UWAGA!

Co można wyczytać z fasady elbląskiego sądu

Co można wyczytać z fasady elbląskiego sądu

2023-10-21 10:30

Gmach elbląskiego Sądu Okręgowego przy pl. Konstytucji wyróżnia się i imponuje swoją majestatyczną formą, proporcjami i bogatym detalem dekoracyjnym. Przyzwyczajeni jednak do tego, że jest tu „od zawsze” nie mamy zwykle czasu, by ten detal szczegółowo analizować. Kiedy powstał pomysł przygotowania tego opracowania, a było to zupełnie niedawno, nic nie przeszkadzało w podziwianiu i „studiowaniu” dekoracji fasady tego dostojnego gmachu. Dziś znaczna jej część ponownie jest zasłonięta z powodu niedawno rozpoczętych prac renowacyjnych. Ten mały psikus losu nie zniechęcił jednak autorów niniejszego tekstu – Daniela Lewandowskiego i Karola Wyszyńskiego - do jego publikacji. Mają cichą nadzieję, że być może rozbudzi on zainteresowanie Czytelników, którzy z niecierpliwością oczekiwać będą demontażu rusztowań i zasłon.

Dawno temu w Elblągu... skradziono gołębie z ul. Dąbka

Dawno temu w Elblągu... skradziono gołębie z ul. Dąbka

2023-10-21 07:00

W nocy z niedzieli na poniedziałek mistrzowi murarskiemu Fryderykowi K. z ulicy Płk Dąbka (niem. Angerstraße) ukradziono z gołębnika cztery gołębie o wartości 18 marek. Podejrzaną jest osoba, która już wcześniej dokonała tam włamania i kradzieży - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

"Masowe poszukiwania stonki ziemniaczanej" (Głos z przeszłości, odc. 113)

"Masowe poszukiwania stonki ziemniaczanej" (Głos z przeszłości, odc. 113)

2023-10-15 08:00

- Na szczególne wyróżnienie w tej akcji zasługują mieszkańcy gmin Milejewo, Gronowo oraz Żurawiec - pisała prasa o poszukiwaniu stonki ziemniaczanej w powiecie elbląskim w 1950 r.

Dąbrowa ze szkolnej kroniki  (Opowieści o Dąbrowie, odc. 3, lata 1945-54)

Dąbrowa ze szkolnej kroniki (Opowieści o Dąbrowie, odc. 3, lata 1945-54)

2023-10-14 10:30

Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej w podelbląskiej Dąbrowie to zapis bez mała 30 lat działania tej placówki oświatowej. Prowadzona przez kolejnych nauczycieli kierujących jest nie tylko suchą, chronologiczną relacją z życia szkoły, ale dostarcza też mnóstwo informacji o wsi, o panujących w niej zjawiskach socjologicznych, o zmaganiach nauczycieli ze swoimi przełożonymi z kuratorium i gminnym otoczeniem. Niektóre relacje pisane są językiem urzędowym, inne to przekazy, z których emanują emocje – radość, duma, ale i też zniechęcenie i smutek. W dzisiejszej publikacji przytoczę najbardziej interesujące relacje poszczególnych nauczycieli kierujących szkołą i przybliżę ich sylwetki.

Dawno temu w Elblągu... atelier pana Suranda świętowało 25-lecie

Dawno temu w Elblągu... atelier pana Suranda świętowało 25-lecie

2023-10-14 07:00

10 października 25. rocznicę prowadzenia swojego fotograficznego atelier będzie świętował fotograf Surand. W październiku 1875 roku pan Surand przejął do pana G. Glinskiego istniejące już od wielu lat fotograficzne atelier przy ulicy Stary Rynek 63 (niem. Alter Markt). W roku 1885 pan Surand stworzył w lokalu przy ulicy Stary Rynek 1 atelier podobnych rozmiarów, a w roku 1897 nabył działkę przy ulicy Stary Rynek 3. Elblążanin w latach swojej działalności wykonał wiele większych fotograficznych prac - pisała elbląska prasa ponad 120 lat temu. O czym jeszcze pisała?

"Baseny kąpielowe cieszyły się wyjątkowym powodzeniem" (Głos z przeszłości, odc. 112)

"Baseny kąpielowe cieszyły się wyjątkowym powodzeniem" (Głos z przeszłości, odc. 112)

2023-10-08 08:00

- Szczególnym powodzeniem cieszą się baseny u młodzieży szkolnej. Dla uniknięcia nieszczęśliwych wypadków ustalono, że w godzinach szkolnych (do 14) młodzież może korzystać z kąpieli grupowych tylko pod opieką nauczyciela – pisała prasa o elbląskich basenach kąpielowych w 1950 r.

Zamechowscy „Judymowie”   (Zamechowska służba zdrowia, odc. 2)

Zamechowscy „Judymowie” (Zamechowska służba zdrowia, odc. 2)

2023-10-07 10:31

W odcinku nr 1 przedstawiłem historię i organizację zamechowskiej służby zdrowia. Jego personel medyczny z zaangażowaniem, a w wielu wypadkach z poświęceniem pracował na rzecz swoich pacjentów. Zamechowscy lekarze w szczycie swoich możliwości mieli ich ponad 30 tysięcy! Można by rzec, że w zamechowskich placówkach zdrowia leczyła się kiedyś ”połowa Elbląga”. Ten skromny artykuł niech będzie tego udokumentowaniem oraz podziękowaniem za wieloletni trud tych, którzy tam pracowali.

Dawno temu w Elblągu... doszło do zderzenia tramwaju z karawanem

Dawno temu w Elblągu... doszło do zderzenia tramwaju z karawanem

2023-10-07 07:00

Wczoraj po południu doszło do zderzenia tramwaju z karawanem. Podczas zderzenia złamał się dyszel wozu, wskutek czego konie zostały zepchnięte na pobocze. Winę w wypadku ponosi woźnica karawanu (AZ, piątek, 19.10.1900 r.).

"Będą mogły pracować w polu" (Głos z przeszłości, odc. 111)

"Będą mogły pracować w polu" (Głos z przeszłości, odc. 111)

2023-10-01 07:00

- W sali konferencyjnej Komitetu Miejskiego PZPR odbyła się narada komisji szkoleniowej kursu partyjnego II stopnia. Na naradzie omówiono m. in. sprawę bliskich już egzaminów – pisała prasa w 1950 r.

Zamechowska służba zdrowia  (Odcinek 1: Środowisko pracy i organizacja)

Zamechowska służba zdrowia (Odcinek 1: Środowisko pracy i organizacja)

2023-09-30 10:30

Zamech należał do nielicznej grupy przedsiębiorstw posiadających własną służbę zdrowia. Miała ona swoje początki w skromnym ambulatorium powołanym do życia jesienią 1945 r., zaraz po powstaniu Stoczni nr 16. Przez kolejne ponad 50 lat, zmieniając nazwy, rozwijała się z powodzeniem zatrudniając w szczycie blisko 120 osób personelu medycznego. Tym dwuodcinkowym opracowaniem chciałbym przypomnieć czym była zamechowska służba zdrowia dla naszego miasta. Wśród pracowników tej instytucji było wielu łączących powołanie z pracą, której bez reszty się poświęcali. Myślę, że zasługują na naszą pamięć

Dawno temu w Elblągu... oczekiwano cesarskiej pary

Dawno temu w Elblągu... oczekiwano cesarskiej pary

2023-09-30 07:00

Wczoraj po południu i wieczorem w Tolkmicku (niem. Tolkemit) i w Kadynach (niem. Cadinen) panowało niemałe ożywienie i napięcie. Nikt nie wiedział dokładnie, kiedy i gdzie przybędzie Jego Królewska Mość Cesarz, więc ludzie czekali godzinami na darmo. W tolkmickim porcie na przyjęcie Cesarza czekał barkas* z oddelegowaną załogą oraz parowiec rządowy „von Holdwede” - o tym pisała elbląska prasa we wrześniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Empik przy 1 Maja, czyli dwupiętrowy raj

Empik przy 1 Maja, czyli dwupiętrowy raj

2023-09-24 11:45

Czytając w grupach internetowych komentarze osób stęsknionych za dawnym Elblągiem, często można natknąć się na słowa dotyczące ulicy 1 Maja. Mieszkańcy piszą o tym, że kiedyś było to ścisłe centrum, fragment miasta tętniący życiem, pełen ludzi i prężnie działających sklepów. Dziś rzeczywiście sytuacja rysuje się inaczej – większość lokali stoi pustych, brakuje chętnych na wynajem, a ludzie kręcą się co najwyżej przy fontannach, niedawno otwartych ponownie.

"Sąd ukarał niesumienną robotnicę" (Głos z przeszłości, odc. 110)

"Sąd ukarał niesumienną robotnicę" (Głos z przeszłości, odc. 110)

2023-09-24 08:00

- W związku ze zbliżającymi się Dniami Morza odbyła się narada przedstawicieli kół Ligi Morskiej. Na naradzie utworzono plan prac przygotowawczych oraz postanowiono powołać komitet obchodu – pisała prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... tramwaj potrącił chłopca

Dawno temu w Elblągu... tramwaj potrącił chłopca

2023-09-23 07:00

Dziś w południe około godz. 12.30 na ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße), w pobliżu restauracji Wehsera około ośmioletni syn wdowy po mistrzu ślusarskim Blutmannie został potrącony przez tramwaj. Chłopiec doznał poważnych obrażeń. Jak nam przekazano, chłopiec kręcił się po ulicy bez nadzoru - o tym pisała elbląska prasa we wrześniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Osiągnął znaczne oszczędności w paliwie (Głos z przeszłości, odc. 109)

Osiągnął znaczne oszczędności w paliwie (Głos z przeszłości, odc. 109)

2023-09-17 08:00

- W Elblągu przystąpiono do organizacji sieci wielobranżowych sklepów Miejskiego Handlu Detalicznego – pisała prasa w 1950 r.

Opowieści o Dąbrowie  (odc. 2,  lata powojenne)

Opowieści o Dąbrowie (odc. 2, lata powojenne)

2023-09-16 15:30

W poprzednim odcinku przybliżyłem historię szkoły w podelbląskiej Dąbrowie. Była ona tu bardzo potrzebna, bo w blisko 40 okolicznych gospodarstwach (w tym blisko 30 w samej Dąbrowie) żyły wielodzietne rodziny. Dziś opierając się na wspomnieniach emerytowanej nauczycielki tejże szkoły – Zofii Lisowskiej – i korzystając z dopowiedzeń kilku innych osób wspomnianych w posłowiu, opowiem o tym, czym trudzili się polscy gospodarze w okresie powojennym oraz przekażę inne ciekawe szczegóły z życia tutejszej społeczności tamtych dni. Z zawstydzeniem wyznaję, że zainteresowałem się tym dopiero po trzynastu latach, od kiedy tu zamieszkałem. Mam nadzieję, że to skromne opracowanie zachęci do ożywionej wymiany informacji na temat tej dawnej i tej najnowszej historii Dąbrowy.

Dawno temu w Elblągu… wzmożono kontrole na drogach

Dawno temu w Elblągu… wzmożono kontrole na drogach

2023-09-16 07:00

Często na ulicach i szosach w okolicy Elbląga dochodzi do wypadków z udziałem rowerzystów, którzy z dużą prędkością i nie używając dzwonka jeżdżą na odcinkach uczęszczanych przez spacerowiczów. Jak udało nam się dowiedzieć, na tych właśnie odcinkach wzmożono surową kontrolę policji z powiatu ziemskiego, by położyć kres niebezpiecznym zachowaniom niektórych rowerzystów - pisała elbląska prasa we wrześniu 1900 roku. O czym jeszcze pisała?

Architektura, wizerunek i tożsamość  (Śladami powojennego elbląskiego Nowego Miasta, odc. 2)

Architektura, wizerunek i tożsamość (Śladami powojennego elbląskiego Nowego Miasta, odc. 2)

2023-09-11 08:49

W pierwszym odcinku mojej opowieści przedstawiłem, jak doszło do i co zdeterminowało powojenną odbudowę elbląskiego Nowego Miasta, które od tego momentu zaczęto nazywać Śródmieściem. W tym odcinku przedstawię przykłady śródmiejskiej architektury socrealistycznej, opowiem o tym jaką rolę pełniła ta dzielnica w powojennym Elblągu do końca XX w., zadumam się nad jej obecnym stanem i poczynię refleksję na temat tożsamości współczesnego elblążanina.

“W służbie klasy robotniczej” (Głos z przeszłości, odc. 108)

“W służbie klasy robotniczej” (Głos z przeszłości, odc. 108)

2023-09-10 08:00

- W wyniku przeprowadzonych wyborów, przewodniczącą MRN Elbląga wybrano jednogłośnie tow. Henrykę Pękalską – pisała prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu…odbyła się próbna jazda automobilu

Dawno temu w Elblągu…odbyła się próbna jazda automobilu

2023-09-09 07:00

Wyprodukowany przez fabrykę pojazdów silnikowych i silników w Marienfelde koło Berlina na cele tutejszej centrali elektrycznej automobil przybył do Elbląga. Już wczoraj i dziś odbyły się jazdy próbne - pisała elbląska prasa we wrześniu 1900 roku. O czym jeszcze pisała?

Reklama