Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zapełniła się luka w życiu kulturalnym Elbląga

Dziennik Bałtycki z 7 listopada 1951 r. informuje o organizowanych co niedzielę porankach muzycznych dla młodzieży szkolnej. Poranki te są prawdziwą szkołą krzewienia kultury muzycznej wśród elbląskiej młodzieży.

Elbląg należy do tych nielicznych miast, które mają słabo rozwinięte życie kulturalne. Złożyło się na to wiele czynników. Do najważniejszych jednak należy bezwarunkowo brak odpowiednich, budynków rozrywkowych jak kino, teatr względnie Dom Kultury itp.
      Istnieją co prawda w Elblągu dwa kina – „ Bałtyk” i „ Mars”, ale „Mars” jest kinem bardzo małym. Następnie teatr. Miasto nie posiada odpowiedniego budynku na teatr. Istniejąca „ remiza” służąca od roku za stały lokal Państwowego Teatru im. St. Jaracza Olsztyn – Elbląg, w żadnym wypadku nie może zadowolić społeczeństwa i zapełnić olbrzymiej luki, jaka powstaje w życiu kulturalnym z chwilą, gdy teatr ze względu na nieodpowiednie warunki przerywa względnie zawiesza na jakiś czas przedstawienia, jak to miało miejsce ostatnio.
      Dlatego też społeczeństwo Elbląga z pełnym zadowoleniem przyjęło do wiadomości fakt, iż przy Zakładach Konstrukcji Drewnianych w Elblągu pod patronatem TPPR organizuje się zespół orkiestry symfonicznej i orkiestry dętej. Gwarancją dobrego prowadzenia zespołu jest fakt, że orkiestra organizuje i będzie prowadził jeden z wychowawców i krzewicieli kultury muzycznej w nowodworskim Domu Kultury – dyrygent ob. Franciszek Mucha.
      Rzeczywiście zorganizowana w dniu 1 października br. Orkiestra wystąpiła oficjalnie z pierwszym koncertem w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej.
      Olbrzymia, blisko dwa tys. miejsc licząc sala kasyna oficerskiego zapełniona po brzegi, słuchała tego pierwszego, naprawdę dobrego koncertu. Najlepszym dowodem popularności i konieczności organizowania koncertów muzycznych była właśnie ta dwutysięczna rzesza mieszkańców miasta.
      Za pierwszym koncertem poszedł i drugi, który całkowicie zdobył sobie uznanie robotniczego Elbląga i w olbrzymiej mierze zapełnił istniejącą do tego czasu lukę w życiu kulturalnym Elbląga.
      Z całym uznaniem przyjęta została wiadomość, że orkiestra poza koncertami normalnymi organizuje co niedzielę poranki muzyczne dla młodzieży szkolnej. Poranki te są prawdziwą szkołą krzewienia kultury muzycznej wśród elbląskiej młodzieży.
      Przed każdym porankiem, dyrygent Mucha w prelekcji wyjaśnia zebranym historię każdego instrumentu, jego udział w orkiestrze oraz mówi o samym utworze muzycznym. Należy stwierdzić, że dzięki temu, jak również doskonałej grze całego zespołu, orkiestra zdobyła sobie olbrzymią popularność, czego dowodem jest zapełniona sala i liczne prośby młodzieży o organizowanie jeszcze dodatkowych koncertów. Podziękowania całej młodzieży, są najlepszym dowodem konieczności istnienia i dalszego rozwoju zespołu orkiestralnego.
      Osobne uznanie należy poświęcić osobie dyrektora Zakładów Konstrukcji Drewnianych inż. Dzwonnika, dzięki któremu zespół znalazł należyta opiekę i gwarancję dalszego twórczego rozwoju dla dobra mas pracujących robotniczego Elbląga.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z uliczkami
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Zebra
Fototapety ze sztuką
Naklejki na meble