Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Armia przeszkolonych

Ponad 2,5 tysiąca mieszkańców Warmii i Mazur zdobędzie nowy zawód lub podniesie swoje kwalifikacje zawodowe dzięki pieniądzom z unijnego funduszu PHARE.

Szkolenia adresowane są do różnych grup: osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, zagrożonych bezrobociem i nauczycieli, ale także do pracowników oraz szefów małych i średnich firm.
     Na liście tematów znalazło się prawie 20 aktualnych, wybranych zgodnie z potrzebami lokalnych rynków pracy zagadnień. Przedstawiciele niewielkich firm mogą np. zdobywać wiedzę o logistyce, wdrażaniu systemu HACCP, czy planowaniu rozwoju zakładu, a bezrobotni i osoby niepełnosprawne uczą się zasad prowadzenia księgowości, pracy przedstawiciela handlowego i kelnera.
     Sesje odbywają się we wszystkich powiatowych miastach województwa. We współpracy z partnerem niemieckim organizują je firmy szkoleniowe z naszego regionu.
     W Elblągu trwają teraz kursy profesjonalnej obsługi biura, księgowości, zajęcia dla kelnerów i barmanów, magazynierów – sprzedawców i przedstawicieli handlowych.
     Jak podkreśla Beata Chrościcka z Pomorskiej Akademii Kształcenia Zawodowego w Elblągu, finansowane przez unijny fundusz zajęcia składają się z obszernej, kilkusetgodzinnej części teoretycznej oraz praktyk zawodowych u lokalnych pracodawców. Uczestnicy otrzymują kieszonkowe, zwrot pieniędzy wydanych na dojazdy i komplet podręczników. Będą także
     mogli liczyć na wsparcie po zakończeniu nauki.
     - To są szkolenia, które trwają 1020, 560 lub 350 godzin i sam czas ich trwania to już nowość na naszym rynku, bo zazwyczaj nie ma środków, żeby na co dzień organizować naukę w takim wymiarze – mówi Beata Chrościcka. - Nowością, szczególnie w czasie najdłuższych szkoleń jest to, że ich uczestnicy przez około 4 miesiące odbywają staże u pracodawców. Myślę też, że i same zaświadczenia, które dostają po zakończeniu szkolenia - są one zgodne z wymogami ministra edukacji narodowej, a także certyfikaty Phare, pomogą im znaleźć pracę.
     Kursanci są zadowoleni z zajęć. Mówią, że zdobywają nie tylko nowe umiejętności, zaczynają także wierzyć w siebie i w to, że w końcu znajdą pracę.
     - Wszyscy w grupie jesteśmy już po czterdziestce i ciężko jest nam znaleźć pracę – mówi uczestniczka kursu profesjonalnej obsługi biura, - dlatego bardzo się cieszę, że mogę nie tylko podnieść swoje kwalifikacje, ale i spotkać się z psychologiem, który potrafi świetnie zmotywować do podjęcia pracy. Poznałam tu wielu nowych ludzi i być może to w przyszłości
     zaprocentuje - dodaje inna kursantka.
     Cały program szkoleń, który kosztować będzie około 3 milionów euro, zakończy się jesienią.

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 2
Promocja RATY 0%
AMK Meble łazienkowe 2