UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… poszukiwano chętnych do kawalerii

Dawno temu w Elblągu… poszukiwano chętnych do kawalerii

2024-03-02 07:00

Młodzi ludzie, którzy chcieliby dobrowolnie służyć w kawalerii i posługują się językiem polskim, zostaną wcieleni do Pierwszego Brandenburskiego Pułku Dragonów nr 2 w Schwedt. Do podania należy dołączyć formularz meldunkowy dotyczący dobrowolnego przyłączenia się - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Poranki cieszą się wśród młodzieży dużym powodzeniem  (Głos z przeszłości, odc. 132)

Poranki cieszą się wśród młodzieży dużym powodzeniem (Głos z przeszłości, odc. 132)

2024-02-25 08:00

- Z wieży spadochronowej w Milejewie korzystałaby tylko nieliczna grupa mieszkańców okolicznych miejscowości. Ustawienie jej natomiast w Elblągu umożliwi uprawianie ćwiczeń spadochronowych licznej młodzieży elbląskiej – pisała prasa w 1950 r.

Infrastruktura, wyposażenie, zasady i rytuał Zespołu Szkół Zawodowych Zamech  (Zamechowskie szkolnictwo, odc. 2)

Infrastruktura, wyposażenie, zasady i rytuał Zespołu Szkół Zawodowych Zamech (Zamechowskie szkolnictwo, odc. 2)

2024-02-24 17:30

Zespół Szkół Zawodowych (ZSZ) Zamech, oprócz tego, że zaliczał się do wyróżniających się szkół zawodowych w rejonie, to należał do elitarnego Klubu Przodujących Szkół w Polsce. W poprzednim odcinku przypomniałem historię ZSZ Zamech, otwierając tym samy cykl artykułów, w których zamierzam przedstawić szeroką panoramę tej przyzakładowej szkoły. Mam w tym względzie ułatwione zadanie, ponieważ pierwszy odcinek spotkał się z bardzo żywym zainteresowaniem i życzliwością czytelników, w efekcie czego spłynęło do mnie mnóstwo informacji, opowieści oraz zdjęć, z których będę tkał swoją opowieść. Dziś opowiem o miejscu powstania szkoły, jej otoczeniu, infrastrukturze i wyposażeniu, formule tej instytucji oraz jej najważniejszych rytuałach szkolnych.

Dawno temu w Elblągu... odbył się wielki bal maskowy

Dawno temu w Elblągu... odbył się wielki bal maskowy

2024-02-24 07:00

W sobotę w Tivoli odbył się wielki bal maskowy. Obrotny gospodarz lokalu pan Grimm zadbał o różne niespodzianki i o oryginalną aranżację. Po sali poruszała się niezliczona liczba gości w pięknych i eleganckich maskach. Za oprawę muzyczną zadbała kapela Lammicha, która grała dobre i żwawe kawałki - o tym pisała elbląska prasa w lutym 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

W poszukiwaniu pamiątek po zakładach Schichaua

W poszukiwaniu pamiątek po zakładach Schichaua

2024-02-22 07:00

Hale stoczni Schichaua były wyposażone w schrony dla pracowników. Pompy od systemu napowietrzania schronów zdemontowali członkowie Stowarzyszenia Historycznego - Poszukiwawczego. Zobacz zdjęcia.

Wypadki łamania zębów (Głos z przeszłości, odc. 131)

Wypadki łamania zębów (Głos z przeszłości, odc. 131)

2024-02-18 08:00

- Drobne nawet wypadki łamania zębów, psucia i zrywania lin przy suwnicach przynoszą niemal milionowe straty zakładom i wpływają hamująco na przebieg produkcji - pisała o Zakładach Mechanicznych w Elblągu prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... miał się odbyć benefis panny Milly

Dawno temu w Elblągu... miał się odbyć benefis panny Milly

2024-02-17 07:00

Panna Milly Sachs, która w tym sezonie podczas wielu wieczorów cieszyła nas swoją zabawną i pełną świeżości grą aktorską, 12 lutego będzie miała swój benefis. Na ten szczególny dla siebie dzień panna Sachs wybrała sztukę pt. „Leitermann und sein Pflegekind” (tłum. Leitermann i jego przybrane dziecko), co na pewno będzie dla aktorki okazją do pokazania swoich aktorskich umiejętności w najlepszym świetle. A my życzymy pannie Sachs, by tego dnia teatr był wypełniony po brzegi - o tym pisała elbląska prasa w lutym 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Jak polscy czołgiści Gdańska nie zdobywali

Jak polscy czołgiści Gdańska nie zdobywali

2024-02-13 09:53

Tomasz Gliniecki. I wiadomo że można się spodziewać „prostowania“ propagandy z okresu walk Armii Czerwonej na terenie Polski w czasie II wojny światowej. Tym razem historyk „wziął na warsztat“ historię zawieszenia biało-czerwonej flagi na gdańskim ratuszu. Pretekstem była wystawa pamiątek po I Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, która w poniedziałek (12 lutego) odbyła się w Bibliotece Elbląskiej.

Historia pewnego czynu partyjnego

Historia pewnego czynu partyjnego

2024-02-11 12:00

Na dziedzińcu elbląskiego muzeum stoi koło łopatkowe będące pamiątką po niedzieli czynu partyjnego w maju 1978 r. W majową niedzielę do pracy przyszedł co 10. mieszkaniec Elbląga. Poszukaliśmy w ówczesnej prasie, co to był za czyn.

"Walka z alkoholizmem na terenie Elbląga" (Głos z przeszłości, odc. 130)

"Walka z alkoholizmem na terenie Elbląga" (Głos z przeszłości, odc. 130)

2024-02-11 08:00

- Wciąż jeszcze w lokalach restauracyjnych, na ulicach i skwerach spotyka się ludzi w stanie nietrzeźwym – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Zamechowskie szkolnictwo  (Odc. 1, historia Zespołu Szkół Zawodowych Zamech)

Zamechowskie szkolnictwo (Odc. 1, historia Zespołu Szkół Zawodowych Zamech)

2024-02-10 10:30

Im bardziej poznaję historię Zamechu, tym większy mam szacunek i podziw dla jego osiągnięć, w tym pozaprodukcyjnych. Przez kilka ostatnich tygodni zgłębiałem działalność elbląskich Zakładów Mechanicznych w zakresie edukacji i szkolnictwa. W istocie rzeczy działalność ta w pełni zasługuje na określenie „misja”. W serii kilku kolejnych artykułów ukażę szeroką panoramę działań realizowanych przez Zamech w ramach tej edukacyjnej misji - w jej wymiarze miejskim jak i regionalnym.

Dawno temu w Elblągu... obchodzono urodziny cesarza

Dawno temu w Elblągu... obchodzono urodziny cesarza

2024-02-10 07:00

Świąteczna kolacja z okazji urodzin naszego Cesarza, która została przesunięta z okazji uroczystości żałobnych w Anglii, odbyła się wczoraj po południu w kasynie. Wzięło w niej udział 55 mężczyzn. Nadburmistrz Elditt wzniósł toast na cześć Jego Królewskiej Mości Cesarza – o tym pisała elbląska prasa w lutym 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

"Przystąpili do zbierania rzepaku" (Głos z przeszłości, odc. 129)

"Przystąpili do zbierania rzepaku" (Głos z przeszłości, odc. 129)

2024-02-04 08:00

- Związek Bojowników o Wolność i Demokrację organizuje wraz ze Związkiem Inwalidów w ramach akcji łączności miasta ze wsią zjazd członków obu organizacji w Zalesiu – pisała prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... w podmiejskich wsiach panowała szkarlatyna

Dawno temu w Elblągu... w podmiejskich wsiach panowała szkarlatyna

2024-02-03 07:00

W miejscowościach Pasieki (niem. Bartkamm) i w Komorowie Żuławskim (niem. Kämmersdorf) panuje szkarlatyna. W Pasiekach na tę chorobę choruje czworo dzieci, również w Komorowie Żuławskim zanotowano nowe przypadki zachorowań, a jedno dziecko zmarło. Tamtejsze szkoły nadal są zamknięte – o tym pisała elbląska prasa w lutym 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Wspomnienia z podstawówki. „Dwunastka” przełomu tysiącleci

Wspomnienia z podstawówki. „Dwunastka” przełomu tysiącleci

2024-01-28 09:00

W moich wspominkach dotyczących Elbląga zawsze piszę o miejscach, z którymi wiąże mnie niezwykły sentyment i które jednoznacznie kojarzą mi się z czasami dzieciństwa. Tym razem zapraszam do miejsca, w którym spędziłem wiele dni w ciągu sześciu lat – do Szkoły Podstawowej nr 12.

"Bolączką są złe drogi" (Głos z przeszłości, odc. 128)

"Bolączką są złe drogi" (Głos z przeszłości, odc. 128)

2024-01-28 08:00

- Mimo prowadzenia już od dłuższego czasu akcji oszczędnościowej Zakłady Mechaniczne w Elblągu nie miały dotąd ściśle opracowanego planu oszczędnościowego na rok bieżący – pisała prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu… na łyżwach do Malborka

Dawno temu w Elblągu… na łyżwach do Malborka

2024-01-27 07:00

Niesamowite osiągnięcie stało się udziałem Hansa Fehlauera, ucznia trzeciej klasy tutejszego gimnazjum. Chłopak po nieprzerwanej pięciogodzinnej jeździe na łyżwach dotarł z Elbląga do Malborka (niem. Marienburg), mimo że po drodze lód na niektórych długich odcinkach nie był zbyt sprzyjający do jazdy. Hans przebył trasę Kanału Jagiellońskiego i Nogatu - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

"Jachty i jolki" (Głos z przeszłości odc. 127)

"Jachty i jolki" (Głos z przeszłości odc. 127)

2024-01-21 08:00

- Zorganizowane wspólnie dla mieszkańców miasta i powiatu elbląskiego ostatnie imprezy z okazji Dni Morza odbyły się w Krynicy Morskiej. Głównym punktem programu były regaty wioślarskie, urządzone na Zalewie – pisała prasa w 1950 r.

Wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców Dąbrowy  (Opowieści o Dąbrowie, odc. 6)

Wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców Dąbrowy (Opowieści o Dąbrowie, odc. 6)

2024-01-20 10:30

Niniejszy odcinek to kolekcja krótkich relacji byłych i obecnych mieszkańców Dąbrowy. Są wśród nich Anna Jacewicz, Bożenna Kamowska, Bernadeta Karwan i Henryka Gawron, Henryk Szypuła, Marian Witkowski. Dziękuję im za to, że otworzyli swoje archiwa rodzinne oraz że znaleźli czas i chęć, by podzielić się wspomnieniami. Wierzę, że te historie zainspirują kolejne osoby i zachęcą je do kontynuowania tej opowieści, która ma szansę stać się trwałym elementem lokalnej tożsamości. Przeczytaj też erratę od odcinka nr 6.

Dawno temu w Elblągu... zimą na płozach do Krynicy Morskiej

Dawno temu w Elblągu... zimą na płozach do Krynicy Morskiej

2024-01-20 07:00

Klub kręglarski „Pirpensteel” zorganizował wczoraj w południe o godz. 12.05 najpierw przejażdżkę koleją nadzalewową do Tolkmicka (niem. Tolkemit), a następnie stamtąd wyprawę żaglówką na płozach przez zalew do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). Po przybyciu do miejsca docelowego zjedzono obiad u pana Reimera. Zadowoleni uczestnicy wyprawy powrócili pociągiem do Elbląga o godz. 19:49 - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Reklama