UWAGA!

17 metrów pod wodą

 Elbląg, 17 metrów pod wodą

Dziś kontynuowano operację układania gazociągu pod dnem rzeki Elbląg - zobacz fotoreportaż . Dlaczego przekładano gazociąg, przeczytasz w tekście Pomarańczowe rury to początek . Gaz popłynie wkrótce na głębokości około 17 metrów pod taflą wody.

Przekop biegnie dwa metry pod larsenami, które mają 15 metrów długości. Larseny to długie pale wykonane z blachy nierdzewnej, używane jako pale zaporowe przy tworzeniu zbiorników wodnych i wykopów ziemnych. Ustawili je jeszcze Niemcy, dzięki nim rzeką Elbląg mogły pływać łodzie podwodne.
     Gazociąg pod rzeką położono w następujący sposób (w uproszczeniu): najpierw wpuszczono w ziemię wiertło z sondą, która nadaje i odbiera sygnały, można nią sterować w pożądanym kierunku. W celu zapobieżenia zapadania się przekopu, zastosowano materiał o nazwie bentonit mieszany z wodą. Po przebiciu się na drugi brzeg rzeki założono drugie wiertło, większe i wiercono ponownie do wylotu przekopu. Potem jeszcze raz operację powtórzono, używając wiertła o największym przekroju i w ślad za nim wpuszczono do ziemi rurę. Bentonit z wodą podawany z jednej strony wykopu odsysany był z drugiej do zbiornika.
     Niby niezwykła operacja, a taka prosta. Gazociąg pod dnem rzeki już ułożono. W przyszłym tygodniu nowa nitka ma zostać podpięta do przewodów gazowych.
rp

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Wowka technika znana na swiecie od 20 lat ! W Elblagu użyto poraz pierwszy, a tu filmik dla wyobrażenia sobie jak to działa www.youtube.com www.vermeer.com
  • a jeszcze jedno na takim krótkim odcinku nie wierzę, że zeszli na 17 metrów!
  • Nabrzeże Bulwaru Zygmunta Augusta nie jest zbudowane z pali tylko z profili ścianki szczelnej typu Larssena, zadaniem jej jest przejęcie parcia gruntu, pozwala to na budowę kanału o pionowych ścianach, dzięki temu można uzyskać kanał o znacznej głębokości przy stosunkowo niedużej szerokości. Dodatkowo ścianka szczelna zabezpiecza skarpy kanału przed prądami zaśrubowymi jednostek pływających po kanale.
  • W-WKA jak nie wierzysz to daj nura i sprawdź!
  • A co da przepraszam zrobienie nura? Wody jest 3.5 metra, a to może jest na 6-7.
  • nie popisali się jak zwykla 20 lat za murzynami
  • Do tego co nie wierzy, jaki bylby cel zeby oszukano nas?
  • Do Wowka: Przewierty sterowane były już wykonywane na terenie Elbląga, nie jest to pierwszy raz. Nie wiem ile metrów od brzegu było wejście i wyjście ale kąt zejścia zależy od kilku czynników: główne to rodzaj i właściwości żerdzi wiertniczy oraz gatunku materiału, średnicy i grubość ścianki rury. Przy kącie 20 st. musieli by rozpoczynać pracę niecałe 50 m od brzegu. A taki kat nie jest największym jaki się stosuje. Pozdrawiam
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Maximize(2009-02-08)
  • Nie zgadzam się na żadne rury w Elblągu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Eskimos przyjezdny(2009-02-08)
  • Chciałbym tu publicznie zaprotestować przeciwko dziurawieniu mojego miasta!!!; ) Mało to dziur mamy na ulicach niech lepiej się wezma za ich łatanie!!!; )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kontestator(2009-02-08)
  • A co na to nasza alfa i omega, opiniotwórczy autorytet czyli MądralaMiejscowy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    terefere(2009-02-08)
Reklama