UWAGA!

220 metrów do końca odwiertu

 Elbląg, 220 metrów do końca odwiertu
(fot. WS)

Jeszcze 220 metrów odwiertu mają do wykonania pracownicy wiertni w Rogitach koło Braniewa, gdzie firma Talisman Energy Polska poszukuje gazu łupkowego. Potem ekipa i cała instalacja wiertnicza zostanie przeniesiona do Szczawna koło Brodnicy. W kwietniu powinno być wiadomo, czy koło Braniewa występuje gaz z łupków w takiej ilości, że warto go wydobywać. Zobacz wiertnię w Rogitach w zimowy wieczór.

Przypomnijmy, odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego w Rogitach koło Braniewa uruchomiono 14 grudnia ubiegłego roku. Poszukiwania złóż gazu w Rogitach prowadzi kanadyjska firma Talisman Energy Polska, której podwykonawcą jest należąca do PGNiG firma „Nafta” Piła. Lokalizację odwiertu w Rogitach wybrano na podstawie wyników badań sejsmicznych wykonanych przez firmę Geofizyka Kraków.
       O tym, co będzie dalej, rozmawiam z Jadwigą Święcicką z Talisman Energy Polska, odpowiedzialną za kontakty z mediami.
      
       Piotr Derlukiewicz: – Jak długo potrwają jeszcze wiercenia w Rogitach?
      
Jadwiga Święcicka: – Jeszcze około dwóch tygodni. Jesteśmy teraz na głębokości 2780 metrów, a chcemy się dowiercić do 3 tysięcy.
      
       – Co potem?
      
– Przeniesiemy się do Szczawna koło Brodnicy. Nasza firma ma trzy koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego – Gdańsk, Braniewo i Szczawno. Na terenie gdańskiej koncesji wykonaliśmy już jeden odwiert w miejscowości Lewino, odwiert w Rogitach jest drugi, trzecim będzie odwiert w miejscowości Szczawno.
      
       – Czy wysyłacie już Państwo wydobyte próbki do laboratorium?
      
– Zaczęliśmy to robić, ale najważniejsze będą wyniki badań z głębokości, do których dopiero się dowiercamy – 2,5-3 tys. metrów.
      
       – Kiedy możemy się ich spodziewać?
      
– Myślę, że wstępne ekspertyzy z odwiertu w Rogitach będą znane w kwietniu.
      
       – Spędziliście tu święta Bożego Narodzenia i Sylwestra...
      
– Tak, wiercimy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Na terenie tego odwiertu pracuje 60 pracowników w systemie zmianowym.
      
       – Czym się różni gaz łupkowy od konwencjonalnego gazu ziemnego?
      
– Gaz łupkowy to jest ten sam gaz, różni się natomiast sposobem występowania. Gaz konwencjonalny swobodnie przemieszcza się w skale do miejsca, w którym zatrzymuje go skała nieprzepuszczalna, jest wydobywany za pośrednictwem odwiertu pionowego. Natomiast gaz w łupkach występuje w skale o niskiej przepuszczalności i aby go wydobywać, konieczne jest skruszenie takiej skały, a więc wykonanie zabiegu szczelinowania, co umożliwi gazowi przemieszczenie się i wydobycie przez odwiert.
      
       – Czy ten odwiert niczym nie zagraża środowisku?
      
– Jest to odwiert wyłącznie pionowy, planujemy dowiercić się na głębokość 3 tys. metrów. U góry, przy powierzchni odwiert ma średnicę 2,5 m, potem stopniowo się zwęża i na samym dole ma około 14 cm średnicy. Odwiert na całej swojej długości jest uszczelniany, ocembrowany, tak że nie ma możliwości, aby cokolwiek z odwiertu przenikało na zewnątrz, ani żeby woda dostawała się do odwiertu. Uszczelnienie takiego odwiertu to kilka warstw stali i kompozycji betonu, na samej górze są to co najmniej cztery warstwy stali i cztery warstwy betonu.
      
       – Skąd pochodzi woda, której do odwiertu zużywacie przecież bardzo dużo?
      
– Pobieramy ją z dwóch źródeł, jest to ujęcie własne i tutejszy wodociąg komunalny.
      
       – A to, co wydobywacie z głębi ziemi? Co się z tym dzieje?
      
– Urobek, czyli wierciny wydobywane z odwiertu, są odtransportowywane do kontenera. Potem te odpady wiertnicze odbierają od nas specjalistyczne firmy, które zajmują się ich utylizacją i zagospodarowaniem.
      
       – Po zakończeniu odwiertu przeniesiecie się do Szczawna, a to miejsce – 3-hektarowa działka w Rogitach – jak będzie wyglądało?
      
– Po zakończeniu odwiertu zostanie tu tylko kontrolno-pomiarowy zawór bezpieczeństwa. Zawór będzie ogrodzony. Płyty betonowe zostaną zdemontowane, a ziemia zebrana z pola, która teraz jest usypana w takie wały, zostanie z powrotem rozłożona po polu i możliwe będzie jej użytkowanie dokładnie w ten sam sposób jak wcześniej, przed wykonaniem odwiertu. My zajmujemy obszar tylko przez ten czas, kiedy wykonujemy odwiert.
      
       ***
      
       Dziś wieczorem w Rogitach był Witek Sadowski, nasz fotoreporter, by sfotografować wiertnię w mroźny, zimowy wieczór. Sprawdził, że woda do płukania odwiertu nie zamarza – pochodzi z głębi ziemi, poza tym rury są dobrze izolowane. Pracownicy również nie zamarzają – w barakach mieszkalnych jest ciepło, poza tym... mają doświadczenie. – Zimą musi być zimno – powiedział mu jeden z nich, Polak pracujący wcześniej na wiertniach w Kanadzie. – To nie jest zima. W Kanadzie dużo większy mróz potrafi trzymać kilka miesięcy.
      
Piotr Derlukiewicz

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • I nastąpi ciemność, woda niczym ogień będzie. Nastaną dni złe i ponure albowiem tak jest napisane na stronach niezalezna. pl
  • nawet jak jest to kolesie z PO wplywy z tego gazu rozkradna :)
  • A teraz drodzy obywatele - nastał czas. Poznajcie prawdziwą historię gazu łupkowego na NASZEJ ziemi www.youtube.com
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Lokalny Patriota(2012-01-30)
  • widze ze kasa od korporacji juz plynie. na razie do mediow ale w koncu kazda korporacyjna grabiez zaczyna sie od PR.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    misiaczkowy(2012-01-30)
  • dobre foty!
  • Obejrzyjcie tą prezentację zarzuconą wcześniej w linku z jutjuba. Na prawdę dopiero otwiera oczy. Potem komentujcie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Główny Geolog Kraju(2012-01-30)
  • Bardzo dobre zdjęcia! Brawo. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obywatel_js(2012-01-30)
  • Absolutnie nie wierzę w te zapewnienia. A co mają powiedzieć? Prawdę? Co zostaje po tym szczelinowaniu?Dewastacja i zatrucie środowiska, w tym wody pitnej. Nie sądziłam, że to tak szybko rozpocznie się w Polsce i do tego tak blisko. A co do koncesji, też o tym słyszałam. Nie dość, że katastrofa ekologiczna, i nie da się tego przywrócić do pierwotnego stanu(co za bzdury mówi ten facet)to jeszcze będziemy płacić za własny gaz. Gdzie ja żyję. Co z naszymi dziećmi i wnukami. Co im zostawimy. .. dziury w ziemi i nie tylko, ale to już inny temat.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    alrena(2012-01-30)
  • ...i padają kolejne mity: "Amerykanie (USA) mają technologię" - tu jest firma z Kanady, będą wiercić też Ruscy, i firmy z Europy - a kto jest podwykonawcą ??? - czyli de facto to ROBI? PGNiG Piła ! - Jak zawsze! Pytam się zatem - gdzie jest ta technologia ??? - skoro AGH też ma na to patent od lat ~1970 ??? Czy ta mityczna "technologia" to skład tej chemii pompowanej pod ziemię \, której częśćskładników jest zakazana Konwencją Genewską ??? Tutaj klasyk jak to było w USA (tam odwierty już są zakazane) www.youtube.com , a tutaj - jak właśnei zaczyna się u nas www.youtube.com - yhm, taaaa, zapewne to wszystko fikcja, wiem wiem - poczekajmy na filmiki z Braniewa. Pracowałem przy budowie jednej drogi - tam też wszystko było "ekologiczne" a tak naprawdę to jakiś "ekspres reporterów" miałby naprawdę co tam robić... to smutne - jak wielu ludzi zginęło na tych ziemiach, tylko po to... żeby dzisiejsze pokolenie - a raczej jego "reprezentanci" ??? Oddają wszystko ZA DARMO na lewo i prawo - tak, za darmo - parę milionów baksów to NIC przy tej całej operacji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Żądamy pełnej transparencji(2012-01-31)
  • Dobre zdjęcie, brawo! Nadciąga gazowy kataklizm dla naszej ziemi - super zdjęcie, zapamiętajcie je ;) - a teraz, gaz łupkowy - gdzie leży prawda 1 www.youtube.com i 2 www.youtube.com . Podobnie jak z tym ACTA teraz - macie na tacy kolejną rzecz, w której coś grubo nie gra, i o którą nikt Was nie pytał, dopóki nie zobaczyliście firm wiertniczych. To teraz mam propozycję - niech wszyscy rządzący, również na szczeblu lokalnym, i wszyscy piewcy "łupkowych mitów" - od dzisiaj dostarczamy WASZYM RODZINOM wodę z terenów wiertniczych - przecież wszystko jest w porządku, "eko" - zatem nie powinno być problemów, OK ????
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Żądamy pełnej transparencji(2012-01-31)
  • O przepraszam, napisałam ten facet, a to wywiad z kobietą. Jak widzę temat gazu łupkowego, to krótko mówiąc"ciska mnie", stąd nieuwaga i pomyłka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    alrena(2012-01-31)
  • www.youtube.com ... "Polak przed szkodą, i po szkodzie głupi"...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Myślcie sami, wyłączcie TV(2012-01-31)
Reklama