Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

56 milionów na nowe drogi

Ponad 170 km dróg powiatowych i gminnych powstanie w 2010 roku w województwie warmińsko-mazurskim dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych. Aż 28 projektów przebudowy dróg powiatowych i 23 projekty dróg gminnych otrzymają dofinansowanie.

W środę, o godz. 11.00, w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste podpisanie umów z gminami na realizację Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
     Umowy podpisały m.in. gminy: Szczytno, Biskupiec, Stawiguda, Giżycko, Mikołajki, Działdowo, Gołdap. Następnie, o godz. 13.00, odbyło się uroczyste podpisanie umów z powiatami na realizację Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Umowy podpsały m.in. powiaty: Elbląg, Kętrzyn, Węgorzewo, Giżycko, Ełk, Olsztyn, Olecko, Pisz.
     Województwo warmińsko-mazurskie otrzyma w 2010 roku 56 milionów 320 tysięcy złotych dotacji na remonty i budowę dróg lokalnych. To prawie 6 milionów mniej niż w roku ubiegłym. Jednak dzięki oszczędnościom przetargowym wybudowanych zostanie tyle samo dróg, co w poprzedniej edycji tego Programu. Połowa dotacji przeznaczona będzie na drogi powiatowe, a połowa – na gminne.
     Warmińsko-mazurskie samorządy złożyły 113 wniosków na łączną kwotę ponad 131 milionów złotych. Gminy złożyły 80 wniosków o wartości ponad 87 milionów złotych, powiaty złożyły 33 wnioski na prawie 44 miliony złotych. Samorządy chciałyby wyremontować dzięki rządowemu Programowi ponad 270 km dróg.
     Po ocenie formalnej i merytorycznej na liście rankingowej znalazły się 42 zadania, które umożliwią budowę ponad 170 km dróg.
     Po przetargach okazało się, że wykonawcy znacznie obniżyli ceny i pozostało sporo oszczędności, dzięki którym dotacje otrzymało więcej gmin i powiatów niż znalazło się na pierwotnej liście. W puli powiatowej zaoszczędzono ponad 6 milionów złotych, a w gminnej ponad 4,5 miliona złotych. Dzięki tym oszczędnościom można było włączyć do listy zadań dziewięć kolejnych, według uzyskanej punktacji, w tym pięć zadań z puli powiatowej i cztery zadania z puli gminnej.
     Długość dróg powiększy się o 19,23 km i wyniesie łącznie 171,43 km, w tym:
– drogi powiatowe 109,55 km (wzrost o 13,62 km)
– drogi gminne 61,88 km (wzrost o 5,61 km)
     Inwestycje drogowe powinny być zakończone do 30 listopada 2010 roku.
     
     Warto również przypomnieć, że w ubiegłym roku dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych zmodernizowano ponad 170 km dróg w województwie warmińsko-mazurskim. W tym roku będzie to porównywalna liczba, a w sumie da to ok. 350 km wyremontowanych dróg.
     W całym kraju w ramach przeprowadzonego naboru do dofinansowania z budżetu państwa w 2010 r. zakwalifikowanych zostało 711 wniosków jednostek samorządu terytorialnego, w tym 441 wniosków dotyczących dróg gminnych i 270 wniosków dotyczących dróg powiatowych. Zakładają one przeznaczenie ponad 2 mld zł na realizację zadań w zakresie przebudowy, budowy oraz remontu ponad 2,1 tys. km dróg lokalnych.
     Szczegóły dotyczące NPPDL dostępne są stronie internetowej www.uw.olsztyn.pl.
Edyta Wrotek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
AMK meble biurowe
AMK Szkło ozdobne 2
Szkło ozdobne 4