Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wystawa sztuki starożytnej w Elblągu

Wystawa gościć będzie w Elblągu przez parę najbliższych miesięcy i dobrze by było, aby młodzież obejrzała ją przed zakończeniem roku szkolnego. Materiał zgromadzony na wystawie niewątpliwie przyczyni się do lepszego poznania historii i kultury państw starożytnych, informował Dziennik Bałtycki z 2 maja 1963 r.

Przed kilkoma dniami w muzeum w Elblągu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pt.: ”Polskie Badania Archeologiczne w Basenie Morza Śródziemnego”. Wystawa ta (eksponaty są własnością działu sztuki starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie) składa się z 222 oryginalnych eksponatów, które po raz pierwszy pokazano w elbląskim muzeum.
     Eksponaty są planem pracy wykopaliskowej polskiej ekipy pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego, wybitnego badacza kultur starożytnych. Prace badawcze w Basenie Morza Śródziemnego. Rozpoczęto już w okresie międzywojennym, w latach 1937-1939 i kontynuowano po wojnie w miejscowościach: Edfu, Athribis, Aleksandria, Dabod i Deir-el-Bahari w Egipcie, jak również w Krymie w Mirmeki i Kalos Limen, w Syrii-Palmyra i w Sudanie – Faras.
     Na wystawie znajdują się zabytki ruchome z Edfu: sarkofagi antropoidalne (okres: nowe państwo), fragmenty mebli egipskich naczynia alabastrowe, amulety, papirusy, astrakon, narzędzia gospodarcze, amfory oraz materiał ilustracyjny z przebiegu wykopalisk.
     Mirmeki na Krymie – dawna kolonia grecka była terenem badań polskiej i radzieckiej ekipy naukowej. Polska misja była pierwszą, która otrzymała Koncesję wykopaliskową na tym terenie. Rekonstrukcje starożytnej Mirmeki obejrzeć możemy w muzeum, jak też wytwórnie wina z II wieku p.n.e. Wszystkie urządzenia przetrwały nietknięte na miejscu. Z Mirmeki pochodzą też znajdujące się na wystawie terrakotowe figurki bogów oraz bezcenna plakietka z kości z wyobrażeniem Sylena.
     Tell Atrib w Egipcie była miejscem pięciu kampanii wykopaliskowych polskiej ekipy. Stanowisko to rokrocznie zasilało i zasila zbiory sztuki starożytnej w Muzeum Narodowym. Na obecnej wystawie z Tell Atrib zobaczyć możemy ceramikę z okresu koptyjskiego, hellenistycznego i ptolomejskiego, lampki oliwne oraz rzeźby terrakotowe. Fragment kolumny, pokryty pismem obrazkowym, sarkofag skrzynkowy, drewniane rzeźby bogów egipskich – pochodzą z Aleksandrii.
     Wystawa gościć będzie w Elblągu przez parę najbliższych miesięcy i dobrze by było, aby młodzież obejrzała ją przed zakończeniem roku szkolnego. Materiał zgromadzony na wystawie niewątpliwie przyczyni się do lepszego poznania historii i kultury państw starożytnych.
     
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat