Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Wracają elbląskie zabytki

Muzeum elbląskie rozwija się coraz bardziej i zaczyna spełniać dużą rolę w podtrzymywaniu tradycji i prawdy historycznej o polskości Elbląga, informował Głos Elbląga z 31 lipca 1962 r.

Muzeum w Elblągu stało się placówką kulturalną-naukową wywierającą duży wpływ zwłaszcza na młodzież szkolną.
     Otwarta np. ostatnio wystawa „Elbląg wczoraj, dziś i jutro” pokazuje rozwój miasta od zarania dziejów po dzisiejszy dzień i zwiedzające ją liczne grupy wycieczkowe, otrzymują doskonałą lekcję historii polskości Elbląga. Ale nie w tym rzecz, bowiem poza wystawą muzeum musi posiadać własne eksponaty i systematycznie uzupełniać zbiory.
     W tym też kierunku zmierza działalność kierownictwa muzeum. Jeszcze w ubiegłym roku, wystąpiono do składnicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Oliwie z prośbą, aby przy inwentaryzowaniu znajdujących się tam, niezidentyfikowanych jeszcze zabytków w przypadku stwierdzenia, że coś pochodzi z Elbląga, przekazać eksponat elbląskiemu muzeum. Prośba została uwzględniona i ostatnio nadesłano kilka eksponatów o dużej wartości muzealnej. Są to zabytki sztuki sakralnej, dzieła elbląskiego rzemiosła średniowiecznego. Największym spośród nich jest drewniana rzeźba św. Jana (bez głowy) i głowa madonny, znajdująca się niegdyś w prezbiterium kościoła św. Mikołaja. Dolna kwatera tryptyku „Pokłon trzech króli”, bogato złożona, pochodzi z 1500r. Tryptyk znajdował się w byłym klasztorze podominikańskim z tego samego miejsca, również z XV wieku pochodzi jedno skrzydło tryptyku św. Laurentiusa. Niezmiernie ciekawym i wartościowym zabytkiem jest krucyfiks z Milejewa, pochodzący z 1685 r. oraz lewe ramię krzyża z XV wieku z kościoła św. Jerzego. Ten ostatni zabytek jeszcze przed wojną znajdował się w elbląskim Muzeum.
     W posiadaniu Muzeum znajduje się również około 1 tys. monet elbląskich pochodzących z różnego okresu. Są to monety z czasów krzyżackich, Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza, Zygmunta Augusta, Jana Sobieskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego itd. Jest to poważny zaczątek przyszłego działu numizmatycznego, a co do jego urządzenia Muzeum przystąpi po uporządkowaniu i powiększeniu zbiorów. Muzeum elbląskie rozwija się coraz bardziej i zaczyna spełniać dużą rolę w podtrzymywaniu tradycji i prawdy historycznej o polskości Elbląga. Jest w tym zasługa nie tylko kierownictwa Muzeum, ale i władz miejskich oraz dyrekcji Muzeum Pomorskiego w Gdańsku.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
POLO z HAFTEM
Naszywka GODŁO
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki