Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Zwiedzamy elbląską "Odzieżówkę"

Piątek, 3 sierpnia 1951r. Dziennik Bałtycki nr 208

Można śmiało twierdzić, że cały Elbląg w ciągu ostatnich tygodni żył pod znakiem zobowiązań, podejmowanych w związku ze świętem Wyzwolenia. Nic wiec dziwnego, że i Elbląskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego na pierwszym miejscu wśród swoich zadań postawiły wypełnienie Czynu 22 lipca. 20 brygad zakładowych dało swymi zobowiązaniami Państwu ponad 186 tysięcy złotych, tyle bowiem wynosi wartość prac wykonanych.
      Najwięcej chyba troski i starania poświęcono żłobkowi, pracownice wiedzą bowiem, jaką pomocą dla pracującej matki jest świadomość, iż dziecko ma zapewnioną opiekę w czasie jej pracy. Jest z osób, które się w tej pracy najwięcej wyróżniły, jest ob. Janina Ambroziak.
      Elbląskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego można, właściwie nazwać domeną pracy kobiet, mężczyzn bowiem, zatrudnionych tutaj jest bardzo niewielu, a cała praca spoczywa w rękach kobiet. Rada Miejscowa - to również kobiety, chociaż ob. Spole, sekretarka Rady, załatwia wszystkie sprawy raczej na sposób męski: krótko, energicznie i rzeczowo.
     - Która brygada się najbardziej wyróżnia? - pytam ob. Spole.
     - 22 brygada, to najlepszy " koń", który ciągnie za sobą całą naszą fabrykę - mówi obrazowo ob. Spole. - Obecnie zachęcona jej przykładem, podciągnęła się nawet brygada 15, która dotąd stała na szarym końcu.
     - Co wpłynęło ponadto na korzystną zmianę brygady?
     - Przede wszystkim zdyscyplinowanie pracownic - informuje mnie " mąż zaufania" 15 brygady, sympatyczna blondyneczka, niewielkiego wzrostu, ob. Maria Stępień.
     - Ja sama - informuje nas ob. Stępień - przeszłam kurs dla mężów zaufania, zorganizowany przy naszych zakładach, no i zapewne umiałam wytłumaczyć koleżankom potrzebę obowiązkowości, gdyż już od miesiąca brygada zaczęła zwracać na siebie uwagę wydajniejszą pracą. Wobec tego składam 15 brygadzie serdeczne życzenia zdobycia palmy pierwszeństwa.
     - O, to nie jest łatwo - uśmiecha się ob. Stępień - zwłaszcza, kiedy się dostanie do uszycia nowy rodzaj odzieży. Wtedy dopóki nie nabierze się wprawy, robota idzie wolniej.
     W Elbląskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego zespoły są dobrze zgrane i wzajemnie życzliwe. Niedawno zmarła jedna z pracownic, która była opiekunką młodszego brata, ucznia. Koleżanki samorzutnie zebrały między sobą pewną sumę i uzyskane w ten sposób pieniądze wpłaciły na książeczkę PKO, aby chłopiec pozbawiony obecnie pomocy siostry, mógł sobie kupić ubranie, czy też inne, najpotrzebniejsze mu przedmioty. Rada Zakładowa zajęła się pogrzebem i formalnościami, a dyrekcja zakładów pokryła koszty.
     W ciągu niespełna trzech lat - Elbląskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego rozrosły się poważnie.
     Ale na tym nie koniec!
     Kiedy Elbląskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego rozrosną się do objętej Planem 6-letnim ilości wyremontowanych hal i przewidywanej liczebności pracownic, będą jednym z największych obiektów elbląskich, w którym znajdzie zatrudnienie przeważająca część kobiet Elbląga.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna