wspaniałym pod względem architektonicznym z XIV w. zamku nad Łyną, przez szereg lat czuwał Kopernik jako lekarz nadworny nad zdrowiem wuja swego biskupa Łukasza Waczenrode, przyjaciele i doradcy trzech z kolei królów polskich. W Lidzbarku biskup Grabowski odnalazł kronikę Galla Anonima. Tam Ignacy Krasicki pisał bajki i wystawiał sztuki teatralne. Godny uwagi jest ratusz i brama miejska, w której mieści się schronisko PTTK.
     Przez Ornetę, słynną ze swego ratusza z XIV, oblepionego zda się małymi starożytnymi domkami, z niezwykłych rozmiarów i struktury kościołem Farnym. Przez Braniewo Hozjuszowską Brunsberge, słynną z uniwersytetu: Liceum Hosjanum i drukarni - dziś zrujnowanej - dojeżdżamy do Fromborka nad Zalewem Wiślanym. Tu zwiedzamy Muzeum Kopernika. We wspaniałej katedrze jest miejsce spoczynku astronoma.
     Dwa są miasta, których pominąć nie można: Ostróda i Kętrzyn. Ostróda leży wśród wspaniałych wysokopiennych lasów. Na Zamku Ostródzkim przez kilka tygodni w roku w roku 1807 mieszkał Napoleon. Doskonałe połączenie z Elblągiem, atrakcyjny szlak wodny z jednymi czynnymi na świecie pochylniami. O 30 km na południowy wschód rozpościera się pobojowisko Grunwaldzkie, pamiętne zwycięstwem króla Władysława Jagiełły nad Zakonem Krzyżackim w roku 1410. Kętrzyn natomiast to miast nazwane ku czci Wojciecha Kętrzyńskiego. O 15 km znajduje się w lesie słynna w czasie ostatniej wojny kwatera Hitlera. Dzięki entuzjazmowi pracy postępuje żywiołowo rozbudowa wspomnianych wyżej miast i miasteczek. W przede dniu obchodów "Dni Folkloru Polskiego" polecamy wszystkim wczasowiczom i młodzieży szkolnej odwiedzanie Szlaku Kopernika, bogatego w pamiątki kultury polskiej.
     
     
***
     Artykuł zawiera oryginalną pisownię.
Z.P.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 12
AMK Szkło ozdobne 4
AMK Kuchnia 6
AMK Kuchnia 2