Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

13 mln kary dla Providenta

 
Elbląg, 13 mln kary dla Providenta
Tu urzęduje Miejski Rzecznik Konsumentów (archiwum portElu).

Ilu elblążan skorzystało z pożyczek Providenta, nie wiadomo. Wielu na pewno nie jest zadowolonych z wysokości rat, które przychodzi im spłacać, ponieważ w chwili zawierania umowy nie byli świadomi, jaki będzie całkowity koszt pożyczki. M.in. za nieuwzględnianie kosztu opłaty za obsługę w domu oraz wprowadzanie w błąd w reklamach UOKiK nałożył na Provident Polska blisko 13 mln zł kary.

31 grudnia Prezes UOKiK wydała dwie decyzje dotyczące firmy Provident Polska. W pierwszej zakwestionowała niewywiązywanie się z obowiązków informacyjnych, nakładając karę ponad 12 mln zł. W drugiej – wątpliwości wzbudziły reklamy – sankcja za tę praktykę to ponad 480 tys. zł.
     
     Za co taka kara
     
Pieniądze są dostarczane do domu klienta i w ten sam sposób odbierane są raty. Za tę usługę Provident pobiera dwie opłaty: tzw. dodatkową opłatę przygotowawczą za uruchomienie opcji obsługi pożyczki w domu i dostarczenie gotówki do domu klienta oraz opłatę za obsługę pożyczki w domu (wynagrodzenie za odbiór rat).
     Urząd ustalił, że przedsiębiorca nie podaje w punkcie wymaganego prawem formularza określającego koszty pożyczki informacji o opłacie za jej obsługę w domu i o tzw. dodatkowej opłacie przygotowawczej. Ponadto opłaty te nie są uwzględnianie w całkowitym koszcie pożyczki oraz rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. W związku z tym konsument nie wie, ile będzie go kosztować pożyczka. Nie jest także w stanie rzetelnie porównać innych ofert. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona w tej decyzji kara na Provident Polska wyniosła 12 355 597 zł. Decyzja nie jest prawomocna – spółka ma prawo się od niej odwołać do sądu.
     Natomiast za reklamy Provident Polska, które ukazały się w lutym 2013 r. w dodatkach telewizyjnych załączanych do dzienników jednej z grup medialnych, gdzie przedsiębiorca wyróżniał swoją ofertę, reklamując pożyczkę jako taką, od której można odstąpić w ciągu 14 dni, mimo że prawo to dotyczy każdej umowy o kredyt konsumencki, oraz sugerował, że zgodnie z raportem UOKiK umowy spółki Provident Polska są jednymi z najlepszych na rynku kredytów konsumenckich, urząd (za nieuprawnione wykorzystanie jego autorytetu) nałożył karę 484 509 zł. Spółka odwołała się od tej decyzji do sądu, więc na rozstrzygnięcie ostateczne trzeba będzie poczekać.
     
     Gdzie po pomoc
     
Warto wiedzieć, że w razie sporu z instytucją finansową elblążanie mogą uzyskać bezpłatną pomoc w rozwiązaniu sporu ze sprzedawcą u: Miejskiego Rzecznika Konsumentów – ul. Łączności 1, tel. 55 239 34 56; Powiatowego Rzecznika Konsumentów – ul. Saperów 14a, tel. 55 239 49 27 lub zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii 800 007 707.
     Źródło: UOKiK oprac. mk
     
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Doczekali się i dobrze. Niestety coraz gorsze płace, ciągłe podwyżki skutkują tym, iż coraz więcej ludzi decyduje się na kredyt u nich lub u innych tego typu firm, a później ludzie nie mają z czego spłacać. .. .Przykro na to patrzeć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 3
  anonimek01(2014-01-02)
 • W porvidencie nie bierze się kredytu, tylko pożyczkę, a to jest różnica.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 5
  (2014-01-02)
 • Jeśli chcesz być okradziony w zgodzie z prawem to weź pożyczkę w PROVIDENCIE !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 4
  (2014-01-02)
 • Kredyt, czy pożyczka to jest różnica ? He he, dla udzielającego może i tak, ale nie dla biorącego, niestety. Bardzo dobrze lichwiarzom. Wszystko ma byc napisane i biorący przed decyzją ma TO WIEDZIEĆ!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  asxd(2014-01-02)
 • "Niestety coraz gorsze płace, ciągłe podwyżki skutkują tym, iż coraz więcej ludzi decyduje się na kredyt u nich lub u innych tego typu firm, a później ludzie nie mają z czego spłacać. " I to jest niesamowite, bo u normalnych ludzi właśnie wyższe płace skutkują tym, że biorą kredyt, bo mają z czego go spłacić. Przecież wiadomo, że kredyt spłacić trzeba, więc wzięcie jakiejś pożyczki nie wiedząc jak i z czego się ją spłaci jest po prostu nieodpowiedzialne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  (2014-01-02)
 • Kondek Lichwa nigdy nie popłaca. Mają o co się prosili. Niech teraz walczą w sądach o swoje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  Kondek(2014-01-02)
 • co to dla nich 1300K :) ich kapitał zakładowy wynosi 87 900 000,00
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Dawid2240(2014-01-02)
 • Różnica jest taka, że kredytu udzielają TYLKO banki, a pożyczki udzielić mogą osoby fizyczne (banki także czasami - zwykle jednak mają kredyty w ofercie). Jednak dla biorącego kredyt, czy pożyczkę to w sumie forma jest ta sama - po prostu pożycza się od kogoś pieniądze, więc biorący nie widzi jakiejś wyraźnej różnicy. A w Providencie to biorą pożyczki chyba tylko ludzie zdesperowani, albo tacy, którym już żaden bank kredytu nie udzieli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  ambroży(2014-01-02)
 • Słaba manipulacja ze strony redakcji... Z waszego artykułu wynika, że klient biorąc pożyczkę nie zna kwoty którą musi oddać. Czy ktoś może w to uwierzyć, żeby dzisiaj setki tysięcy ludzi w Polsce brało pożyczki i oczekiwało na nadchodzącą niespodziankę w postaci późniejszej informacji o kosztach??? Bez jaj... Provident dostał karę, za brak informacji o kosztach w formularzu informacyjnym przedkładanym przed podpisaniem umowy. Każdy klient podpisujący umowę o pożyczkę, ma jasną i czytelną informację słowną i pisemną o całkowitym koszcie pożyczki oraz racie jaką będzie płacił! Dla tych co umieją czytać zapraszam: uokik.gov.pl uokik.gov.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Rzetelny(2014-01-02)
 • nie powinno takim prowidemtom; profi credit. bocianom zezwalać na oszukiwanie, okradanie, szykanowanie osób ciężko pracujących. zlikwidować, ukarać solidną karą tą mafie tj; prowidenci, profi credit. bocianów co fauszuja swoje dokumenty, sami dopisuja kwoty, nie wypłacają kwot pieniędzy, ,, ,sami je bira dla siebie, a potem od niewinnego człowieka chcą nienależne dla nich duże sumy pieniężne. Jedną oszustkę z prowident i bociana to dobrze znam, okradła nawet koleżanki z pracy, szykanowała w szpitalu miejskim-porzuciła pracę, uciekła do NIEMIEC
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2014-01-02)
 • i może ktoś nareszcie zrozumie, że aby coś kupić -trzeba na to najpierw oszczędzić, odłożyć. A jak się nie da to znaczy, że nie można. I nie można się oszukiwać samemu, że jakoś to będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2014-01-02)
 • Brałam pożyczkę w Providencie kilka miesięcy temu, ponieważ zmusiła mnie do tego nagła sytuacja, pożyczkę otrzymałam tego samego dnia ale mój przedstawiciel poinformował mnie o całkowitych kosztach dość "oględnie", wskazując same plusy, więc sama w jego obecności zapoznawałam się z umową i nikt mnie w błąd mnie wprowadził, poza tym odstąpiłam od pożyczki w ciągu 14 dni i nie miałam z tym żadnych problemów. Fakt jest taki, że przedstawiciele o wielu rzeczach nam sami nie powiedzą, więc w interesie pożyczkobiorcy jest dowiedzenie się o całkowitych kosztach itd. Provident jest szybki i dla każdego, ale są tego i minusy, rada: pożyczać odpowiedzialnie; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  moni:)(2014-01-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 2
Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 4
AMK Kuchnia 3