Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Basen, ulice i... czekanie

 
Elbląg, Basen, ulice i... czekanie
Prezydenci Janusz Hajdukowski, Jerzy Wilk i Marek Pruszak (fot. WS).

Rozpoczęcie budowy krytej pływali i dokończenie przebudowy ulic w ciągach dróg wojewódzkich nr 503 i 504 – to najważniejsze dla mieszkańców inwestycje w Elblągu w 2014 r. Jeszcze kilka innych inwestycji będzie kończonych, ale na nowe musimy poczekać przynajmniej do 2015 roku, kiedy ruszą projekty finansowane z nowego budżetu Unii Europejskiej.

Uwagę elblążan przykuwa z pewnością budowa krytego basenu (Centrum Rekreacji Wodnej). Potrwa ona dwa lata (do czerwca 2015 r.), ma kosztować 25,2 mln zł, w 2014 r. pochłonie 12,5 mln zł i tyle samo w 2015 r.
     Przebudowa ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 503 – etap I od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju. To zadanie, którego realizacja trwa już kilka lat, będzie kosztowało łącznie 112,8 mln zł, w 2014 r. ma kosztować 30,1 mln zł i na tym zostanie zakończone.
     Przebudowa ulicy 12 Lutego i skrzyżowania ulic Królewiecka-Nowowiejska. To zadanie wieloletnie, które kończy się w 2014 r. Łącznie będzie kosztowało 16,6 mln zł, w 2014 – 1,9 mln zł. Przyśpieszenie tych uciążliwych dla elblążan inwestycji drogowych deklarował Jerzy Wilk, ale ostatnie miesiące 2013 r. pokazały, że jest to raczej niemożliwe. Oby tylko zostały zakończone w terminie.
     Budowa ulicy Wschodniej-bis. To nowa ulica o długości 910 metrów dochodząca do ul. Łęczyckiej, w sumie ma kosztować 9,9 mln zł, w 2014 r. 7,5 mln zł i ma zostać zakończona.
     Kończona będzie również budowa Centrum Zarządzania Siecią Miejską w Elblągu – projekt realizowany od 2010 r. W sumie będzie kosztował ponad 4,1 mln zł, w 2014 r. 1,3 mln zł. Zostanie zakończony i wtedy może dowiemy się, jakie przyniósł korzyści.
     Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg to projekt realizowany w latach 2009-2014. Łączny koszt to 43,8 mln zł, w 2014 – ostatnim roku realizacji ma kosztować 21 mln zł.
     Rozbudowa Elbląskiego Parku Technologicznego – budowa hali produkcyjno-magazynowej wraz z budynkiem biurowym. Ma być realizowana w latach 2014-2015 i kosztować 21 mln zł, niemal całość tej kwoty zostanie wydana dopiero w roku 2015.
     Kontynuowana będzie również rewitalizacja placu katedralnego oraz wieży katedry św. Mikołaja. Ma kosztować 5,5 mln zł – 2,2 mln zł w roku 2014 i 3 mln zł w 2015.
     Kończony będzie również realizowany od wielu lat projekt Termomodernizacja elbląskich szkół i placówek oświatowych. Będzie kosztował w sumie 21,1 mln zł, w 2014 r., ostatnim roku realizacji – 6,5 mln zł.
     Zakończona zostanie również realizacja projektu „Przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg w rejonie ulicy Dolnej i Stoczniowej”. W sumie inwestycja będzie kosztowała 12,4 mln zł, w 2014 r. 6 mln zł.
     To największe miejskie inwestycje w 2014 r., który ma być przede wszystkim rokiem przygotowywania strategii Elbląga na najbliższe lata i planów inwestycyjnych z wykorzystaniem nowych funduszy unijnych. Spośród inwestycji prywatnych największe znaczenie dla miasta ma rozbudowa Centrum Handlowego „Ogrody”. Innych na razie nie widać.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Fajnie że będą robić tak zbędną Elblągowi Wschodnią Bis, przecież nie będzie tam ani stadionu, ani basenu ... chyba że ktoś coś wie więcej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 9
  (2014-01-03)
 • > Oby tylko zostały zakończone w terminie --- rondo przy kościele Bożego Ciała miało być zakończono w październiku. O jakich terminach mowa, panowie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 8
  Ciekawski(2014-01-03)
 • Z prywatnych inwestycji - może coś wiadomo o Siódemce? Czy na terenie gdzie zniknęła nawet tabliczka budowy będzie funkcjonowało coś innego niż odkrywkowa kopalnia węgla?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 8
  (2014-01-03)
 • Gra basen do osiągnięcia celu wyborczego trwa w najlepsze! Każdy średnio rozgarnięty wie doskonale, że 25 mln na budowe basenu to za mało, chyba że chce Pan Wilk chce wybudować basen dla chomików. Na mniejszej wielkości baseny w Polsce wydawało się ok. 40 mln zł. Widzę dwie drogi realizacji tej pseudo inwestycji. Albo zakończy się na etapie budowy w latach 80-tych zajezdni przy ul. Łęczyckiej, albo w ogóle nie powstanie. W najlepszym wypadku będziemy miec basen o połowę mniejszy od wojskowego Delfina. Może Pan Wilk pochwali się jeszcze przed wyborami skąd weźmie brakujące 9 mln, a w konsekwencji zapewne 2 razy tyle na finansowanie tej inwestycji?! Bo na papierze (w projekcie budżetu) pięknie to wygląda, tylko, że wpływy do budżetu znacznie zawyżono, nie biorąc pod uwagę obniżek czynszów w ZBK (czyli pogłębiania się zapaści ZBK, do której dokłada UM) oraz obniżek cen biletów i upadku komunikacyjnych firm elbląskich, które dotychczas płaciły podatki w Elblągu - obecnie pieniązki te popłyną do Torunia i Warszawy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 16
  Moczydłowski(2014-01-03)
 • Za tę pieniądze odbudujcie basen przy Spacerowej chyba wystarczy? ;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 9
  elb63(2014-01-03)
 • drogi i chodniki poklejcie psie syny a potem bierzcie się za przyjemności typu basen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 12
  anty(2014-01-03)
 • Przecież basen nie będzie dla ciebie tylko dla nich na karnety a my zwiesimy tylko nosy jak klarnety
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 10
  (2014-01-03)
 • Trochę inwestycji do przecinania wstęg, oczywiście rozpoczętych przez poprzednika, panu Wilkowi zostało w 2014 roku. Ale pozostałe, te kończone w 2015 roku będzie odbierał Ktoś inny i jestem ciekawy jakie to też będą inwestycje pana Wilka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 10
  wiza(2014-01-03)
 • czy Wschodnia - Bis, to od Łęczyckiej na Debicy w lewo dp Lesniczówki ? a kiedy dalej do Sybiraków i Marymonckiej, to tylko kilkaset metrów i obwodnica gotowa. kiedy dzialki pod budownictwo jednorodzinne ? Kontynuacja planów i inwestycji poprzedników, to trochę za mało, jak na kogoś, kto starał się o stanowisko prezydenta od kilkunastu lat. Nie na wszystko trzeba wielkich funduszy. Jerzy Wilk to ciągle nie ten gospodarz Miasta na kogo elblążanie czekają. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 12
  (2014-01-03)
 • do wszystkich sympatyków Pis-u a dobrze wam tak macie elbląg jakiego chcieliście
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 12
  maryjan(2014-01-03)
 • .. .. .503,do Obr. Pokoju. A Obr. Pokoju to rozpadająca się dziurawa betonowa nawierzchnia, tramwaje urządzające permanentne trzęsienie ziemi i pęknięcia budynków mieszkalnych łamane na - walcie się kochani mieszkańcy tej zacnej ulicy. Przecież możecie się stąd wyprowadzić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 5
  (2014-01-03)
 • maryjan dla przypomnienia - to poprzednia ekipa rozpętała tą bonanzę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 7
  (2014-01-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Zdjęcia i plakaty w wielkim formacie
Obrazy na alupanelu
Fototapety z mapami
Fototapety do siłowni/fitness club