Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Apetyt na miliony

Elbląg, Apetyt na miliony Prezydent Henryk Słonina (fot. Damian Matwiejczyk).

Elbląg zabiega o kolejne pieniądze z Unii Europejskiej. Jak mówi prezydent Henryk Słonina, część wniosków już została pozytywnie zaopiniowana, a co do pozostałych jest dobrej myśli.

- Pierwszy kierunek to Modrzewina: przygotowanie Parku Technologicznego, w tym budowa Centrum Biznesu oraz Centrum Innowacyjności, a także drogi lokalne i budownictwo mieszkaniowe – wylicza prezydent. - Drugi kierunek to Europark. Ten projekt zakłada m.in. remont odkrytego basenu przy ul. Spacerowej i budowę zespołu basenów przy ul. Moniuszki. Mamy już zapewnienie, że otrzymamy pieniądze na opracowanie niezbędnej dokumentacji, a samą inwestycję chcielibyśmy rozpocząć w przyszłym roku. Także aplikacja w sprawie rozbudowy Zakładu Utylizacji Odpadów została zatwierdzona przez Brukselę i czekamy na uruchomienie finansowania.
     Prezydent Słonina dodaje, że jest szansa na unijne wsparcie w wykonaniu umocnienia dwustu metrów nabrzeża przy nowo wybudowanym punkcie odpraw granicznych i przyczółku promowym w elbląskim porcie. - Roboty będą kosztować 3 miliony 160 tysięcy złotych, a my zabiegamy o dofinansowanie w wysokości 75 procent - wyjaśnia Henryk Słonina. - Wiem, że nasz wniosek został dobrze oceniony. Myślę, że ostateczna decyzja zapadnie w najbliższym czasie.
     Urząd Miejski czyni też starania o pomoc w termomodernizacji budynków: I Liceum Ogólnokształcącego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 oraz Bursy Szkolnej nr 3. Z unijnych funduszy samorząd chciałby otrzymać 85 procent kwoty, jaką trzeba będzie wydać na ten cel, tj. ponad 805 tysięcy euro.
     Miasto zabiega również o środki na remont zabytkowego budynku znajdującego się na Wyspie Spichrzów i stworzenie w nim Centrum Współpracy Transgranicznej. Projekt opiewa na ponad 321 tysięcy euro i dofinansowanie w wysokości prawie 75 procent tej kwoty.
     Kolejny program dotyczy budowy miejskiej sieci światłowodowej, podłączenia do niej sześćdziesięciu instytucji i placówek publicznych oraz stworzenia jedenastu punktów dostępu do internetu dla mieszkańcow Elbląga. Z zewnętrznych źródeł Urząd Miejski chciałby pokryć 75 procent wartości inwestycji, która ma kosztować prawie 20,5 miliona zł.
     To jeszcze nie wszystko. Samorząd zabiega także o pomoc: w budowie kanalizacji deszczowej na osiedlu Zatorze, w zabezpieczeniu przed powodzią terenów przyległych do rzeki Elbląg i Fiszewki, w opracowaniu dokumentacji niezbędnej do dalszych przedsięwzięć na Starym Mieście i modernizacji dróg oraz trakcji tramwajowej.
     W przygotowywaniu są następne wnioski, w tym na remont szpitala miejskiego, a niedługo, w marcu, mają zostać złożone aplikacje dotyczące projektów: parku technologicznego oraz repliki osady Truso.
     Elbląg należy do miast, które dotąd zdobyły najwięcej pieniędzy z unijnych funduszy. Dzięki nim poprawia się stan miejskiej infrastruktury: dróg i wodociągów, powstała trasa Unii Europejskiej, węzeł drogowy Elbląg-Wschód, terminal portowy, trwa budowa hali sportowej.
     - Walka o unijną pomoc to nasz priorytet, bo taka szansa już się nie powtórzy - podkreśla prezydent Henryk Słonina.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Wszystko pieknie i wszystko sie zgadza, sila prezydenta sa niewatpliwie unijne fundusze, nikt termu nie zaprzeczy!!! Ale jak tak dalej pojdzie to pewnie bedziemy dostawac dofinansowanie zarobko z UE, bo nasze miasto bedzie jednym wielkim parkiem (nie technologicznym), a raczej skansenem. Do tego to wszystko zmierza, przykladem na to sa owe nagrody za ekologie. Europark, baseny. multikino, osiedle mieszkaniowe - pomysl dobry, tylko to jest tak jakby chodzic po sklepie z cukierkami bez pieniedzy. Miejsca pracy p. prezydencie przede wszystkim, reszta sie praktycznie sama zrobi!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  logiczny(2006-02-21)
 • ...a może by tak zamiast budować baseny, połatać ulice w naszym mieście?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gogo(2006-02-21)
 • Ja juz nie moge słuchac i patrzec na te wieczne chwalenie sie!KONKRETY TO PRACA,INWESTORZY.... panie prezydencie jest pan bezsilny to pakuj juz swoje manele,dla dobra nas mieszkańcow.Z ŁADNEGO TALERŻA JESZCZE SIE NIKT NIE NAJADŁ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-02-21)
 • przepraszam Pana, Panie Prezydencie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tato(2006-02-21)
 • Elbląg do niedawna liczył jeszcze ponad 130 tys. mieszkańców, obecnie /oficjalnie/ - 127 tys. / minus młodzież, która pracuje w Anglii, a tu nadal jest zameldowana/, w perspektywie statystycznej, po 2010 będzie nas około 115 tys., z czego coraz więcej osób w wieku poprodukcyjnym i wszyscy będziemy szaleć na tych lodowiskach i w Europarkach - już sam nie wiem - czy płakać czy śmiać się !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zatroskany(2006-02-22)
 • może nowy,piękny,kryty stadion na 15tys. panie Prezydencie??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sympatyk(2006-02-22)
 • Brawo, pozyskamy kasę na następne lodowisko, basen, port morski z portem lotniczym połączony. Wybudują nam to za unijne pieniadze firmy z poza Elblaga zatrudniając elblążan do najprostrzych robót za 3 zł na godzinę. Na ślizgawki i baseny będą przychodzić emeryci i urzędnicy, do portów będą przybywały oficjalne delegacje, a bezrobotni będą chodzić nad kanał.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sic(2006-02-22)
 • Zatroskany masz bledne informacje. Ostatnie dane po spisie powszechnym to 134 tys!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  urzednik_um(2006-02-22)
 • witam, szczególnie wszystkich malkontentów tu obecnych. oczywiście - jak możecie być zadowoleni jeśli ekipa prezydencka wypompowuje z ue kolejne ciężkie miliony.żółć się wylewa? zrozumcie wreszcie, że bez tych inwestycji żaden inwestor nie ulokuje w elblągu kapitału. panie prezydencie - tak trzymać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JOHN(2006-02-22)
 • Urzędnik, to ty masz błędne dane. Elbląg nigdy nie osiągmoł 130 tys., miał 129,9.. tys. Ostatnio ubyło na ponad 3 tys. i jest 126 5.. tys. Możesz to sprawdić w magistracie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sic(2006-02-22)
 • zgadzam się z JOHN-em, lepiej było kiedy w Elblągu był jeden most przez kanał, do Pasłęka wyjeżdżało się 15 minut na "7" i wiele innych. Oczywiście że wiele z tych inwestycji nie przyniesie tyle miejsc pracy ile by było potrzebnych w Elblągu, ale gdyby ich nie było to nie byłoby ani jednego miejsca pracy a i atrakcyjność miasta byłaby żadna. Może jak w mieście będzie porządny basen, kryte lodowisko, może w przyszłości aqua-park jak chociażby w Chojniach to ktoś zorganizuje u nas zimowisko czy inny wypoczynek dla dzieci chociażby ze śląska, jak będą inne atrakcje to ktoś przywiezie pieniądze do Elbląga i tu je zostawi. Więcej inwestycji które pozwolą na przypływ gotówki z zewnątrz, a inwestycje podwyższające atrakcyjność turystyczną takie właśnie są. Może nie jestem zwolennikiem obecnej władzy, może nie w 100% popieram ich działania, ale uważam że faktycznie coś się dzieje i to naprawdę widać, czy przełoży się to dla nas na pieniądze, komfort życia , hmmm chyba wiele zależy od nas jak to wykorzystamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obiektywny(2006-02-22)
 • Gratulacje Panie Prezydencie. Pytanie - kiedy dalsza przebudowa ulicy Grunwaldzkiej. Są plany a kiedy realizacja. Może UE na to da. A reszta ok. Tak trzymać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  cichy(2006-02-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na alupanelu 300x60 - Panorama
Fototapety z Italią
Fototapety z końmi
Obraz na płótnie