UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Olimpia

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Kultura

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Elblążanie na Instagramie
 • 2019-04-28 Historia okolic Elbląga: Odkrywamy tajemnice malborskiego zamku (odc. 157)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Odkrywamy tajemnice malborskiego zamku <em> (odc. 157) </em>

  Kontynuujemy wędrówkę po malborskim zamku, największej zachowanej średniowiecznej warowni w Europie. Po jego zakamarkach oprowadza Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-04-27 Przejawy „wrogiej działalności” w Elbląskich Zakładach Mechanicznych im. Gen. K. Świerczewskiego w 1953 r.

  Elbląg. Przejawy „wrogiej działalności” w Elbląskich Zakładach Mechanicznych im. Gen. K. Świerczewskiego w 1953 r.

  Elbląskie Zakłady Mechaniczne „Zamech” były przysłowiowym oczkiem w głowie elbląskiej bezpieki przez cały okres istnienia komunizmu. Utworzono tam Referat ds. Bezpieczeństwa. Szczególny okres nasilenia jego aktywności przypadł na okres stalinizmu 1948-1956. W każdym miesięcznym raporcie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP) w Elblągu można odnaleźć specjalną sekcję poświęconą opisowi aktualnych przejawów „wrogiej działalności” na zakładzie. Zaliczano do niej m.in. szerzenie wrogiej propagandy przeciwko Związkowi Radzieckiemu, wychwalanie sanacyjnego ustroju przedwojennej Polski, krytykowanie dorobku prawnego rządu Polski Ludowej (m.in. cytowanej Ustawy Rady Ministrów Rządu PRL z 3 I 1953 r. w sprawie zniesienia bonowego zaopatrzenia, regulacji cen, ogólnej podwyżki płac i zniesienia ograniczeń w handlu nadwyżkami produktów rolniczych). O jakich przejawach „wrogiej działalności” informowano w 1953 r?

 • 2019-04-27 Dawno temu w Elblągu... też odbył się strajk

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... też odbył się strajk

  Zbliża się wielki strajk szyprów. Obejmie on prawdopodobnie, jak podaje gazeta "R.A.Z.", prowincje Prus Wschodnich i Zachodnich i będzie dotyczył 400 jednostek pływających, przede wszystkim łodzi kurońskich. Wszyscy szyprowie zobowiązali się solidarnie, że nie będą przyjmować ładunku na kwotę 10 fenigów za cetnar a za 12 fenigów. Strajk skierowany jest w pierwszej linii przeciwko przedsiębiorcom dostarczającym kamienie z Wiślanego Zarządu Budownictwa Wodnego (AZ, wtorek, 25.04.1893 r.).

 • 2019-04-21 Historia okolic Elbląga: Tajemnice malborskiego zamku (odc. 156)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Tajemnice malborskiego zamku <em> (odc. 156) </em>

  Kontynuujemy wędrówkę po Malborku, po którym oprowadza Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK. Dzisiaj czas na odwiedziny krzyżackiego zamku, który jest największą zachowaną warownią średniowieczną w Europie.

 • 2019-04-21 Kalendarium elbląskie: 22-28 kwietnia (odc. 44)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 22-28 kwietnia <em> (odc. 44) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 22 a 28 kwietnia? Jaka była przyczyna pożaru, który zniszczył kościół św. Mikołaja? Gdzie był szpital św. Elżbiety? Kim był Henryk Nitschmann? Jak gdańszczanie chcieli urządzić Elbląg i od kiedy w naszym mieście odbywa się Wiosna Teatralna? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-04-20 Kim był Kazimierz Wojtczak?

  Elbląg. Kim był Kazimierz Wojtczak?

  Kazimierz Wojtczak – „utrwalacz” władzy ludowej w walce z reakcyjnym podziemiem, konsekwentnie piął się w górę elbląskiej bezpieki. Był kolejno: starszym referentem Sekcji V Powiatowego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego w Elblągu, kierownikiem Referatu Ochrony przy Zakładach Mechanicznych im. Gen. Karola Świerczewskiego, aż wreszcie zastępcą kierownika PUBP w Elblągu.

 • 2019-04-20 Dawno temu w Elblągu... witano rosyjskiego księcia

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... witano rosyjskiego księcia

  Wielki książę rosyjski Władimir przemierzał wczoraj pociągiem odchodzącym z Elbląga o godz. 22.16 ze swoją świtą nasz dworzec. Książę znajdował się w podróży z Petersburga do Berlina. Stamtąd wielki książę uda się przez Monachium do Rzymu na srebrne gody włoskiej pary królewskiej (AZ, wtorek, 18.04.1893 r.).

 • 2019-04-14 Kalendarium elbląskie: 15-21 kwietnia (odc. 43)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 15-21 kwietnia <em> (odc. 43) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 15 a 21 kwietnia? Dlaczego król Zygmunt III Waza rozzłościł się na Elbląg i kazał aresztować kupców ciągnących do miasta oraz skonfiskować ich towary? Kiedy i jak zbudowano w mieście kanalizację? Kiedy powstał wojskowy cmentarz w Elblągu? Jak EB promowało Elbląg i kto zakupił najnowocześniejszy ambulans w Elblągu? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-04-14 Historia okolic Elbląga: Zamek w Malborku (odc. 155)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Zamek w Malborku <em> (odc. 155) </em>

  Zamek w Malborku to największa średniowieczna warownia w Europie. By zajrzeć we wszystkie jego zakamarki, trzeba poświęcić na to kilkanaście godzin. Pobieżna wycieczka z przewodnikiem po najważniejszych miejscach trwa ponad trzy godziny. Dzisiaj po historii zamku oprowadzi Was Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-04-13 Co robił Edmund Fol?

  Elbląg. Co robił Edmund Fol?

  Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Kwidzyniu. Zgłaszam się do tej pracy ze szczerymi chęciami, będę swe obowiązki sumiennie wypełniał – pisał w swoim podaniu o przyjęcie do pracy w organach UB z 19 sierpnia 1945 r. Edmund Fol. Sylwetkę oficera organów bezpieczeństwa przedstawia Marcin Ślaski.

 • 2019-04-13 Dawno temu w Elblągu... rozpoczął się sezon spacerowy

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... rozpoczął się sezon spacerowy

  Jak skończyć się może zabawa z bronią, pokazuje przypadek, którzy zdarzył się wczoraj. Pewien golibroda kupił sobie rewolwer i zaczął bawić się naładowaną bronią. W tym momencie broń rozładowała się i kula przeszła przez dłoń mężczyzny. Skutkiem czego, golibroda przez dłuższy czas będzie niezdolny do pracy (AZ, niedziela, 09.04.1893 r.).

 • 2019-04-07 Szaleni, dwudziestoletni w UB, czyli historia służby Zygmunta B. w organach bezpieczeństwa

  Elbląg. Szaleni, dwudziestoletni w UB, czyli historia służby Zygmunta B. w organach bezpieczeństwa

  Przywłaszczenie sobie pieniędzy i kosztowności osoby przetrzymywanej przez UB, rozbicie po pijanemu służbowego samochodu UB, dezercja z pola walki w trakcie wojny, kradzież motocykla, urządzanie awantur po pijanemu – to tylko niektóre z dokonań 20-letniego Zygmunta B., starszego referenta pełniącego w okresie 1945-1946 funkcję p.o. zastępcy Szefa PUBP w Słupsku.

 • 2019-04-07 Historia okolic Elbląga: Jeszcze o Malborku (odc. 154)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Jeszcze o Malborku <em> (odc. 154) </em>

  Jak minęły w Malborku pierwsze lata po zakończeniu drugiej wojny światowej? O tym oraz o pozazamkowych atrakcjach turystycznych tego miasta opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK. Zapraszamy na 154. odcinek cyklu „Historia okolic Elbląga”.

 • 2019-04-07 Kalendarium elbląskie: 8-15 kwietnia (odc. 42)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 8-15 kwietnia <em> (odc. 42) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 8 a 15 kwietnia? Kiedy Elbląg uzyskał prawa miejskie? Dlaczego kardynał Hozjusz w Elblągu poniósł porażkę? Która z elbląskich aptek pieczętowała się herbem miasta? Co robił w Elblągu Stanisław Cejrowski i gdzie były Kazamaty? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywka GODŁO
Polar z haftem
POLO z HAFTEM
Reklama