Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

220 metrów do końca odwiertu

 
Elbląg, 220 metrów do końca odwiertu (fot. WS)
Rek

Jeszcze 220 metrów odwiertu mają do wykonania pracownicy wiertni w Rogitach koło Braniewa, gdzie firma Talisman Energy Polska poszukuje gazu łupkowego. Potem ekipa i cała instalacja wiertnicza zostanie przeniesiona do Szczawna koło Brodnicy. W kwietniu powinno być wiadomo, czy koło Braniewa występuje gaz z łupków w takiej ilości, że warto go wydobywać. Zobacz wiertnię w Rogitach w zimowy wieczór.

Przypomnijmy, odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego w Rogitach koło Braniewa uruchomiono 14 grudnia ubiegłego roku. Poszukiwania złóż gazu w Rogitach prowadzi kanadyjska firma Talisman Energy Polska, której podwykonawcą jest należąca do PGNiG firma „Nafta” Piła. Lokalizację odwiertu w Rogitach wybrano na podstawie wyników badań sejsmicznych wykonanych przez firmę Geofizyka Kraków.
     O tym, co będzie dalej, rozmawiam z Jadwigą Święcicką z Talisman Energy Polska, odpowiedzialną za kontakty z mediami.
     
     Piotr Derlukiewicz: – Jak długo potrwają jeszcze wiercenia w Rogitach?
     
Jadwiga Święcicka: – Jeszcze około dwóch tygodni. Jesteśmy teraz na głębokości 2780 metrów, a chcemy się dowiercić do 3 tysięcy.
     
     – Co potem?
     
– Przeniesiemy się do Szczawna koło Brodnicy. Nasza firma ma trzy koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego – Gdańsk, Braniewo i Szczawno. Na terenie gdańskiej koncesji wykonaliśmy już jeden odwiert w miejscowości Lewino, odwiert w Rogitach jest drugi, trzecim będzie odwiert w miejscowości Szczawno.
     
     – Czy wysyłacie już Państwo wydobyte próbki do laboratorium?
     
– Zaczęliśmy to robić, ale najważniejsze będą wyniki badań z głębokości, do których dopiero się dowiercamy – 2,5-3 tys. metrów.
     
     – Kiedy możemy się ich spodziewać?
     
– Myślę, że wstępne ekspertyzy z odwiertu w Rogitach będą znane w kwietniu.
     
     – Spędziliście tu święta Bożego Narodzenia i Sylwestra...
     
– Tak, wiercimy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Na terenie tego odwiertu pracuje 60 pracowników w systemie zmianowym.
     
     – Czym się różni gaz łupkowy od konwencjonalnego gazu ziemnego?
     
– Gaz łupkowy to jest ten sam gaz, różni się natomiast sposobem występowania. Gaz konwencjonalny swobodnie przemieszcza się w skale do miejsca, w którym zatrzymuje go skała nieprzepuszczalna, jest wydobywany za pośrednictwem odwiertu pionowego. Natomiast gaz w łupkach występuje w skale o niskiej przepuszczalności i aby go wydobywać, konieczne jest skruszenie takiej skały, a więc wykonanie zabiegu szczelinowania, co umożliwi gazowi przemieszczenie się i wydobycie przez odwiert.
     
     – Czy ten odwiert niczym nie zagraża środowisku?
     
– Jest to odwiert wyłącznie pionowy, planujemy dowiercić się na głębokość 3 tys. metrów. U góry, przy powierzchni odwiert ma średnicę 2,5 m, potem stopniowo się zwęża i na samym dole ma około 14 cm średnicy. Odwiert na całej swojej długości jest uszczelniany, ocembrowany, tak że nie ma możliwości, aby cokolwiek z odwiertu przenikało na zewnątrz, ani żeby woda dostawała się do odwiertu. Uszczelnienie takiego odwiertu to kilka warstw stali i kompozycji betonu, na samej górze są to co najmniej cztery warstwy stali i cztery warstwy betonu.
     
     – Skąd pochodzi woda, której do odwiertu zużywacie przecież bardzo dużo?
     
– Pobieramy ją z dwóch źródeł, jest to ujęcie własne i tutejszy wodociąg komunalny.
     
     – A to, co wydobywacie z głębi ziemi? Co się z tym dzieje?
     
– Urobek, czyli wierciny wydobywane z odwiertu, są odtransportowywane do kontenera. Potem te odpady wiertnicze odbierają od nas specjalistyczne firmy, które zajmują się ich utylizacją i zagospodarowaniem.
     
     – Po zakończeniu odwiertu przeniesiecie się do Szczawna, a to miejsce – 3-hektarowa działka w Rogitach – jak będzie wyglądało?
     
– Po zakończeniu odwiertu zostanie tu tylko kontrolno-pomiarowy zawór bezpieczeństwa. Zawór będzie ogrodzony. Płyty betonowe zostaną zdemontowane, a ziemia zebrana z pola, która teraz jest usypana w takie wały, zostanie z powrotem rozłożona po polu i możliwe będzie jej użytkowanie dokładnie w ten sam sposób jak wcześniej, przed wykonaniem odwiertu. My zajmujemy obszar tylko przez ten czas, kiedy wykonujemy odwiert.
     
***
     
     Dziś wieczorem w Rogitach był Witek Sadowski, nasz fotoreporter, by sfotografować wiertnię w mroźny, zimowy wieczór. Sprawdził, że woda do płukania odwiertu nie zamarza – pochodzi z głębi ziemi, poza tym rury są dobrze izolowane. Pracownicy również nie zamarzają – w barakach mieszkalnych jest ciepło, poza tym... mają doświadczenie. – Zimą musi być zimno – powiedział mu jeden z nich, Polak pracujący wcześniej na wiertniach w Kanadzie. – To nie jest zima. W Kanadzie dużo większy mróz potrafi trzymać kilka miesięcy.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • I nastąpi ciemność, woda niczym ogień będzie. Nastaną dni złe i ponure albowiem tak jest napisane na stronach niezalezna. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-01-30)
 • nawet jak jest to kolesie z PO wplywy z tego gazu rozkradna :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-01-30)
 • A teraz drodzy obywatele - nastał czas. Poznajcie prawdziwą historię gazu łupkowego na NASZEJ ziemi www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lokalny Patriota(2012-01-30)
 • widze ze kasa od korporacji juz plynie. na razie do mediow ale w koncu kazda korporacyjna grabiez zaczyna sie od PR.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  misiaczkowy(2012-01-30)
 • dobre foty!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-01-30)
 • Obejrzyjcie tą prezentację zarzuconą wcześniej w linku z jutjuba. Na prawdę dopiero otwiera oczy. Potem komentujcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Główny Geolog Kraju(2012-01-30)
 • Bardzo dobre zdjęcia! Brawo. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obywatel_js(2012-01-30)
 • Absolutnie nie wierzę w te zapewnienia. A co mają powiedzieć? Prawdę? Co zostaje po tym szczelinowaniu?Dewastacja i zatrucie środowiska, w tym wody pitnej. Nie sądziłam, że to tak szybko rozpocznie się w Polsce i do tego tak blisko. A co do koncesji, też o tym słyszałam. Nie dość, że katastrofa ekologiczna, i nie da się tego przywrócić do pierwotnego stanu(co za bzdury mówi ten facet)to jeszcze będziemy płacić za własny gaz. Gdzie ja żyję. Co z naszymi dziećmi i wnukami. Co im zostawimy. .. dziury w ziemi i nie tylko, ale to już inny temat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  alrena(2012-01-30)
 • ...i padają kolejne mity: "Amerykanie (USA) mają technologię" - tu jest firma z Kanady, będą wiercić też Ruscy, i firmy z Europy - a kto jest podwykonawcą ??? - czyli de facto to ROBI? PGNiG Piła ! - Jak zawsze! Pytam się zatem - gdzie jest ta technologia ??? - skoro AGH też ma na to patent od lat ~1970 ??? Czy ta mityczna "technologia" to skład tej chemii pompowanej pod ziemię \, której częśćskładników jest zakazana Konwencją Genewską ??? Tutaj klasyk jak to było w USA (tam odwierty już są zakazane) www.youtube.com , a tutaj - jak właśnei zaczyna się u nas www.youtube.com - yhm, taaaa, zapewne to wszystko fikcja, wiem wiem - poczekajmy na filmiki z Braniewa. Pracowałem przy budowie jednej drogi - tam też wszystko było "ekologiczne" a tak naprawdę to jakiś "ekspres reporterów" miałby naprawdę co tam robić... to smutne - jak wielu ludzi zginęło na tych ziemiach, tylko po to... żeby dzisiejsze pokolenie - a raczej jego "reprezentanci" ??? Oddają wszystko ZA DARMO na lewo i prawo - tak, za darmo - parę milionów baksów to NIC przy tej całej operacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Żądamy pełnej transparencji(2012-01-31)
 • Dobre zdjęcie, brawo! Nadciąga gazowy kataklizm dla naszej ziemi - super zdjęcie, zapamiętajcie je ;) - a teraz, gaz łupkowy - gdzie leży prawda 1 www.youtube.com i 2 www.youtube.com . Podobnie jak z tym ACTA teraz - macie na tacy kolejną rzecz, w której coś grubo nie gra, i o którą nikt Was nie pytał, dopóki nie zobaczyliście firm wiertniczych. To teraz mam propozycję - niech wszyscy rządzący, również na szczeblu lokalnym, i wszyscy piewcy "łupkowych mitów" - od dzisiaj dostarczamy WASZYM RODZINOM wodę z terenów wiertniczych - przecież wszystko jest w porządku, "eko" - zatem nie powinno być problemów, OK ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Żądamy pełnej transparencji(2012-01-31)
 • O przepraszam, napisałam ten facet, a to wywiad z kobietą. Jak widzę temat gazu łupkowego, to krótko mówiąc"ciska mnie", stąd nieuwaga i pomyłka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  alrena(2012-01-31)
 • www.youtube.com ... "Polak przed szkodą, i po szkodzie głupi"...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Myślcie sami, wyłączcie TV(2012-01-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Samochody używane HADM Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej