Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

65-latek trzyma się krzepko

 
Elbląg, 65-latek trzyma się krzepko fot. SIMP
Rek

Elbląski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich ma już 65 lat. Z tej okazji odbyło się okazjonalne spotkanie aktualnych członków stowarzyszenia z jego weteranami, a honory gospodarza pełnił Edward Myśliński, prezes oddziału SIMP.

Życzenia jubilatom przekazali Ryszard Wycichowski, członek ZG SIMP i makroregionu kujawsko-pomorskiego z Torunia, Piotr Ziółkowski prezes Rady Regionalnej FSNT NOT w Elblągu, Artur Wasilewski przewodniczący Okręgowych Związków Zawodowych Techników i Inżynierów, prezesi bratnich stowarzyszeń naukowo-technicznych.
     Było to dobra okazja do przypomnienia historii powstania SIMP wraz z założycielami organizacji techników i inżynierów mechaników, a zarysował ją w referacie Stanisław Stawowy. Natomiast Jerzy Kruk przedstawił niezwykle bogatą historię rozwoju przemysłu w Elblągu począwszy od firmy Ferdynanda Schichau do Zamechu i Alstom Power.
     - To szczególne święto jest symbolem, że ruch stowarzyszeniowy na Ziemi Elbląskiej rozwijał się, istnieje i ma się dobrze - podkreśla Honorowy Prezes Oddziału SIMP Bogusław Marciniak. - Rozwijał się dla rozwoju naszego regionu, bo był prekursorem powstania szkolnictwa średniego i wyższego. To w Elblągu inżynierowie mechanicy tworzyli pierwsze technika mechaniczne, później zamiejscowe studia inżynierskiej, doprowadzając do powstania oddziału Politechniki Gdańskiej. Ważną gospodarczo działalnością SIMP było utworzenie komisji kwalifikacyjnej dla przemysłu i eksploatatorów urządzeń energetycznych, bo zatrudnieni tam pracownicy uzyskują uprawnienia do bezpiecznego dla społeczeństwa wykonywanie swoich zawodów. Nie sposób pominąć też ważnego faktu, że SIMP jednoczy i integruje ludzi o wspólnej profesji zawodowej w Elblągu - stwierdza prezes.
     - Po roku 1990 i zmianach gospodarczych, ekonomicznych i politycznych inaczej prezentuje się nasze stowarzyszenie - przyznaje Edward Myśliński, prezes Oddziału Elbląskiego SIMP. - Największy rozkwit datuje się na lata 70. ubiegłego wieku, kiedy mieliśmy 900 członków w 27 kołach terenowych. Kwitła nasza działalność gospodarcza, podam, że tylko w rzeczoznawstwie zatrudnialiśmy 100 wysokiej klasy specjalistów w 30 dyscyplinach technicznych. Opracowywali oni ekspertyzy technologiczne, konstrukcyjne dla podmiotów działających nie tylko na Ziemi Elbląskiej. SIMP był głównym promotorem osiągnięć technicznych oraz kształtowania wiedzy i kultury technicznej organizując „Elbląskie Dni Techniki”, spotkania środowiskowe promujące nowatorskie osiągnięcia techniczne i ich twórców.
     Staramy się podtrzymać te tradycje, ale nasze stowarzyszenie oparte jest obecnie tylko na 70 członkach w Elblągu. Od roku 1995 funkcjonują koła: techniki samochodowej, przy Urzędzie Dozoru Technicznego, klub TECHNO i morskie. Organizowane są wycieczki techniczne, spotkania i imprezy integracyjne. Zmiany własnościowe i likwidacyjne w przemyśle, nowatorskie zarządzanie ma bezpośredni wpływ na priorytety w zainteresowaniach obecnych kadr technicznych – stwierdza Edward Myśliński.
     W trakcie jubileuszowego spotkanie była okazja do wspomnień z minionych, wspólnie przeżytych lat w stowarzyszeniu, a okazjonalny tort podkreślał rangę wydarzenia.
Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Polar z haftem
POLO z HAFTEM
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA