Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wzbogacajmy zbiory muzeum

Muzeum odczuwa brak eksponatów związanych z życiem miasta na przestrzeni wieków, informował Głos Elbląga z 21 lipca 1963 r.

Muzeum w Elblągu jest placówką, której działalność ściśle wiąże się z życiem miasta. Dotychczasowa działalność muzeum polegała m. in. na organizowaniu wszelkiego rodzaju wystaw oświatowych, artystycznych, przedstawianiu dawnych kultur.
     Natomiast o wiele za mało mówi się w muzeum o samym Elblągu, o przeszłości tego miasta.
     Muzeum odczuwa brak eksponatów związanych z życiem miasta na przestrzeni wieków. Ostatnia wojna zupełnie zniszczyła elbląski zbiory. Część z nich nieliczna, znalazła schronienie w innych placówkach, muzealnych, część natomiast znajduje się w rękach prywatnych posiadaczy. W samym muzeum znajduje się tylko mała ilość eksponatów dotyczących rzemiosła elbląskiego.
     Jest to zaczątek ekspozycji, którą muzeum zamierza wystawić w 1964 r.
     Rzecz w tym, że należałoby powiększyć te zbiory. A można tego dokonać tylko przy poparciu społeczeństwa Elbląga.
     Chodzi o to, aby mieszkańcy przekazywali do muzeum posiadane przez siebie eksponaty. Istnieje przy tym możliwość zakupienia przez muzeum bardziej wartościowych eksponatów.
     Zdarzają się wypadki, że niektórzy mieszkańcy sami przekazują do muzeum wartościowe eksponaty. Np. Konstanty Gawryluk przekazał tłok pieczętny nowego miasta, bardzo wartościowy zabytek, który zaginął w Elblągu jeszcze przed 1937 r. Znalazł się dopiero po wojnie i obecnie stanowi jeden z cenniejszych eksponatów.
     A ile ich jeszcze znajduje się w szufladach, skrzyniach, względnie służy jako element dekoracyjny mieszkań? Nie spełniają wówczas żadnej roli dydaktycznej i marnują się.
     Sprawa zwiększania ekspozycji muzealnej dotyczącej przeszłości Elbląga powinna się znaleźć w centrum zainteresowania wszystkich mieszkańców Elbląga. Odtwarzanie polskiej przeszłości miasta i tworzenie nowych tradycji bez udziału całego społeczeństwa będzie niezmiernie trudne.
     Warto wziąć przykład z mieszkańców Powiśla, którzy systematycznie od lat powiększają zbiory muzeum regionalnego w Kwidzynie.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena .pl