UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Olimpia

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Kultura

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

 • 2019-06-23 Historia okolic Elbląga: Łukszty i Marianka (odc. 167)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Łukszty i Marianka <em> (odc. 167) </em>

  Kontynuujemy naszą wędrówkę po okolicach Elbląga. Dzisiaj razem z Karolem Wyszyńskim, przewodnikiem elbląskiego PTTK, odwiedzamy kolejne miejscowości leżące w gminie Pasłęk: Łukszty i Mariankę.

 • 2019-06-22 UB na tropie „wrogiego środowiska” AK

  Elbląg. UB na tropie „wrogiego środowiska” AK

  Referat III Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Elblągu (podobnie, jak w przypadku innych PUBP) „po linii Wydziału III, Sekcji II" zajmował się wykrywaniem podziemnych organizacji nielegalnych zajmujących „wrogie stanowisko” wobec istniejącej rzeczywistości społecznej i politycznej. W 1948 r. jednym z głównych obszarów jego zainteresowania w powiecie elbląskim było „wrogie środowisko” byłych członków AK, którymi w czasie okupacji dowodził ppłk Bolesław Nieczuja-Ostrowski.

 • 2019-06-22 Dawno temu w Elblągu... aresztowano sprawców nocnej bójki

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... aresztowano sprawców nocnej bójki

  Wczoraj po południu doszło do kolejnych aresztowań w sprawie nocnej bójki na noże, która miała miejsce przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (dziś 1-Maja, niem. Äußerer Mühlendamm). Wśród sprawców znajduje się murarz i czeladnik kowalski. Łącznie aresztowano w tej sprawie sześć osób. Stan znajdującego się w szpitalu rannego parobka S. jest bardzo poważny (AZ, czwartek, 22.06.1893 r.).

 • 2019-06-16 Kalendarium elbląskie:17-23 czerwca (odc. 52)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie:17-23 czerwca <em> (odc. 52) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 17 a 23 czerwca? Kiedy po raz pierwszy w Elblągu w powietrze wzbił się balon? Jaka jest historia kąpieliska miejskiego? W jakim celu latem jeździliśmy do Suchacza? Kto brawurowo przekroczył granicę z ZSRR i przepłynął Cieśninę Piławską oraz dlaczego organizację centralnych obchodów Dni Morza w roku 1992 powierzono Elblągowi? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-06-16 Historia okolic Elbląga: Od Kronina do Leżnicy (odc. 164)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Od Kronina do Leżnicy <em> (odc. 164) </em>

  W naszym cyklu kontynuujemy wędrówkę po gminie Pasłęk. Dzisiaj razem z Karolem Wyszyńskim, przewodnikiem elbląskiego PTTK, odwiedzamy takie miejscowości jak Kronin, Krasin i Leżnica. Co w nich jest ciekawego?

 • 2019-06-15 Dawno temu w Elblągu.... ukarano kierowcę za jazdę po chodniku

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu.... ukarano kierowcę za jazdę po chodniku

  Kierowca August Neumann został ukarany przez tutejszą policję karą pieniężną w kwocie trzech marek za jazdę po chodniku. Kara została obniżona do jednej marki (AZ, środa, 14.06.1893 r.).

 • 2019-06-09 Historia okolic Elbląga: Od Brzezin do Anglit (odc. 163)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Od Brzezin do Anglit <em> (odc. 163) </em>

  W naszym historycznym cyklu przenosimy się dzisiaj do gminy Pasłęk. Karo Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z miejscowościami leżącymi w pobliżu Kanału Elbląskiego.

 • 2019-06-09 Kalendarium elbląskie: 10-16 czerwca (odc. 51)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 10-16 czerwca <em> (odc. 51) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 10 a 16 czerwca? Kiedy po raz pierwszy Elbląg był stolicą województwa? Dlaczego nie udało się zbudować królewskiej floty? Z jakiego powodu elblążanie spierali się z Gdańskiem o ilość wody w Wiśle i i kiedy powstało Radio El? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-06-08 Działalność „wrogiego" kleru w latach 1956-1957 w powiecie elbląskim w raportach aparatu bezpieczeństwa

  Elbląg. Działalność „wrogiego" kleru w latach 1956-1957 w powiecie elbląskim w raportach aparatu bezpieczeństwa

  Odwilż polityczna w Polsce, która zapanowała po dojściu do władzy Władysława Gomułki po październiku 1956 r. w niewielkim tylko stopniu poprawiła położenie księży i biskupów. W dalszym ciągu władze partyjne i państwowe uważały duchowieństwo za element wrogi, niechętny wobec istniejącej rzeczywistości społecznej i politycznej.

 • 2019-06-08 Dawno temu w Elblągu... młodzież spacerowała przy wtórze bębnów i piszczałek

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... młodzież spacerowała przy wtórze bębnów i piszczałek

  Wczoraj w południe uczniowie Szkoły dla Chłopców nr 5 wybrali się na pierwszy w tym roku spacer szkolny na Dębicę (niem. Dambitzen). Ponieważ uczniowie po raz pierwszy wymaszerowali przy wtórze bębenków i piszczałek, udział ich krewnych był duży. Zainteresowanie przechodniów wzbudziły także śpiewy na trzy głosy (AZ, czwartek, 08.06.1893 r.).

 • 2019-06-02 Kalendarium elbląskie: 3-9 czerwca (odc. 50)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 3-9 czerwca <em> (odc. 50) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 3 a 9 czerwca? Kiedy Elbląg przyłączono do Polski? W jakim celu nasze miasto odwiedził Zygmunt III Waza? Czym była pierwsza „sprawa elbląska”? Czego przed 100 laty obawiał się ratusz? Kto i kiedy nadał polskie nazwy ulicom Elbląga i jak 20 lat temu witaliśmy Jana Pawła II? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z pięćdziesiątego już odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-06-02 Historia okolic Elbląga: Wokół kanału (odc. 162)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Wokół kanału <em> (odc. 162) </em>

  Razem z Karolem Wyszyńskim przewodnikiem elbląskiego PTTK od kilku tygodni promujemy Kanał Elbląski. Dzisiaj kilka ciekawostek o jego rewitalizacji, Izbie Pamięci i nazwach na przestrzeni lat.

 • 2019-06-01 Elbląskie PSL wg bezpieki

  Elbląg. Elbląskie PSL wg bezpieki

  Po wyzwoleniu, nie godząc się z narzuconym systemem, Polskie Stronnictwo Ludowe rozpoczęło walkę polityczną o demokrację. Ludowcy sprzeciwiali się dyktaturze proletariatu i kierowniczej roli partii robotniczej. Proponowali „trzecią drogę” między kapitalizmem a socjalizmem. Mimo poparcia społeczeństwa i Kościoła, w wyniku fałszerstw wyborczych, PSL przegrało wybory parlamentarne w 1947 roku. Wraz z ludowcami przegrała polska demokracja. Fala represji, która nastąpiła w okresie powyborczym doprowadziła do rozbicia stronnictwa. Jego przywódca Stanisław Mikołajczyk, zagrożony aresztowaniem, musiał uciekać z Polski.

 • 2019-06-01 Dawno temu w Elblągu... niszczono groby na cmentarzach

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... niszczono groby na cmentarzach

  Ledwo co groby naszych najbliższych zostały ozdobione kwiatami, a już zostały one w niegodziwy sposób wyrwane. Na cmentarzu przy kościele Bożego Ciała doszło w ostatnim czasie do poważnych zniszczeń grobów, jednak nie udało się schwytać sprawców. Wczoraj grabarzowi Sch. udało się złapać około dziesięcioletnią dziewczynkę z Zawady (niem. Pangritz Colonie) na gorącym uczynku. Mała była na tyle cwana, że podała fałszywe imię, adres zamieszkania i szkoły (AZ, niedziela, 04.06.1893 r.).

Google

Sondaż portElu

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Henko
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Reklama