Sobota 21-07-2018, imieniny Daniela, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Konstrukcje współczesności Konstrukcje współczesności

Wzmóc troskę o ruch racjonalizatorski

Piątek, 21 września 1951 r. Głos Wybrzeża nr 250

W walce załóg robotniczych o przedterminową realizację planów produkcyjnych, niezmiernie ważną rolę odgrywa ruch racjonalizatorski.
      Nie we wszystkich jednak zakładach produkcyjnych twórcza inicjatywa robotników została należycie wykorzystana. Przykładem tego są Zakłady Drzewne MPRB, gdzie rozwój ruchu racjonalizatorskiego datuje się od 1950r. Pierwszymi racjonalizatorami w zakładach byli: stolarz ob. Szrama, majster tow. Tadeusz Mańko oraz stolarz ob. Jan Junak.
      Pomysł towarzysza Mańko i zastosowanie go przy szlifierce pozwoliło na skrócenie czasu wykonywania jednej operacji o 25 sek., co w stosunku rocznym przyniosło przeszło 170 roboczogodzin oszczędności. Ob. Junak w dziale skrzynkarskim przez wprowadzenie nowego sposobu wykonywania skrzynek, znacznie obniżył koszty własne zakładu. Duże też oszczędności przyniosły zakładowi pomysły racjonalizatorskie ob. Szramy i tow. Mańki ulepszające pracę pił tarczowych.
      Jak więc widać z przytoczonych przykładów w Zakładach Drzewnych MPRB istnieją szerokie możliwości unowocześnienia procesów wytwórczych. Mimo to, nie stworzono jeszcze odpowiednich warunków do dalszego rozwoju ruchu racjonalizatorskiego. Powołana komisja usprawnień i zorganizowany klub racjonalizatorski nie przejawiają żadnej działalności. Od maja br. nie odbyło się ani jedno zebranie klubu i nie poinformowano załogi komu i gdzie należy składać wnioski racjonalizatorskie. Nie omówiono też sprawy racjonalizatorstwa w czasie narad produkcyjnych, na zebraniach organizacji podstawowej i rady zakładowej.
      Niewątpliwie dużą winę za brak odpowiedniej opieki nad klubem racjonalizatorskim ponosi jego przewodniczący inż. Zipser, który dotychczas nie interesował się tym zagadnieniem. Słaby rozwój ruchu racjonalizatorskiego na zakładzie jest też wynikiem złej pracy samego klubu, gdyż nie popularyzuje on ruchu racjonalizatorskiego wśród załogi i nie udziela żadnej pomocy w technicznym opracowaniu wniosków.
      Dlatego też komisja uprawnień, rada zakładowa, dyrekcja i organizacja partyjna muszą zastanowić się poważnie nad sposobami ożywienia ruchu racjonalizatorskiego w MPRB.
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 2
AMK Kuchnia 1
AMK Zabudowa baru
DRZWI PORTA-PROMOCJA!